Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Agenti chtějí firmám a lidem vidět do daní, BIS žádá o změnu zákona

Agenti chtějí firmám a lidem vidět do daní, BIS žádá o změnu zákona

31.07.2012 17:41
Autor: mediafax

Prolomení mlčenlivosti správců daně plánují docílit tajné služby v Česku, které dosud údaje z daňových přiznání legálně nemůžou zkoumat. Návrh na změnu zákona předložil vládě ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Jiří Lang a v úterý se úprava objevila na webu Úřadu vlády ČR.

"Cílem navrhovaného předpisu je umožnit spolupráci mezi zpravodajskými službami a Generálním finančním ředitelstvím (GFŘ). Za tím účelem se navrhuje prolomit mlčenlivost správců daně pro zaměstnance GFŘ," uvedla BIS ve zdůvodnění návrhu. Pod ním je společně s jejím šéfem podepsaný i premiér Petr Nečas (ODS).

V zákoně o zpravodajských službách se má nově objevit odstavec: "Zpravodajská služba je oprávněna od GFŘ žádat informace získané při správě daní… Poskytnutí informací podle tohoto ustanovení není porušením povinnosti mlčenlivosti podle daňového řádu; porušením této mlčenlivosti není ani použití těchto informací zpravodajskou službou podle tohoto zákona."

Zákon má dát ale i po novele správci daně šanci, aby zpravodajcům nevyhověl. Pojistkou má být věta: "GFŘ nemusí žádosti vyhovět, pokud poskytnutím informací bude narušen zájem na řádném výkonu správy daní."

Autoři zákona shrnuli, že poskytování informací zpravodajským službám není v současné době ze strany správců daně vůbec možné. "Přitom informace z daňového řízení jsou v mnoha případech nezastupitelné: jen na základě informací získaných z více zdrojů, případně z různých typů zdrojů, lze vytvořit kvalitní obraz o situaci, případně určit směr dalšího zabezpečování informací," stojí ve zprávě předkladatelů.

Stát podle nich nemá v současné době možnost ověřit si původ finančních prostředků, které byly potřeba ke koupi státního majetku nebo majetku, který má zisk odvislý od rozhodování státních institucí.

"Obdobně ani nemá možnost si ověřit, zda poskytnuté informace ze strany soukromých společností, které se ucházejí o strategické státní zakázky, jsou pravdivé. Plnění úkolů zpravodajských služeb (minimalizace ekonomických rizik pro Českou republiku) je v tomto případě podstatným způsobem komplikováno," dodala BIS.

"S přístupem k údajům, které v rámci své činnosti shromaždují orgány daňové správy, by bylo často možné prokazatelným a nezvratitelným způsobem rozkrýt identitu netransparentních subjektů," zmínila dál předkládací zpráva zákona.

Zvolené řešení, kdy bude finanční informace agentům poskytovat jen GFŘ jako nejvyšší orgán zreformované daňové správy, autoři vyhodnotili jako nejhodnější.

"GFŘ disponuje celkovým pohledem na daňovou správu jak z hlediska územního, tak i věcného, a může tak posoudit vhodnost poskytnutí informací zpravodajským službám z hlediska účinnosti výkonu správy daní; skutečnost, že informace bude poskytovat jen jeden orgán, zaručí také jednotnou praxi a přehled o tom, jaké informace chráněné daňovým tajemstvím byly zpravodajským službám poskytnuty," dodala zpráva předkladatelů.

V návrhu zákona zatím chybí termín, od kdy by měl začít účinkovat. Dosud má za sebou připomínkové řízení a čeká ho projednání na vládě. Potom s ním musí souhlasit ještě parlament a prezident.

Vláda už letos prosadila novelu zákona o bankách, která prolomila bankovní tajemství a má umožnit zpravodajským službám nahlížet firmám a lidem na účty.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Applied Materials Inc (07/20 Q3, Aft-mkt)
Macy's Inc (07/20 Q2)
RWE AG (06/20 Q2)
thyssenkrupp AG (06/20 Q3)
6:00Carlsberg AS (06/20 Q2)
7:00Deutsche Telekom AG (06/20 Q2)
9:00CZ - CPI, y/y
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
14:30USA - Celk. počet žádostí o dávky v nezam.
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.