Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Evropa na tom není hůř než USA, k utahování pro ni není žádná alternativa

Evropa na tom není hůř než USA, k utahování pro ni není žádná alternativa

23.7.2012 7:58
Autor: Redakce, Patria.cz

Mnozí vlivní ekonomové a politici v současnosti tvrdí, že úsporná opatření zabíjejí evropskou ekonomiku. Pokud ale vezmeme v úvahu střednědobý pohled, data tento názor nepotvrzují. Jestliže se podíváme na vývoj po prasknutí bubliny v roce 2007, podobá se výkonnost americké ekonomiky té v eurozóně. To i přesto, že Spojené státy použily mnohem větší fiskální expanzi. Jak ukazuje následující graf, co se týče HDP na hlavu, je vývoj v USA a eurozóně porovnatelný:

alt

HDP na hlavu leží v eurozóně i v USA asi 2 % pod úrovní dosaženou v roce 2007, u nezaměstnanosti došlo v obou případech k růstu ve výši asi 3 procentních bodů. Fiskální politika přitom byla velmi rozdílná. V USA i Velké Británii se vládní deficity pohybují kolem 8 % HDP, zatímco v eurozóně kolem 3 % HDP. Ve všech případech byly přitom deficity ve srovnání s jejich vrcholem dosaženým v roce 2009 sníženy asi o 3 % HDP, tedy asi o 1 % ročně. Obrázek prudkého utahování v eurozóně je tak naprosto mylný.

Hodně ilustruje i vývoj ve Velké Británii. V této zemi proběhla nejintenzivnější monetární i fiskální stimulace, a přesto dosahuje nejnižšího růstu. Můžeme namítnout, že zde hraje roli útlum finančního sektoru. Stále však platí, že se údajně nejflexibilnější ekonomika v Evropě nebyla schopna vzpamatovat ze šoku ani pět let po něm. A to i přes masivní fiskální a monetární uvolnění kombinované s oslabením měnového kurzu.

Některé členské země eurozóny spadly kvůli utahování do deprese. V USA jsou ale také regiony, které se nacházejí v podobné situaci. Místo Irska a Španělska si můžeme dosadit Kalifornii a Nevadu. Je určitě pravdou, že fiskální utahování nepůsobí expanzivně. A pravdou je i to, že pokud kolabuje soukromá spotřeba, musí ji nahradit veřejná, jinak dojde k opakování Velké deprese. Dnes jsme ale čtyři roky po kolapsu a namístě je útlum vlivu veřejného sektoru. Jinak by se totiž veřejný dluh dostal na neudržitelný trend bez ohledu na to, že úspory vedou k přechodnému růstu nezaměstnanosti a ztrátám na produkci.

Uvedené je výtahem z „Austerity is unavoidable after a bout of profligacy“, autorem je Daniel Gros, ředitel Centre for European Policy Studies v Bruselu.

(Zdroj: VOX)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data