Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pravidla jsou nudná, ušetřila by nás ale problémů

Pravidla jsou nudná, ušetřila by nás ale problémů

19.07.2012 18:12
Autor: Redakce, Patria.cz

Makroekonomie by se měla nazývat ekonomií časové volby. Každá významná analýza se totiž týká toho, jak lidé váží současnost a budoucnost. Spořit na budoucnost, nebo utrácet? Investovat do nové továrny, nebo ne? Začít s novým podnikáním, nebo jít domů a hrát golf? Tato rozhodnutí pak závisejí na tom, jaká jsou naše očekávání. Pokud se rozhoduji mezi spotřebou a investicemi, očekávaná návratnost investic je v tomto procesu klíčová.

Uvedené nevzbuzuje žádné spory, v politice se dokonce hodně mluví o „managementu očekávání“ či „povzbuzování důvěry“. Většina keynesiánských rad se dnes zaměřuje na to, co by Fed měl dělat, aby nastavil očekávání. John Taylor ve své nové knize „First Principles“ klade v této souvislosti důraz na pravidla, instituce, zákony a předem stanovené závazky. Ekonomická politika podle jeho názoru funguje nejlépe, pokud je založena na jasně formulovaných pravidlech. Lidé tak lépe odhadnou budoucí vývoj a jejich rozhodnutí jsou kvalitnější. Politika založená na pravidlech také zvyšuje odolnost proti různým zájmovým skupinám. Pravidla stanoví plošné standardy a celkově omezují roli vlády.

Současná makroekonomie je ale většinou založena na keynesiánských myšlenkách. Keynes sice psal o očekáváních, dnešní modely však neberou velké ohledy na mezičasové rozhodování. Důraz je kladen na: „Co uděláme nyní?“, ne na: „Jak by měla politika systematicky reagovat na recese s tím, že lidé budou danou politiku očekávat a to může podkopat její efekt?“ Nová finanční regulace dává například téměř neomezenou moc Fedu. Podle mého názoru je ale marné doufat, že velký hasičský sbor povede lidi k tomu, aby byli opatrnější se zápalkami a neupláceli hasiče, aby jeli k jejich domu jako první.

Samozřejmě, že existuje mnoho důvodů, proč lidé nechtějí následovat pravidla. Jejich přínos je také těžké vysvětlit těm, kteří se nezabývají ekonomií a nakonec i mnoha ekonomům. Pokud se mě někdo zeptá, zda by měl nyní Fed zvyšovat sazby a já odpovím, že by měl sledovat určité pravidlo, posluchač začne obracet oči v sloup. Chce vědět, co by Fed měl konkrétně udělat. Měl by sledovat pravidla ...

(Zdroj: Blog Johna H. Cochraneho z University of Chicago Booth School of Business)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průměrná mzda, reálný růst, y/y
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y