Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dobrodruzi, celebrity a strážci…

Dobrodruzi, celebrity a strážci…

13.7.2012 18:02
Autor: Petr Žabža, Patria Online

S blížícím se víkendem si vám dovoluji nabídnout druhou kapitolu minisérie, mapující přístupy k psychologicko-sociologickému kategorizování jednotlivých typů investorů. Jedním z pravděpodobně nejkomplexnějších a nejvíce propracovaných modelů je přístup pánů Bailarda, Biehla a Kaisera. Jeho principem je zkoumání a třídění emočních reakcí investorů – autory modelu zajímalo, jak ve skutečnosti reagují na vnější podněty. Z pohledu sebedůvěry tak investory řadí na stupnici, jejíž maximum jsou velmi sebevědomí jedinci a jeho minimem pak jedinci úzkostní. Z pohledu reakce na vnější podněty jsou investoři děleni na opatrné vs. zbrklé. Mezi těmito mantinely model definuje pět osobnostních kategorií:

- Dobrodruzi: sebevědomé typy, se silnou vůlí, připraveni „chytit šanci za pačesy“

- Celebrity: chtějí byt v centru dění, nesnáší pocit marginalizace. Často se ženou za „módními“ investicemi, ale nezřídka mají jen velmi malou erudici v oblasti správy svých vlastních financí.

- Individualisté: sebevědomí jedinci, kteří činí zodpovědná rozhodnutí. Jsou metodičtí, opatrní, vyrovnaní a analytičtí.

- Strážci: často starší lidé, opatrní a bojácní, zaměření na uchování hodnoty portfolia. Odmítají potenciálně volatilní a rizikové investice.

- Mr. and Ms. Average: průměrní jedinci, nespadající ani do jedné z výše uvedených kategorií. Jejich přístup k investování je vyrovnaný, nemají problém s mírně rizikovými aktivy. 

Pochopení osobnosti potenciálního klienta a toho, jak reaguje v jednotlivých situacích resp. jak sebevědomý a vytrvalý je v reakci na vzniklou situaci, představuje pro finančního poradce neocenitelný nástroj. Je totiž potom mnohem snadnější odhalit, kdo bude spíše kontrarián, kdo bude mít tendenci nechat velkou část práce a starostí s finančním portfoliem na svém poradci/bankéři, kdo je zbrklý a kdo bude ve vztahu k penězům „kutil-amatér“. Současně je možno velmi rychle odhalit, kdo bude jako klient nevhodný – třeba jenom pro to, že má vrozenou predispozici prodělávat peníze. Zde jde nejčastěji o zbrklé celebrity – milují totiž investovat do toho, o čem „všichni hovoří“ a nevědomky tak pomáhají nafukovat spekulativní mini-bublinu. Dlouhodobé průzkumy navíc ukazují, že tato skupina se v kanceláři finančních poradců ukazuje jen málokdy. Buďto již o své peníze přišli, nebo mají tak málo, že to nepředstavuje zajímavou resp. racionálně investovatelnou sumu.

Hezký víkend přeji,

Petr Žabža (zabza@patria.cz)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y