Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Němci by si místo financování eurosystému měli založit státní fond a investovat do zahraničí

Němci by si místo financování eurosystému měli založit státní fond a investovat do zahraničí

30.08.2012 14:42
Autor: Redakce, Patria.cz

Už od počátku 50. let jsou německé úspory obvykle vyšší než investice. Nevyhnutelně tak dochází k tomu, že Němci v čistém vyjádření akumulují zahraniční aktiva. Dříve byly nadměrné úspory investovány do zahraničí bankovním sektorem, ten ale čelil kurzovému riziku a přebytky se tak většinou držely pod 1 – 2 % HDP. Po zavedení eura bylo v eurozóně kurzové riziko eliminováno, německé přebytky tak rostly a ustálily se na úrovni 6 % HDP, což je více než čtvrtina německých úspor. Po krizi ale chuť soukromých investorů na investice do dalších zemí eurozóny prudce klesla, zatímco aktiva mimo eurozónu zůstala kvůli kurzovému riziku málo atraktivní.

V současné době tedy musí soukromé subjekty nahradit veřejný sektor, jinak by došlo k rozpadu systému. To, že v jeho rámci dochází k růstu objemu vzájemných pohledávek a závazků v Target2 , by nemělo být vnímáno jako něco mimořádného. Najdeme totiž jen málo příkladů, kdy by země dosahující soustavně velkých externích přebytků byly schopny se s touto situací vypořádat jen na základě intermediace soukromého sektoru. Většina takových zemí používá akumulaci zahraničních aktiv centrální bankou či státním investičním fondem, nebo přikročí k intervencím na měnových trzích. Země, které jsou významnými exportéry komodit a kde vládní příjmy zvyšují příjmy spojené s prodejem těchto komodit, obvykle založí státní investiční fond – příkladem je Norsko, či Saúdská Arábie. Intervence zase používají spíše země, které mají velký přebytek úspor v soukromém sektoru, jako tomu je ve Švýcarsku či Japonsku.

Současný systém používaný v eurozóně je z německého pohledu neefektivní. Bundesbanka drží rostoucí objem pohledávek za ECB, rizika spojená s těmito pohledávkami jsou sdílena s dalšími zeměmi eurozóny v poměru odpovídajícím jejich podílu na kapitálu ECB. Pohledávky ECB pak představují portfolio, které je velmi úzce zaměřené jak z geografického hlediska, tak co se týče skladby aktiv. Jejich velká část je pravděpodobně pochybné kvality a vynáší nedostatečný výnos.

Alternativou k současnému eurosystému by tak bylo založení německého státního investičního fondu. Ten by německým střadatelům nabídl bezpečný investiční nástroj s garantovanou minimální reálnou návratností. Jeho aktiva by byla geograficky diverzifikována a obsahovala by širokou škálu aktiv. Kdyby byl globální růst pozitivní, mohli bychom čekat, že i reálná návratnost takového fondu by byla v plusu.

Velká část německých úspor by tak směřovala mimo eurozónu, což by vedlo k oslabení eura. Země postižené krizí by pak obnovily svou konkurenceschopnost a schopnost exportovat. Nerovnováhy v systému Target2 by postupně zmizely. Rizika, kterým by fond čelil, by byla omezena jeho velikostí a globálním zaměřením, což by mu poskytovalo výhodu proti jednotlivým investorům i finančním institucím. Například německé pojišťovny mají ve správě 1.200 miliard eur, ale pouze 5 % z nich se investuje mimo eurozónu.

V současné situaci si vybíráme z menšího zla: Silné euro a rostoucí vnitřní tenze v eurozóně, které ohrožují globální stabilitu, nebo slabší euro bez těchto tenzí. Domníváme se, že globální ekonomika na tom bude lépe ve druhém případě.

Uvedené je výtahem z „A German Sovereign Wealth Fund to save the euro“, autory jsou Daniel Gros a Thomas Mayer.

(Zdroj: VOX)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.04.2024
6:03Evercore: Hlavním příběhem je mimořádná odolnost ekonomiky
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:48Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity
11:52Výhled TSMC překonal odhady díky podpoře poptávky po AI čipech
11:36Akcie se zvedají. Jak pevnou oporu dodají firmy?  
9:54Ifo: Německé firmy letos plánují snižování investic
9:05Rozbřesk: Zachrání Super-Mario (znovu) Evropu?
8:45EU nebude formálně vyšetřovat investici Microsoftu do OpenAI
8:30Evropa čelí podle guvernéra BoE menší inflační hrozbě než USA, Microsoft se vyhne vyšetřování kvůli akvizici Open AI a futures jsou zelené  
6:40Fidelity International: Německá medvědí data jsou příznivá pro německé státní dluhopisy
17.04.2024
22:01Zámořské akciové indexy nedokázaly zvrátit úvodní pokles  
18:46Martin Uher: Rozruch na dluhopisech, české banky a zranitelné USA
17:32Wall Street mezi výsledky a sazbami dál klesá  
17:14Jednoduchý scénář: Inflace neklesá, Fed nesnižuje, inflace klesá, Fed snižuje
16:01Tesla žádá akcionáře o obnovení odměn pro Muska, v Indii chce investovat až 3 mld. dolarů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data