se Bruselu zavázal, že prodá alespoň jednu elektrárnu, zatím není jasné, která to bude. Zájem o Tisovou má Sokolovská uhelná, o Dětmarovice stojí teplárenská skupina Dalkia. Počerady by se hodily Tykačovu Czech Coalu, který se o ni přetahuje s EPH.
František Štěpánek, vlastník Sokolovské uhelné, se tak poučil od Pavla Tykače. Stejně jako Tykač chce od státní firmy koupit velkou elektrárnu, kterou zásobuje uhlím. A kvůli které vede s vleklý cenový spor. “Monitorujeme situaci kolem elektráren , Tisová nás logicky zajímá,“ řekl HN Štěpánek.
Zájem o Tisovou, která leží přímo u jednoho z lomů Sokolovské, je zatím jen teoretický. „Není jisté, zda bude vůbec na prodej. A dokud se nepodíváme přímo do té firmy na její čísla, nemůžeme říct, že ji skutečně chceme,“ dodal Štěpánek.
Koupí Tisové by Sokolovská vyřešila spor o ceny uhlí, který s vede od roku 2006. Tehdy těžaři napadli dodavatelský kontrakt pro Tisovou. Podle Štěpánka byl uzavřen nezákonně, protože při jeho přípravě „zneužil své dominantní pozice“ a vnutil Sokolovské příliš nízkou cenu. Deset let starý kontrakt dodnes zaměstnává soudy a obě strany se přou i o cenu současných dodávek do Tisové.
se v červnu zavázal, že prodá přinejmenším jednu uhelnou elektrárnu v rámci narovnání, jímž má skončit správní řízení, které s ním právě kvůli zneužívání dominantní pozice na uhelném trhu vede antimonopolní úřad Evropské komise. V úvahu podle dohody s Bruselem přicházejí Počerady, Chvaletice, Tisová (společně s Mělníkem 3) nebo Dětmarovice, jediná černouhelná elektrárna .
"Zatím není rozhodnuto, který zdroj prodáme a zda bude jeden nebo více,“ řekl HN mluvčí Jan Beneš. Rozhodnutí musí definitivně schválit Brusel – ten si už vyžádal stanoviska od uhelných firem, jež si na stěžovaly. nicméně už na jaře, měsíc před uzavřením dohody s Bruselem, oznámil, že jedná o prodeji elektráren Počerady a Chvaletice.
Především o Počerady se uchází Tykačova firma Czech Coal, která vede s spor o cenu uhlí pro tuto elektrárnu. Prodejem by obě strany vleklou a nákladnou právní bitvu vyřešily. To ale nehraje do karet dalším výrobcům tepla a elektřiny, protože by to posílilo Tykačovu pozici a umožnilo by to těžařům více tlačit na zdražení uhlí. Hlavně proto podal nabídku na Počerady také holding EPH, za nímž stojí Daniel Křetínský a finanční skupiny PPF a J&T.
, který cítí zájem o Počerady, chce k této výkonné a atraktivní elektrárně přihodit i zastaralé Chvaletice. Ani pro ně totiž nemá do budoucna zajištěné uhlí.
Zatímco o hnědouhelné zdroje se těžaři živě zajímají, o černouhelné Dětmarovice jejich dodavatel – firma OKD ovládaná miliardářem Zdeňkem Bakalou (spolumajitelem firmy Economia, vydavatele HN) – nestojí. Bakalův mluvčí Vladimír Bystrov na přímou otázku HN sice odpovídá „bez komentáře“, zdroje z OKD ale zájem vylučují.
Kdo však o Dětmarovice alespoň předběžný zájem má, je teplárenská skupina Dalkia. „Koupě by pro nás měla smysl, pokud by cena nebyla moc vysoká,“ řekl šéf představenstva Zdeněk Duba. Česká dcera stejnojmenné francouzské korporace má na severní Moravě několik tepláren s výrobou elektřiny.
„Do většiny zdrojů budeme muset hodně investovat kvůli snížení emisí, Dětmarovice jsou čistší. A s dodatečnými úpravami by bylo možné z nich vytápět Karvinou,“ vysvětluje Duba.
Související články na IHNED.cz
ČEZ se dohodl s Bruselem. Prodá uhelnou elektrárnu, aby neplatil miliardovou pokutu
Tykač: Cena Počerad a Chvaletic by mohla dosáhnout 20 miliard korun
Více jádra, méně uhlí, plánuje nová energetická koncepce. Experti odhadují její dopady