Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Opravdu se vláda bojí překotného úpadku malých lékáren?

Opravdu se vláda bojí překotného úpadku malých lékáren?

03.09.2012 5:30
Autor: JUDr. Hana Heroldová, KŠB

Novela zákona o léčivech, kterou nedávno schválila vláda, se pokusila vnést pravidla do distribuce léčiv v České republice, která ze známých důvodů z tuzemského trhu mizí. Velkoobchodníci, distributoři, kteří nakoupí od výrobce, je totiž nedodají na tuzemský trh, ale prodají je dále, nejlépe do Německa nebo severských zemí, kde z nich mají vyšší zisk než v Česku.

Mezi tuto skupinu distributorů patří i podnikatelé, kteří provozují jak lékárnu, tak i velkodistribuci. V praxi to probíhá tak, že tito obchodníci léčiva zdánlivě nakoupí pro lékárenský prodej pacientům, přesně jak velí zákon. Namísto pacientům je však přeprodají do ciziny, nejlépe na „bohatý sever“ Evropy. Pro dokreslení situace: U prodeje pacientům v lékárně je u drahých léků zisková marže v jednotkách procent ze základní ceny, při vývozu do zahraničí distribuční sítě jde o desítky procent.

Říká se, že malé lékárně, která si obstará velkodistribuční licenci, stačí, aby jednou ročně nakoupila větší objem přípravků, které mají v České republice na trhu nižší cenu než například v Německu, a tyto léky vyvezla do zahraničí.  To jí natolik skvěle finančně zajistí, že na další rok své přirozené zákazníky - pacienty již nepotřebuje.

Dvě pravidla

Vnést jasné regule do této džungle se pokusil původní návrh novely zákona o léčivech z letošního února. Zmíněnou praxi nezakazoval, stanovil pro ni ale dvě jasná pravidla. Jednak že kupující musí vždy uvést, zda nakupuje léčivé přípravky pro maloobchodní (lékárenský) prodej, či jako distributor pro velkoobchodní prodej. Za druhé pokud podnikatel nakoupí léčiva pro maloobchod, nesmí je už následně prodávat v tuzemské nebo evropské distribuční síti. To na první pohled dávalo smysl a přinášelo naději, že čeští pacienti se už nebudou potýkat s nedostatkem určitých léků na českém trhu.

Kabinet premiéra Nečase novelu zákona na konci srpna schválil. Jenže bohužel bez pasáže týkající se reexportů léčiv. Jak argumentovala vicepremiérka Karolína Peake, schválení pravidel by zlikvidovalo lékárny, které z distribuce žijí. Stav by se měl napravit do půl roku další novelou.

Nemohu si ale odpustit spekulaci, zda je obava o úpadek lékáren, které se živí popsaným způsobem,  tím pravým důvodem, kvůli němuž vláda zmařila racionální snahu ministra zdravotnictví o stanovení pravidel. Zastáncům současného modelu se právní argumentace na obhajobu statu quo také nabízí, ovšem napovídat se mi nechce. Jsem totiž přesvědčená o tom, že dnešní situace, kdy na tuzemském trhu není dostatek léků pro české pacienty, je špatná.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.09.2020
17:02Wall Street tuní systémy na noční obchodování během voleb
16:59MF: Průměrná mzda letos i příští rok po zohlednění inflace klesne
15:24Tisk: Trump v deseti z posledních 15 let neplatil daně z příjmů
14:34Tisk: Americký Ford žádá německou vládu o půl miliardy eur
13:20EU tlačí na regulaci kryptoměn a digitálních financí, jako argument jí slouží Wirecard
11:12FT: Proč by dobré zprávy mohly být špatnou zprávou pro Big Tech
10:22Zrušení superhrubé mzdy: podle premiéra navždy, efektivní zdanění jen na dva roky
9:37Trump zasáhl sankcemi vůči čínské SMIC (-8 %) srdce tamního čipového průmyslu
8:21Bloomberg: Jsou baterie obchodní válkou, kterou už Čína vyhrála?
27.09.2020
9:37Víkendář: Obnovitelné energie a ceny nemovitostí
26.09.2020
8:40Víkendář: Jsme potěšení, že se z Tesly stává německá značka
25.09.2020
22:08Zelený závěr týdne na Wall Street, Apple +3,7 %  
17:45Co zvedne investiční úspěšnost z pár procent na více než 80 procent?
17:10Home Credit se kvůli pandemii propadl do ztráty 16,8 miliardy Kč
16:45PPF Financial Holdings B.V. – IFRS konsolidované výsledky za první pololetí 2020
16:44Strach z koronaviru ovládá sentiment a dodává sílu dolaru  
15:58Druhá vlna koronavirové pandemie ohrožuje ropnou poptávku  
15:24AMISTA investiční společnost, a.s.: MKP SICAV, a.s. zveřejňuje Informace o snížení počtu akcií Emitenta přijatých k obchodování na BCPP
15:21Costco finišuje skvělý fiskální rok (komentář analytika)  
14:35Ifo: Očekávání německých exportérů jsou nejlepší za dva roky

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data