Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Odpovědnost mezi cizími matkami a českými dcerami po roce 2014

Odpovědnost mezi cizími matkami a českými dcerami po roce 2014

31.07.2012 5:30
Autor: Jaroslav Míkovec, KSB

Advokáti vztah odpovědnosti mezi zahraničními „matkami“ a jejich českými „dcerami“ řeší například tehdy, když zahraniční mateřská společnost narovnává spor a vyžaduje od české dceřiné společnosti poskytnutí plnění, za které dostane protiplnění celá skupina, avšak nikoli nutně česká dceřiná společnost. Typická je i situace, kdy si zahraniční mateřská společnost bere úvěr (nebo jinak získává financování) a vyžaduje od české dceřiné společnosti zajištění jejím majetkem.

Základní pravidla v těchto situacích jsou dnes následující: Ředitelé české dceřiné společnosti jsou zásadně povinni sledovat výhradně zájmy české korporace jakožto izolovaného subjektu, musí jednat s péčí řádného hospodáře a pokud to poruší, odpovídají za škodu. V soudním řízení leží důkazní břemeno na žalovaných ředitelích, nikoliv na žalobci. Pokud jde o uzavírání jednotlivých smluv, pokyny akcionáře nejsou zpravidla pro dceřinou společnost závazné a nezbavují ředitele české společnosti jejich odpovědnosti. Pokud však faktický vliv vede k újmě české společnosti, odpovídá akcionář (respektive ovládající osoba, která vykonávala příslušný vliv) za újmu způsobenou české dceřiné společnosti. Tato újma musí být uhrazena zpravidla do konce účetního období, ve kterém vznikla.

Přesun důkazního břemene

 

Podstatnou změnou, kterou přinese nová úprava od roku 2014, bude přenesení důkazního břemene ohledně odpovědnosti akcionáře. Bude-li akcionář (mateřská společnost) nebo její ředitel zažalován z titulu újmy způsobené české dceřiné společnosti nebo jejímu společníkovi, bude na žalovaném, aby před soudem prokázal, že za újmu neodpovídá.

Co se týče osobní odpovědnosti ředitele akcionáře, rozdíly mezi dnešní a budoucí právní úpravou jsou spíše formální. Nyní vystupují všichni členové statutárního orgánu akcionáře či jiné ovládající osoby jako ručitelé, dle nového zákona budou odpovídat solidárně s akcionářem - a to jen ty osoby, které se na ovlivnění podílely, nikoliv všichni členové jeho představenstva.

Zákon v dnešní podobě říká, že legálně ovlivnit českou dceřinou společnost (a tím i vyloučit odpovědnost za důsledky takového kroku) zahraniční „matky“ mohou, má to ale pevně dané meze. Ty spočívají v tom, že vyžadovaný úkon může být sice nevýhodný pro českou dceřinou společnost, musí být ale výhodný pro skupinu jako celek. V zákoně o obchodních korporacích tato zásada zůstane u společností podrobených jednotnému řízení, jen k ní bude třeba navíc prokázat, že nevýhody pro českou společnost jsou buď uhrazeny, nebo jsou alespoň vyváženy výhodami plynoucími z příslušnosti české společnosti ke koncernu.

Když chce dnes mateřská společnost legálně ovlivnit českou dceřinou společnost v konkrétní obchodní záležitosti, je navíc třeba, aby formálně uzavřela tzv. ovládací smlouvu, která bude schválena před notářem. V důsledku této smlouvy akcionář mimo jiné musí každoročně hradit účetní ztrátu české dceřiné společnosti. Za necelé dva roky už ovšem ovládací smlouvy přestanou existovat – ZOK je zcela ruší. Právo akcionáře udělovat pokyny české dceřiné společnosti nevýhodné pro takovou společnost v usnadněném právním režimu bude vznikat okamžikem, kdy česká společnost oznámí na svých internetových stránkách (jejichž adresa se bude zapisovat do českého obchodního rejstříku), že tvoří se svým akcionářem koncern a podléhá jednotnému řízení. Z praktického hlediska je však nutno podotknout, že obsah internetových stránek je v českém procesním právu v případě sporu prokazován právě potvrzením notáře.

 

Do insolvence ne!

Absolutním limitem pro udělování pokynů dceřiné společnosti je a i po roce 2014 zůstane to, že dceřiná společnost se nesmí stát v důsledku pokynu insolventní. Pokyn nebo jiné ovlivnění české dceřiné společnosti, které způsobí její úpadek, budou vždy spojeny s rizikem odpovědnosti akcionáře a jeho ředitelů osobně. Tento princip byl dosud dovozován výkladem, v nové právní úpravě se ale objeví výslovně.

Novinkou v zákonech od roku 2014 bude také nový typ sankce vůči všem ředitelům akcionáře nebo jiné ovlivňující osoby (aniž by se vyžadovalo jejich formální členství v představenstvu akcionáře či jiné ovlivňující osoby), pokud v důsledku ovlivnění došlo k úpadku české dceřiné společnosti. Touto sankcí je nezpůsobilost ředitelů akcionáře být členem statutárního orgánu jakékoliv české korporace po dobu 3 let; tuto nezpůsobilost vysloví insolvenční soud.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
03.04.2020
17:45Akcie ZOOM kvůli obavám z koronaviru vystřelily jako raketa. Má to ale háček
17:34Hodnota roušky na 7 600 korunách a nejlepší investice v historii lidstva
17:23Klidný závěr týdne se začíná trochu kazit. Data dnes byla "zajímavá"  
16:38Prodej aut v březnu klesl o 36 procent na 13.685 vozů
16:25Natixis: Přichází fragmentace globální ekonomiky i financí
15:06Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů
14:57Propad americké zaměstnanosti - rekord odolal, ale pěkné číslo to není  
13:19Perly týdne: Google test na virus, horní hranice nezaměstnanosti a my rozděleni chalupařením
11:21Akcie středoevropských bank: Patria kvůli nejistotě mění doporučení  
11:20Morgan Stanley: Ekonomika USA letos klesne nejvíce od roku 1946
11:13Ropné nadšení opadlo. Zvládnou trhy další špatná data?  
10:29Podnikatelská aktivita v eurozóně je na minimu za dobu měření
9:46Tesla v prvním čtvrtletí zvýšila prodej o 40 procent
9:38ADB: Náklady pandemie mohou svět přijít až na 4,1 bilionu USD
9:18Rozbřesk: Cena ropy raketově vystřelila. Končí cenová válka?
8:50Evropské burzy mohou otevřít mírným poklesem, ropa ztrácí část zisků  
8:22Středoevropské měny by mohly mít nejhorší rány utržené koronavirem za sebou
6:13Čína využívá pádu ropy k doplnění strategických zásob
02.04.2020
22:01S&P 500 roste, ropa letí
17:50Černá labuť a černá korporátní nula

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:45Čína - PMI ve službách
9:55DE - PMI ve službách
10:00EMU - PMI ve službách
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst
15:45USA - PMI ve službách (Markit)
16:00USA - Index ISM v nevýrobním sektoru