Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Španělské počty – vyhraje nakonec odchod z eurozóny?

Španělské počty – vyhraje nakonec odchod z eurozóny?

24.07.2012 17:53
Autor: Redakce, Patria.cz

Španělsko se může vydat dvěma cestami. První z nich vede směrem, který byl nastaven v roce 2009 – snižování fiskálních deficitů a deficitů vnějších, přijímání pomoci od dalších zemí eurozóny ve formě fondů na rekapitalizaci bank a také formou opakovaných nákupů vládních dluhopisů ze strany Evropské centrální banky. V budoucnu by takové nákupy mohly provádět i EFSF – ESM. Druhou možností je opuštění eurozóny, default na zahraniční dluh a prudké oslabení měny.

První strategie je velmi nákladná, co se týče ztrát na produkci a zaměstnanosti. Její limity se nyní již začínají ukazovat, protože je patrné, že i přes růst nezaměstnanosti vysoké vnější deficity přetrvávají. Fiskální deficity dokonce rostou namísto toho, aby klesaly, což je důsledkem klesající ekonomické aktivity. Na tu negativně doléhá útlum reálných mezd; firmám sice roste ziskovost, ty však kvůli slabé poptávce neinvestují, ale generované zdroje používají na snížení zadlužení. Pokud se bude Španělsko nadále držet této strategie, riskuje opětovný růst nezaměstnanosti a pokles aktivity bez toho, aby se zlepšily fiskální deficity. Na eliminaci deficitu běžného účtu by pak byl zapotřebí ještě asi 20% pokles dovozů, což odpovídá asi 12% poklesu domácí poptávky a reálných příjmů. Jedinou naději představuje možnost zlepšující se nákladové konkurenceschopnosti a vyšších investic firem. V současné době ale pozorujeme, že podíl Španělska na celosvětovém trhu se zatím pouze stabilizoval.

Druhá strategie by vyžadovala okamžitou změnu v bilanci zahraničního obchodu. Španělsko by totiž již nebylo schopno získat další financování a ekonomická aktivita by se v krátkém období propadla. Španělská průmyslová báze je navíc malá a devalvace měny by tak nevedla k přebytkům, pokud by zároveň s ní nebyly nastartovány nové podnikatelské aktivity. I tak by ale mohla podpořit exporty a následně i investice firem. Jestliže by měna oslabila například o 30 %, španělské náklady práce by klesly na 14 eur za hodinu, což je 60 % pod německými náklady práce. Jednotkové náklady práce se nyní nacházejí na podobné úrovni jako v Německu (viz. graf) a devalvace by je snížila výrazně pod tuto úroveň.

sp1

Odchod z eurozóny by sebou nesl velkou nejistotu. Tato strategie by ale mohla být úspěšná podobně, jako tomu bylo v roce 1992. Tehdy Španělsko opustilo EMS, deficit běžného účtu zmizel během jednoho a půl roku, exporty znatelně posílily a domácí inflace a tudíž i reálné mzdy reagovaly na růst cen dovozů pouze velmi omezeně. HDP klesal jen jeden rok a pak přišel silný růst, který podpořily klesající sazby. Jejich pokles umožnilo zastavení obrany pevného kurzu.

Vývoj kurzu ESP/DEM, španělských exportů, importů a bilance běžného účtu před a po roce 1992 ukazují následující dva grafy.

sp2

(Zdroj: Natixis)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.09.2021
9:19Víkendář: Bouře na železné rudě, co hliník a měď?
24.09.2021
22:12Nevýrazný závěr týdne v USA  
17:46Je už tahle hra u konce?
17:01Akcie se snaží setřást dvojitý čínský zásah, dluhopisy dál pod tlakem  
16:52PPF Financial Holdings a.s.: IFRS konsolidované výsledky za první pololetí 2021
16:02Pavol Mokoš: Signál k dalšímu postupu ČEZu a dividendově zajímavá KB
15:20Čínská centrální banka označila veškeré kryptoměnové transakce za nezákonné
15:08Hypoteční banka, a.s.: Oznámení o zveřejnění pololetní zprávy a výplatě úrokových výnosů CZ0002001266 a CZ0002001308
14:10Komentář: Tržby Costco rostou spolu s inflací  
13:41Nikdo neví, jak to s elektromobily skončí, Musk a Peking se vzájemně potřebují, říká expert z Morgan Stanley
12:11Dodavatelské řetězce snižují výhled Nike (komentář analytika)  
12:05Perly týdne: Ropa k 80 – 90 dolarům, příklon k aktivnímu investování a kauza Evergrande
11:50ČTÚ chystá kvůli omezené konkurenci regulaci trhu mobilních dat
11:05Čínská Evergrande zmeškala termín pro uhrazení úroků z dluhopisů
10:56Návrat starých obav, akcie obracejí dolů, výnosy dluhopisů v Evropě dál stoupají  
10:26Čínské zpomalení ropu (zatím) netrápí  
10:12Daimler uzavře bateriovou alianci s koncerny Stellantis a Totalenergies
9:18Rozbřesk: O víkendu klíčové německé volby a koruna vyhlíží ČNB
9:11Důvěra v ekonomiku v září potřetí za sebou klesla
9:09Dopad vysokých cen energií délkou překoná covid, soudí Lagardeová

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data