Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Těžký život výrobců cigaret v Austrálii

Těžký život výrobců cigaret v Austrálii

04.09.2012 5:30

Všechny názvy cigaret budou navíc uvedeny jednotným písmem. Součástí obalu bude výrazné varování týkající se zdravotní škodlivosti kouření doplněné o grafické zobrazení jeho negativních následků na lidské tělo.

Výrobci tabákových výrobků u soudu neuspěli s argumentací, že zákon zasahuje do jejich práva na ochranu duševního vlastnictví, když jim brání v jeho výkonu. Argumenty, jimiž soudci své rozhodnutí podepřeli, nebyly zatím zveřejněny. Dá se ale předpokládat odůvodnění přibližně v tom smyslu, že

práva na ochranu duševního vlastnictví mají zabránit třetím subjektům, aby do něho zasahovaly, ale současně v žádném případě negarantují svůj výkon jako takový. Obdobně jako třeba v situaci, kdy zápisem do rejstříku získává sice vlastník ochranné známky výlučné právo tuto známku používat, avšak současně je v obchodním styku povinen strpět užívání shodného či podobného označení, jestliže práva k tomuto označení vznikla před podáním přihlášky a jeho užívání je v souladu s právem.

Výrobci cigaret svůj boj ovšem nevzdávají a záležitostí se bude zabývat i Světová obchodní organizace (WTO), u níž tabákové firmy argumentují, že zákon je v rozporu s mezinárodními úmluvami, jako například s Dohodou o obchodních aspektech práv k duševnímu vlastnictví (TRIPS), kterou Česko také ratifikovalo. Spor se tak bude ještě řešit před příslušným orgánem WTO.

 

Generace bez cigaret

Austrálie je jednou ze zemí s nejnižším počtem kuřáků na světě (okolo 15%). Přesto si australská vláda od zákona slibuje, že počet milovníků nikotinu sníží o dalších 5 procent. Je očividné, že Austrálie myslí svůj boj se závislostí na cigaretách skutečně vážně. Plán na obecné desetiprocentní zastoupení kuřáků v populaci navíc bledne ve srovnání s ambiciózním cílem v australském státě Tasmánie, kde je z celé země počet kuřáků nejvyšší. V Tasmánii by totiž měl být navždy zakázán prodej tabákových výrobků lidem narozeným po roce 2000. Novelu příslušného zákona již schválila horní komora tasmánského parlamentu. Cílem této iniciativy je vytvořit první generaci nekuřáků.

V České republice pro srovnání kouří 30 procent lidí nad 15 let, mezi mladými od 15 do 18 let až 40 procent. Tabák podle odhadů způsobuje ročně 18 tisíc předčasných úmrtí, tedy v průměru asi 50 denně. Na rozdíl od Austrálie se ale nedá říci, že by Česko bylo ve snižování počtu kuřáků přehnaně aktivní. Česká republika jako poslední člen EU ratifikovala po osmi letech odkladů úmluvu Světové zdravotnické organizace o kontrole tabáku, která vstoupila v platnost v minulých dnech. Úmluva přitom již platí ve 173 zemích světa a v EU.

Další právní omezení podnikání v tabákovém průmyslu jsou zřejmě na cestě i v EU, byť ve srovnání s Austrálií jsou chystané restrikce mírnější. V rámci EU zavádí ČR protikuřácká opatření mezi posledními a obvykle jsou české předpisy vůči tabákovému průmyslu mírnější. Například daň z cigaret máme stále na nejnižší úrovni, kterou EU umožňuje.

V tuto chvíli je proto ryze teoretickou otázkou, jak by se k případnému absolutnímu zákazu reklamy na cigaretových krabičkách postavily české soudy. Dá se však odhadnout, že by se stejně jako v australském případě zvedla velká vlna nevole a výrobci tabákových výrobků by se v soudní bitvě vyzbrojili dosavadními zkušenostmi ze všech jurisdikcí světa. Pokud by takové další omezení vyplývalo z evropských předpisů, bude nakonec pro celou Unii rozhodující názor Evropského soudního dvora.

Uvidíme, zda a jak intenzivně bude trend zpřísňování protikuřácké legislativy pokračovat. Osobně doufám, že se najdou další státy, které se nechají Austrálií inspirovat a budou ji v přijímání prokazatelně efektivních restriktivních opatření následovat.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.09.2021
9:19Víkendář: Bouře na železné rudě, co hliník a měď?
24.09.2021
22:12Nevýrazný závěr týdne v USA  
17:46Je už tahle hra u konce?
17:01Akcie se snaží setřást dvojitý čínský zásah, dluhopisy dál pod tlakem  
16:52PPF Financial Holdings a.s.: IFRS konsolidované výsledky za první pololetí 2021
16:02Pavol Mokoš: Signál k dalšímu postupu ČEZu a dividendově zajímavá KB
15:20Čínská centrální banka označila veškeré kryptoměnové transakce za nezákonné
15:08Hypoteční banka, a.s.: Oznámení o zveřejnění pololetní zprávy a výplatě úrokových výnosů CZ0002001266 a CZ0002001308
14:10Komentář: Tržby Costco rostou spolu s inflací  
13:41Nikdo neví, jak to s elektromobily skončí, Musk a Peking se vzájemně potřebují, říká expert z Morgan Stanley
12:11Dodavatelské řetězce snižují výhled Nike (komentář analytika)  
12:05Perly týdne: Ropa k 80 – 90 dolarům, příklon k aktivnímu investování a kauza Evergrande
11:50ČTÚ chystá kvůli omezené konkurenci regulaci trhu mobilních dat
11:05Čínská Evergrande zmeškala termín pro uhrazení úroků z dluhopisů
10:56Návrat starých obav, akcie obracejí dolů, výnosy dluhopisů v Evropě dál stoupají  
10:26Čínské zpomalení ropu (zatím) netrápí  
10:12Daimler uzavře bateriovou alianci s koncerny Stellantis a Totalenergies
9:18Rozbřesk: O víkendu klíčové německé volby a koruna vyhlíží ČNB
9:11Důvěra v ekonomiku v září potřetí za sebou klesla
9:09Dopad vysokých cen energií délkou překoná covid, soudí Lagardeová

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data