Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Těžký život výrobců cigaret v Austrálii

Těžký život výrobců cigaret v Austrálii

04.09.2012 5:30

Všechny názvy cigaret budou navíc uvedeny jednotným písmem. Součástí obalu bude výrazné varování týkající se zdravotní škodlivosti kouření doplněné o grafické zobrazení jeho negativních následků na lidské tělo.

Výrobci tabákových výrobků u soudu neuspěli s argumentací, že zákon zasahuje do jejich práva na ochranu duševního vlastnictví, když jim brání v jeho výkonu. Argumenty, jimiž soudci své rozhodnutí podepřeli, nebyly zatím zveřejněny. Dá se ale předpokládat odůvodnění přibližně v tom smyslu, že

práva na ochranu duševního vlastnictví mají zabránit třetím subjektům, aby do něho zasahovaly, ale současně v žádném případě negarantují svůj výkon jako takový. Obdobně jako třeba v situaci, kdy zápisem do rejstříku získává sice vlastník ochranné známky výlučné právo tuto známku používat, avšak současně je v obchodním styku povinen strpět užívání shodného či podobného označení, jestliže práva k tomuto označení vznikla před podáním přihlášky a jeho užívání je v souladu s právem.

Výrobci cigaret svůj boj ovšem nevzdávají a záležitostí se bude zabývat i Světová obchodní organizace (WTO), u níž tabákové firmy argumentují, že zákon je v rozporu s mezinárodními úmluvami, jako například s Dohodou o obchodních aspektech práv k duševnímu vlastnictví (TRIPS), kterou Česko také ratifikovalo. Spor se tak bude ještě řešit před příslušným orgánem WTO.

 

Generace bez cigaret

Austrálie je jednou ze zemí s nejnižším počtem kuřáků na světě (okolo 15%). Přesto si australská vláda od zákona slibuje, že počet milovníků nikotinu sníží o dalších 5 procent. Je očividné, že Austrálie myslí svůj boj se závislostí na cigaretách skutečně vážně. Plán na obecné desetiprocentní zastoupení kuřáků v populaci navíc bledne ve srovnání s ambiciózním cílem v australském státě Tasmánie, kde je z celé země počet kuřáků nejvyšší. V Tasmánii by totiž měl být navždy zakázán prodej tabákových výrobků lidem narozeným po roce 2000. Novelu příslušného zákona již schválila horní komora tasmánského parlamentu. Cílem této iniciativy je vytvořit první generaci nekuřáků.

V České republice pro srovnání kouří 30 procent lidí nad 15 let, mezi mladými od 15 do 18 let až 40 procent. Tabák podle odhadů způsobuje ročně 18 tisíc předčasných úmrtí, tedy v průměru asi 50 denně. Na rozdíl od Austrálie se ale nedá říci, že by Česko bylo ve snižování počtu kuřáků přehnaně aktivní. Česká republika jako poslední člen EU ratifikovala po osmi letech odkladů úmluvu Světové zdravotnické organizace o kontrole tabáku, která vstoupila v platnost v minulých dnech. Úmluva přitom již platí ve 173 zemích světa a v EU.

Další právní omezení podnikání v tabákovém průmyslu jsou zřejmě na cestě i v EU, byť ve srovnání s Austrálií jsou chystané restrikce mírnější. V rámci EU zavádí ČR protikuřácká opatření mezi posledními a obvykle jsou české předpisy vůči tabákovému průmyslu mírnější. Například daň z cigaret máme stále na nejnižší úrovni, kterou EU umožňuje.

V tuto chvíli je proto ryze teoretickou otázkou, jak by se k případnému absolutnímu zákazu reklamy na cigaretových krabičkách postavily české soudy. Dá se však odhadnout, že by se stejně jako v australském případě zvedla velká vlna nevole a výrobci tabákových výrobků by se v soudní bitvě vyzbrojili dosavadními zkušenostmi ze všech jurisdikcí světa. Pokud by takové další omezení vyplývalo z evropských předpisů, bude nakonec pro celou Unii rozhodující názor Evropského soudního dvora.

Uvidíme, zda a jak intenzivně bude trend zpřísňování protikuřácké legislativy pokračovat. Osobně doufám, že se najdou další státy, které se nechají Austrálií inspirovat a budou ji v přijímání prokazatelně efektivních restriktivních opatření následovat.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.04.2020
9:37Víkendář: Čína měla dobře fungující varovný systém, měl jen jednu vadu
04.04.2020
15:22Alexander: Mají roušky smysl?
9:45Víkendář: Kdo by měl nyní pracovat a kdo ne
03.04.2020
22:25Závěr týdne v USA ve znamení dalších poklesů, Tesla +5,6 %
17:45Akcie ZOOM kvůli obavám z koronaviru vystřelily jako raketa. Má to ale háček
17:34Hodnota roušky na 7 600 korunách a nejlepší investice v historii lidstva
17:23Klidný závěr týdne se začíná trochu kazit. Data dnes byla "zajímavá"  
16:38Prodej aut v březnu klesl o 36 procent na 13.685 vozů
16:25Natixis: Přichází fragmentace globální ekonomiky i financí
15:06Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů
14:57Propad americké zaměstnanosti - rekord odolal, ale pěkné číslo to není  
13:19Perly týdne: Google test na virus, horní hranice nezaměstnanosti a my rozděleni chalupařením
11:21Akcie středoevropských bank: Patria kvůli nejistotě mění doporučení  
11:20Morgan Stanley: Ekonomika USA letos klesne nejvíce od roku 1946
11:13Ropné nadšení opadlo. Zvládnou trhy další špatná data?  
10:29Podnikatelská aktivita v eurozóně je na minimu za dobu měření
9:46Tesla v prvním čtvrtletí zvýšila prodej o 40 procent
9:38ADB: Náklady pandemie mohou svět přijít až na 4,1 bilionu USD
9:18Rozbřesk: Cena ropy raketově vystřelila. Končí cenová válka?
8:50Evropské burzy mohou otevřít mírným poklesem, ropa ztrácí část zisků  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data