Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Chystané daňové změny na Slovensku: Levicová vláda tlačí na pilu

Chystané daňové změny na Slovensku: Levicová vláda tlačí na pilu

20.8.2012 5:30
Autor: Jan Černohouz, KSB

V červenci tohoto roku schválil slovenský parlament část takzvaného ozdravného balíčku, který má podle tamní vlády přispět k lepší kondici veřejných financí. Další části balíčku by měly být schváleny v dohledné době a vzhledem k rozložení sil ve slovenském parlamentu se tomu tak pravděpodobně stane. Jaké jsou nejvýznamnější  novinky?

Zacíleno na banky

Od ledna 2012 jsou banky na Slovensku povinny odvádět speciální odvod z vkladů podnikatelských subjektů ve výši 0,4 % vkladů. Od 1. září letošního roku se okruh vkladů podléhajících tomuto odvodu rozšíří také na vklady běžných občanů. Ačkoli podobné odvody existují ve více zemích EU (například ve Francii, Rakousku, Německu, Velké Británii či Maďarsku), je tento odvod na Slovensku mnohem vyšší než v ostatních státech.

Kromě tohoto odvodu by měly banky v posledním čtvrtletí roku 2012 odvést do státní pokladny ještě mimořádný odvod z vkladů, který bude činit 0,1 %. To znamená, že celková výše odvodu bank bude za rok 2012 činit 0,5 % z vkladů. Je nepochybné, že se tento odvod promítne do ziskovosti slovenských bank. Banky by neměly břemeno těchto odvodů přenést na vkladatele. Pokud by se tak stalo, hrozí jim vysoké pokuty.

Další oblastí, kam slovenská vláda míří pro příjmy do státního rozpočtu, jsou regulované společnosti. Jedná se především o korporace z telekomunikačního, přepravního, farmaceutického, energetického či poštovního byznysu, jejichž roční obrat přesáhne 3 milióny eur.  Tyto společnosti by měly platit speciální odvod na měsíční bázi. Tento odvod by měl v ročním úhrnu činit 4,212 % ze základu, kterým bude výsledek hospodaření vykázaný v daném období.

Aby toho pro finanční sektor nebylo málo, dojde od 1. ledna 2013 k plošnému zvýšení sazby daně z příjmů právnických osob z 19 % na 23 %. Toto opatření se však samozřejmě dotkne všech právnických osob na Slovensku, nejen bank.

Neuniknou ani živnostníci a lépe vydělávající zaměstnanci

Od roku 2013 se na Slovensku ruší rovná daň z příjmů fyzických osob. Nově se pro částku příjmů zaměstnanců, živnostníků a dalších osob, která přesáhne zhruba 3 000 eur měsíčně, zavede 25% sazba daně. Dojde také k omezení maximální výše 40% paušálních výdajů na částku 5 400 eur ročně. Život živnostníkům také znepříjemní zvýšení odvodů na zdravotní pojištění a sociální zabezpečení, ke kterému dojde buď k 1. lednu, nebo k 1. červenci 2013.

Kromě daně z nemovitostí, která je příjmem místních rozpočtů, se od roku 2013 zavede ještě jiná, nová daň z nemovitostí, která bude příjmem státního rozpočtu. Tato daň bude založena na cenových mapách a měla by odrážet tržní cenu nemovitostí. Motivací k zavedení této daně je zdanění luxusnějších nemovitostí. Tomu nahrává také zavedení nezdanitelné části rozlohy domů a bytů.

V současné době se na Slovensku z dividend neplatí daň z příjmů. Dividendy ani nejsou předmětem odvodů na sociální zabezpečení (podléhají však zdravotnímu pojištění v maximální výši 2 700 eur ročně). Od roku 2014, tzn. pro dividendy vyplacené po 1. lednu 2014, dojde ke zvýšení vyměřovacího základu pro stanovení zdravotního pojištění (částka ještě není zcela jasná) s tím, že zdravotní pojištění bude vybíráno při výplatě dividend formou srážky.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.5.2018
10:13Víkendář: Fischer o ostudě Německa, Evropě zmítané vírem dějin a ničícím Trumpovi
25.5.2018
22:00Ropa úřadovala na amerických trzích
18:56Blíží se doba, kdy bude hotovost opět královnou?
17:36Smrt tradičního maloobchodu probíhá úplně jinak, než se většinou domníváme
17:34Technická analýza: Koruna v defenzívě, euro nejníže od loňského listopadu
17:24Erste potopila pražskou burzu, ČEZ pod tlakem prodávajících. Unicredit bank – 3,5%!  
17:17Itálie a ropa ovládly závěr týdne. Euro dál padá  
17:00Estonské banky "vypraly" miliardy dolarů a eur z Ruska
16:35Martin Cakl a Martin Kycelt: CD Projekt. Kyberpunkáč herního průmyslu (video)
16:26Společnost Czech Investment Fund SICAV, a.s. - Informace o nové emisi akcií na BCPP
15:16ČEZ OZ uzavřený investiční fond a.s.- pozvánka na valnou hromadu 2018
15:07Rusnok očekává, že koruna začne v příštích týdnech opět posilovat
14:56Vlastnosti, které by podle Buffetta měl mít dobrý investor
14:56Samsung má podle soudu zaplatit 539 milionů USD firmě Apple
13:34Ropě se nad 80 dolarů za barel (zatím) příliš nechce  
12:15Perly týdne: Je vám zima? Těžte kryptoměny
12:11Pokles podnikatelské důvěry v Německu se zastavil
12:03Vedení Unipetrolu navrhuje nevyplatit akcionářům dividendu
10:59Faktograf: Evropě přibývají problémy  
10:33Evropa zahájila v zeleném, automobilky se vzpamatovávají z Trumpových prohlášení

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data