Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nejatraktivnější zemí pro fúze a akvizice jsou USA, ČR si polepšila na 21. příčku

Nejatraktivnější zemí pro fúze a akvizice jsou USA, ČR si polepšila na 21. příčku

01.08.2012 11:37
Autor: ČTK

Jedničkou v žebříčku atraktivity zemí pro fúze a akvizice, který hodnotí kvalitu a zralost investičního prostředí, jsou USA před Singapurem. Na třetím místě skončila Velká Británie, která předstihla další dvě asijské ekonomiky, Hongkong a Jižní Koreu. ČR se umístila na 21. místě, a dostala se tak před ostatní země střední a východní Evropy. Vyplývá to z pravidelného žebříčku transakční atraktivity M&A Maturity Index.

Index zpracovalo výzkumné centrum pro fúze a akvizice Cass Business School při City University London ve spolupráci se společností Ernst & Young. Žebříček hodnotí 148 zemí celého světa. Výsledné pořadí představuje součet bodového hodnocení legislativních, politických, ekonomických a finančních podmínek, technologický potenciál jednotlivých zemí, socioekonomické faktory a úroveň infrastruktury.

Česko si proti loňskému hodnocení polepšilo o čtyři místa. V žebříčku se umístilo těsně za Malajsií, Thajskem a Spojenými arabskými emiráty. Ze zemí střední a východní Evropy je ve třetí desítce nejatraktivnějších zemí pro fúze a akvizice ještě Rusko (28) a Polsko (30).

Nejlepšího hodnocení dosáhla ČR v dopravní a firemní infrastruktuře a technologické úrovni. Naopak nejhůře byla hodnocena v ekonomických, finančních, legislativních a politických faktorech. Za současný stav ekonomiky byla sice ohodnocena 75 procenty, ale za růst HDP pouze 20 procenty. Politická stabilita byla hodnocena 82 procenty, ovšem jednoduchost daňové správy pouhými osmi procenty a schopnost minimalizovat zásahy do investičních transakcí 44 procenty.

"Ve srovnání s rokem 2011 vykazují dostupné údaje mírný nárůst počtu realizovaných fúzí a akvizic v ČR, avšak proti předkrizovým letům stále monitorujeme klesající trend. Ve druhém čtvrtletí 2012 byl sice registrován významný objem transakcí za 1,6 miliardy USD (330 miliard Kč), nicméně počkejme si na celoroční výsledky. Na relativně malém trhu i jedna významná transakce významně ovlivní statistiky," uvedla partnerka Ernst & Young pro fúze a akvizice Petra Wendelová.

Horší výsledky v historické časové řadě jsou podle ní částečně ovlivněny rostoucí nejistotou v eurozóně. Zahraniční i meziregionální transakce představovaly ve druhém čtvrtletí tři čtvrtiny všech fúzí a akvizic realizovaných v ČR. "Česko je pro investory stále jedním z tradičních cílů, a to především díky kvalitě zdejších podniků. Ale nestabilita a obtížná předvídatelnost vývoje regulatorního, daňového a legislativního prostředí investiční apetit naopak snižuje," dodala Wendelová.

Vzestup nových ekonomik jde na úkor rozvinutých evropských zemí, jejichž hospodářské problémy mají na trh s fúzemi a akvizicemi nepříznivý dopad, a které tudíž v žebříčku ztrácejí. Rekordmanem v tomto směru je Řecko, které je aktuálně na 53. místě, což znamená, že se proti roku 2011 propadlo o 12, a za posledních pět let dokonce o 23 příček. Portugalsko kleslo od loňského průzkumu o osm příček na 39. místo.

Naopak mezi tzv. skokany roku patří Spojené arabské emiráty (o šest příček na 20. místo) a Malajsie (o sedm příček na 18. místo), dále pak také Polsko (o pět příček na 30. místo), Rumunsko (o 13 příček na 36. místo), Turecko (o sedm příček na 37. místo), Indie (o pět příček na 38. místo), Kazachstán (o šest příček na 40. místo) a Maroko (o osm příček na 47. místo).


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.04.2024
22:02Wall Street má za sebou druhou rally v řadě; je to již definitivní návrat k růstu?  
17:56Akciová korekce, prudký obrat finančních podmínek a dopad akciového trhu na celou ekonomiku
17:36Vrací se důvěra ve výsledky? Techy vedou Wall Street vzhůru  
16:43Korekce na amerických akciích ještě neskončila, varují stratégové
14:19WEBINÁŘ za okamžik: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
14:07Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy, tedy devět korun na akcii
13:52Komentář analytika: Slabší prodeje Pepsico v Severní Americe byly kompenzovány silným růstem na mezinárodních trzích  
13:43Sázky na akcie staré ekonomiky pomohly fondu překonat benchmark
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 23. 4. 2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020
11:28Česká národní banka příští týden podle Michla možná ještě sníží úrokové sazby
11:13České firmy by většinou uvítaly zavedení eura, ukázal průzkum Deloitte
10:55Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout
10:49Koruna nehledí na podpůrné komentáře, zatímco akcie ve světě se dál zvedají  
10:35Robustní ceny elektromobilů od Renaultu a nižší náklady kompenzují pomalejší poptávku na trhu
9:06Rozbřesk: Česko v pasti NIMBYsmu. Holub z ČNB preferuje snížení sazeb o 50bps
8:50ČNB nemusí se snižováním sazeb spěchat, v USA údajně hrozí prohloubení výprodejů a futures jsou zelené  
6:38FX Strategie: Fed zpomalí tempo kvantitativního utahování, a to přibrzdí dolar v krasojízdě. Přijde smršť důležitých makro-dat  
22.04.2024
17:32Téměř rekordní relativní nezájem o dluhopisy, akcie tančí na hudbu budoucnosti
16:48Techy se zvedají, ale Wall Street se nedaří nahrazovat páteční ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m