Makroekonomie by se měla nazývat ekonomií časové volby. Každá významná analýza se totiž týká toho, jak lidé váží současnost a budoucnost. Spořit na budoucnost, nebo utrácet? Investovat do nové továrny, nebo ne? Začít s novým podnikáním, nebo jít domů a hrát golf? Tato rozhodnutí pak závisejí na tom, jaká jsou naše očekávání. Pokud se rozhoduji mezi spotřebou a investicemi, očekávaná návratnost investic je v tomto procesu klíčová.
Uvedené nevzbuzuje žádné spory, v politice se dokonce hodně mluví o „managementu očekávání“ či „povzbuzování důvěry“. Většina keynesiánských rad se dnes zaměřuje na to, co by Fed měl dělat, aby nastavil očekávání. John Taylor ve své nové knize „First Principles“ klade v této souvislosti důraz na pravidla, instituce, zákony a předem stanovené závazky. Ekonomická politika podle jeho názoru funguje nejlépe, pokud je založena na jasně formulovaných pravidlech. Lidé tak lépe odhadnou budoucí vývoj a jejich rozhodnutí jsou kvalitnější. Politika založená na pravidlech také zvyšuje odolnost proti různým zájmovým skupinám. Pravidla stanoví plošné standardy a celkově omezují roli vlády.
Současná makroekonomie je ale většinou založena na keynesiánských myšlenkách. Keynes sice psal o očekáváních, dnešní modely však neberou velké ohledy na mezičasové rozhodování. Důraz je kladen na: „Co uděláme nyní?“, ne na: „Jak by měla politika systematicky reagovat na recese s tím, že lidé budou danou politiku očekávat a to může podkopat její efekt?“ Nová finanční regulace dává například téměř neomezenou moc Fedu. Podle mého názoru je ale marné doufat, že velký hasičský sbor povede lidi k tomu, aby byli opatrnější se zápalkami a neupláceli hasiče, aby jeli k jejich domu jako první.
Samozřejmě, že existuje mnoho důvodů, proč lidé nechtějí následovat pravidla. Jejich přínos je také těžké vysvětlit těm, kteří se nezabývají ekonomií a nakonec i mnoha ekonomům. Pokud se mě někdo zeptá, zda by měl nyní Fed zvyšovat sazby a já odpovím, že by měl sledovat určité pravidlo, posluchač začne obracet oči v sloup. Chce vědět, co by Fed měl konkrétně udělat. Měl by sledovat pravidla ...
(Zdroj: Blog Johna H. Cochraneho z University of Chicago Booth School of Business)