Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Naši steroidoví přátelé…

Naši steroidoví přátelé…

20.07.2012 17:50

Jeden ze zapálených zastánců cílení nominálního produktu, David Beckworth, před časem poukazoval na to, že dnešní situace je velmi rozdílná od té v roce 2002. Krátce řečeno: Po roce 2000 světová ekonomika těžila z několika pozitivních nabídkových šoků, Fed se obával deflačních tlaků, uvolnil tedy svou politiku a s ním tak učinily další země, které mají kurz své měny provázaný s dolarem. Minimálně ze zpětného pohledu to bylo sporné rozhodnutí. V současné době ale na globální ekonomiku dolehl negativní poptávkový šok a uvolněná politika tak je plně namístě. Vše by měl podtrhovat následující graf, který ukazuje vývoj skutečného nominálního produktu v zemích OECD a jeho trend:


steroid1

Na první pohled vidíme, že se od poslední krize pohybujeme hluboko pod trendem. Například nominální HDP eurozóny se pak pod ním nachází o více než 11 % a i z této perspektivy bychom měli vnímat dluhovou krizi na tomto kontinentě.

Trendy jsou ale ošemetné, což je patrné na následujícím příkladu: Thomas Grennes a Andris Strazds před několika týdny komentovali dnes populární vývoj v Lotyšsku (které si bez větších problémů berou za příklad jak zastánci úspor a pevného kurzu, tak jejich odpůrci). Tito ekonomové poukazují na to, že relevantním vodítkem pro posuzování současného propadu (z hlediska dlouhodobějšího trendu) by nemělo být nedávné steroidové období. V případě Lotyška to znamená opatrnost při posuzování poboomových propadů a následných oživení – tj. rychlý steroidový výstup následuje prudký detox-pád, který je ale vhodné posuzovat relativně k udržitelným úrovním aktivity, ne k těm steroidovým. A je nasnadě se zamyslet nad tím, nakolik je tento princip aplikovatelný i na výše uvedený graf – tedy na země OECD jako celek. Takový relevantní nesteroidový trend by možná ležel o poznání níže (ale asi stále znatelně nad současným NHDP).

Akciový investoři asi dobře znají rčení „trend is your friend“. Jeho význam bych charakterizoval asi tak, že obchodovat na základě trendu je vždy ziskové, ovšem mimo případů kdy to nefunguje. Ty ovšem poznáme vždy až zpětně. Ošemetnost využívání dlouhodobých trendů k analýze naznačuje výše uvedené a podobné platí i o investování. Demonstrovat to lze na následujících čtyřech hříčkách s indexem S&P 500 (data: Shiller).

V prvním grafu je jeho vývoj od roku 1871, proložený trend ukazuje, že již jsme několik desetiletí v bublinovém teritoriu. Ale nebylo by lepší vzít kratší období – třeba novověk po první světové válce? Tuto možnost ukazuje druhý graf a podle něj jsme nyní cca na dlouhodobém trendu poté, co jsme dlouhá léta korigovali výstřelky 90. let. Data ale můžeme masírovat dále – vývoj a trend od roku 1947 a nakonec od počátku 90. let ukazují další dva grafy. Podle nich jsme nyní samozřejmě hluboko pod trendem. Který trend je zde naším přítelem? A které trendy jsou již steroidové?

steroid2

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.04.2024
22:01Propadu na technologiích vévodil Netflix a Nvidia  
17:46Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
17:18Celkový akciový optimismus na úrovních z let 2001/2002. Posouvá se základní psychologické nastavení investorů?
16:46Poptávka po bezpečí slábne, ale investoři se zpět do akcií nehrnou  
16:37Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč
14:31SAB Finance a.s.: Průběžné hospodářské výsledky za leden–březen/2024
13:24Perly týdne: Akcie a zlato za poslední desetiletí a co (ne)čekat od Applu i celého trhu
12:48Reuters: Německá vláda mírně zvýší odhad letošního růstu ekonomiky
11:24Jakub Blaha: Konec transparentnosti Netflixu zastínil obzvlášť dobré výsledky  
10:58Páteční dopoledne je červené, po přestávce se do hry opět vložil Blízký východ  
9:25Netflix reportoval nejlepší první kvartál od roku 2020. Překvapil počtem předplatitelů
9:07Rozbřesk: Proč je česká koruna odolnější vůči silnému dolaru?
8:43Akciové trhy zrudly pod tíhou obav z konfliktu na Blízkém východě, Netflix překvapil vysokým počtem platících uživatelů  
6:03Evercore: Hlavním příběhem je mimořádná odolnost ekonomiky
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data