Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Naši steroidoví přátelé…

Naši steroidoví přátelé…

20.07.2012 17:50

Jeden ze zapálených zastánců cílení nominálního produktu, David Beckworth, před časem poukazoval na to, že dnešní situace je velmi rozdílná od té v roce 2002. Krátce řečeno: Po roce 2000 světová ekonomika těžila z několika pozitivních nabídkových šoků, Fed se obával deflačních tlaků, uvolnil tedy svou politiku a s ním tak učinily další země, které mají kurz své měny provázaný s dolarem. Minimálně ze zpětného pohledu to bylo sporné rozhodnutí. V současné době ale na globální ekonomiku dolehl negativní poptávkový šok a uvolněná politika tak je plně namístě. Vše by měl podtrhovat následující graf, který ukazuje vývoj skutečného nominálního produktu v zemích OECD a jeho trend:


steroid1

Na první pohled vidíme, že se od poslední krize pohybujeme hluboko pod trendem. Například nominální HDP eurozóny se pak pod ním nachází o více než 11 % a i z této perspektivy bychom měli vnímat dluhovou krizi na tomto kontinentě.

Trendy jsou ale ošemetné, což je patrné na následujícím příkladu: Thomas Grennes a Andris Strazds před několika týdny komentovali dnes populární vývoj v Lotyšsku (které si bez větších problémů berou za příklad jak zastánci úspor a pevného kurzu, tak jejich odpůrci). Tito ekonomové poukazují na to, že relevantním vodítkem pro posuzování současného propadu (z hlediska dlouhodobějšího trendu) by nemělo být nedávné steroidové období. V případě Lotyška to znamená opatrnost při posuzování poboomových propadů a následných oživení – tj. rychlý steroidový výstup následuje prudký detox-pád, který je ale vhodné posuzovat relativně k udržitelným úrovním aktivity, ne k těm steroidovým. A je nasnadě se zamyslet nad tím, nakolik je tento princip aplikovatelný i na výše uvedený graf – tedy na země OECD jako celek. Takový relevantní nesteroidový trend by možná ležel o poznání níže (ale asi stále znatelně nad současným NHDP).

Akciový investoři asi dobře znají rčení „trend is your friend“. Jeho význam bych charakterizoval asi tak, že obchodovat na základě trendu je vždy ziskové, ovšem mimo případů kdy to nefunguje. Ty ovšem poznáme vždy až zpětně. Ošemetnost využívání dlouhodobých trendů k analýze naznačuje výše uvedené a podobné platí i o investování. Demonstrovat to lze na následujících čtyřech hříčkách s indexem S&P 500 (data: Shiller).

V prvním grafu je jeho vývoj od roku 1871, proložený trend ukazuje, že již jsme několik desetiletí v bublinovém teritoriu. Ale nebylo by lepší vzít kratší období – třeba novověk po první světové válce? Tuto možnost ukazuje druhý graf a podle něj jsme nyní cca na dlouhodobém trendu poté, co jsme dlouhá léta korigovali výstřelky 90. let. Data ale můžeme masírovat dále – vývoj a trend od roku 1947 a nakonec od počátku 90. let ukazují další dva grafy. Podle nich jsme nyní samozřejmě hluboko pod trendem. Který trend je zde naším přítelem? A které trendy jsou již steroidové?

steroid2

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
29.09.2020
22:02Obchodování v USA poznamenala nervozita  
18:06Řeknu jediné slovo: Baterie
17:02Euro míří nahoru, nejisté akcie čekají na předvolební debatu  
16:20FT: Strach ze sporných voleb pohání sázky na výkyvy v akciích
16:08NTT v největší transakci v Japonsku převezme svou mobilní část
15:44AMISTA investiční společnost, a.s.: INFOND investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. - zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2020
15:44Siemens Gamesa se spojila s Gas & Power a vytvořila Siemens Energy
15:17Deflace v Německu se v září prohloubila, pokles činí 0,4 procenta
14:47Tesla po zrušení akvizice usiluje o těžbu vlastního lithia
13:41UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s. - Pololetní zpráva k 30.6.2020
13:25Nokia bude v 5G sítích hlavním dodavatelem britské BT
13:07Primární nabídka Allegro je největším úpisem na varšavské burze
12:42Týdenní výhled: První prezidentská debata v USA a nová firma Siemens Energy  
12:02Pozvánka na webinář Na stopě investičním příležitostem. Již zítra!
11:58Ekonomická nálada v eurozóně je lepší, než se čekalo
11:39Akcie korigují začátek týdne, koruně a euru se však daří  
10:51De Grauwe: Příběh tří depresí a co bude dál
9:14Rozbřesk: Akciové trhy se snaží oklepat z druhé vlny pandemie
8:53U nás hrozí nouzový stav, v USA proběhne prezidentská debata  
8:06Francie příští rok ekonomiku povzbudí balíkem 42 miliard eur

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
IHS Markit Ltd (08/20 Q3, Bef-mkt)
McCormick & Co Inc/MD (08/20 Q3, Bef-mkt)
Micron Technology Inc (08/20 Q4, Aft-mkt)
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board