Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Gazprom dostane další konkurenci: Zkapalněný plyn se ve velkém chystají vyvážet USA

Gazprom dostane další konkurenci: Zkapalněný plyn se ve velkém chystají vyvážet USA

22.08.2012 13:14
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Revoluce v těžbě břidlicového plynu možná ze Spojených států učiní exportní plynárenskou velmoc větší než Rusko. Američané hodlají zkapalněný zemní plyn (LNG) vyvážet hlavně na asijské trhy, o které má zájem i Kremlem kontrolovaný Gazprom. Americké úřady zatím registrují žádosti o povolení na výstavbu LNG terminálů o celkové kapacitě 110 mld. m3 ročně, což je téměř polovina exportu ruského plynárenského gigantu.

Plány na výstavbu exportních terminálů se ve Spojených státech množí jako houby po dešti. Naposledy s takovým projektem přišlo konsorcium amerického ropného gigantu ExxonMobil a katarské státní společnosti Qatar Petroleum. Americko-katarské duo hodlá do texaského komplexu Golden Pass Products investovat 10 mld. USD a postavit zde zkapalňovací provozy a terminály. Federální úřady povolení k výstavbě udělily a za pět let by se měly začít plnit první tankery.

Společnost Cheniere Energy již začala budovat terminál za 6 mld. USD v Sabine Pass ve státě Louisiana, poblíž Golden Pass. Cheniere, která získala povolení k exportu LNG do celého světa, začne od roku 2015 plynem zásobovat Velkou Británii, Jižní Koreu, Indii a Španělsko. O projekt Cheniere mají velký zájem asijští investoři. Pětinu akcií společnosti nakoupil singapurský státní fond Temasek spolu se singapursko-hongkongským fondem RRJ. Investovat do Cheniere plánuje i čínský státní fond China Investment Corporation. 

Rostoucí využívání techniky hydraulického štěpení a horizontálních vrtů při těžbě plynu z břidlicového podloží vedlo k dramatickému růstu nabídky, která nyní převyšuje poptávku. Výsledkem jsou rekordně nízké ceny (až pětinové v porovnání s tarifem Gazpromu pro evropské zákazníky), které těžaře nutí k hledání nových trhů, na nichž by mohli prodat přebytečnou produkci, a to za výhodnějších podmínek. Navíc se plánuje další zvyšování těžby. Loni se v USA vytěžilo 653 mld. m3 plynu, v Rusku to bylo 659 mld. m3. V roce 2017 to má být ale 763 miliard kubíků v USA proti ruským 757 miliardám. Podle odhadů Úřadu pro energetické informace (EIA) při ministerstvu energetiky USA by se americký exportní potenciál k roku 2035 měl vyšplhat na 40 mld. m3 plynu.

Ještě před deseti lety se situace jevila zcela jinak. Spojené státy dovážely 16 % (kolem 100 mld. m3) vlastní spotřeby zemního plynu a po celé zemi se budovaly terminály na import LNG, který proudil hlavně ze zemí Latinské Ameriky. Právě tehdy Gazprom přišel s projektem rozvoje obřího ložiska Štokman v Barentsově moři, jehož produkce měla být orientována na americká odbytiště. Ruský gigant dokonce uvažoval o investicích do amerických importních terminálů. Břidlicová revoluce vše změnila. Nekonvenčně těžený plyn se nyní na celkové americké těžbě podílí ze 34 %, přičemž do dvaceti let by jeho podíl měl vzrůst na 60 %. Z perspektivního zákazníka Gazpromu se nakonec vyklubal potenciální konkurent.

Gazprom vyváží LNG z jediného terminálu na ostrově Sachalin, kde spolupracuje s koncernem Royal Dutch Shell. Nyní na naléhání Shellu zkoumá možnost zvýšení kapacity tamního provozu z 10 mil. tun LNG na 15 mil. tun LNG ročně. Většina produkce ze Sachalinu se momentálně vyváží do Japonska, přičemž po odstavení několika tamních jaderných elektráren byly dodávky z Ruska navýšeny. Povolnost ruského monopolisty k expanzi Sachalinu by mohla zvýšit ochota Shellu připojit se ke konsorciu na těžbu ve Štokmanu. Gazpromu se Štokmanem pomáhají francouzský Total a norský Statoil, avšak dosud se firmy nebyly schopné dohodnout na investičním plánu a celkové koncepci těžby na ložisku.

Manažeři Shellu ruské partnery již delší dobu přesvědčují, že po jaderné havárii ve Fukušimě má Sachalin nejlepší pozici ke zvýšení dodávek do Japonska, jež se bude muset v budoucnosti spoléhat víc na paroplynové a uhelné elektrárny. Boj o asijský trh navíc s každým rokem přituhuje a může se stát, že Rusové přijdou s nabídkami pozdě. Například Austrálie hodlá do roku 2017 podstavit nové LNG terminály o kapacitě 60 mil. tun za rok. Podle expertů může Gazprom v tvrdé konkurenci v Asii uspět jedině tehdy, pokud půjde s cenou dolů a omezí nákladnou výstavbu nových plynovodů. 

 
(Zdroj: Reuters, Kommersant, CNBC)


Čtěte více:

IEA: Břidlice posunou USA v těžbě plynu před Rusko a otevřou cestu k růstu. Exxon Mobil zaútočí na chemickou jedničku Dow Chemical
05.06.2012 11:18
Spojené státy mohou díky mohutnému rozvoji zásob břidlicového plynu do...
Polsko věří břidlicovému plynu: PGNiG, PGE, Tauron, Enea a KGHM do průzkumu investují 1,7 mld. PLN
04.07.2012 12:55
Konsorcium polských státem kontrolovaných společností má v plánu inves...
Ruský těžař Novatek uzavřel smlouvu o dodávkách s EnBW. Přijde Gazprom o monopol na vývoz plynu?
16.07.2012 17:16
Největší nezávislý ruský těžař zemního plynu Novatek podepsal smlouvu ...
Shell chce investovat v Číně do břidlicového plynu miliardu dolarů
22.08.2012 10:28
Britsko-nizozemská společnost Royal Dutch Shell plánuje investovat v Č...

Váš názor
  • břidlicové plyny
    22.08.2012 15:37

    další rána válečným štváčům. A na vývoz se spolíhat nemohou, té nemají dost ani pro vlastní spotřebu.
    Planket
Aktuální komentáře
04.04.2020
15:22Alexander: Mají roušky smysl?
9:45Víkendář: Kdo by měl nyní pracovat a kdo ne
03.04.2020
22:25Závěr týdne v USA ve znamení dalších poklesů, Tesla +5,6 %
17:45Akcie ZOOM kvůli obavám z koronaviru vystřelily jako raketa. Má to ale háček
17:34Hodnota roušky na 7 600 korunách a nejlepší investice v historii lidstva
17:23Klidný závěr týdne se začíná trochu kazit. Data dnes byla "zajímavá"  
16:38Prodej aut v březnu klesl o 36 procent na 13.685 vozů
16:25Natixis: Přichází fragmentace globální ekonomiky i financí
15:06Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů
14:57Propad americké zaměstnanosti - rekord odolal, ale pěkné číslo to není  
13:19Perly týdne: Google test na virus, horní hranice nezaměstnanosti a my rozděleni chalupařením
11:21Akcie středoevropských bank: Patria kvůli nejistotě mění doporučení  
11:20Morgan Stanley: Ekonomika USA letos klesne nejvíce od roku 1946
11:13Ropné nadšení opadlo. Zvládnou trhy další špatná data?  
10:29Podnikatelská aktivita v eurozóně je na minimu za dobu měření
9:46Tesla v prvním čtvrtletí zvýšila prodej o 40 procent
9:38ADB: Náklady pandemie mohou svět přijít až na 4,1 bilionu USD
9:18Rozbřesk: Cena ropy raketově vystřelila. Končí cenová válka?
8:50Evropské burzy mohou otevřít mírným poklesem, ropa ztrácí část zisků  
8:22Středoevropské měny by mohly mít nejhorší rány utržené koronavirem za sebou

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data