Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Těžký život výrobců cigaret v Austrálii

Těžký život výrobců cigaret v Austrálii

4.9.2012 5:30

Všechny názvy cigaret budou navíc uvedeny jednotným písmem. Součástí obalu bude výrazné varování týkající se zdravotní škodlivosti kouření doplněné o grafické zobrazení jeho negativních následků na lidské tělo.

Výrobci tabákových výrobků u soudu neuspěli s argumentací, že zákon zasahuje do jejich práva na ochranu duševního vlastnictví, když jim brání v jeho výkonu. Argumenty, jimiž soudci své rozhodnutí podepřeli, nebyly zatím zveřejněny. Dá se ale předpokládat odůvodnění přibližně v tom smyslu, že

práva na ochranu duševního vlastnictví mají zabránit třetím subjektům, aby do něho zasahovaly, ale současně v žádném případě negarantují svůj výkon jako takový. Obdobně jako třeba v situaci, kdy zápisem do rejstříku získává sice vlastník ochranné známky výlučné právo tuto známku používat, avšak současně je v obchodním styku povinen strpět užívání shodného či podobného označení, jestliže práva k tomuto označení vznikla před podáním přihlášky a jeho užívání je v souladu s právem.

Výrobci cigaret svůj boj ovšem nevzdávají a záležitostí se bude zabývat i Světová obchodní organizace (WTO), u níž tabákové firmy argumentují, že zákon je v rozporu s mezinárodními úmluvami, jako například s Dohodou o obchodních aspektech práv k duševnímu vlastnictví (TRIPS), kterou Česko také ratifikovalo. Spor se tak bude ještě řešit před příslušným orgánem WTO.

 

Generace bez cigaret

Austrálie je jednou ze zemí s nejnižším počtem kuřáků na světě (okolo 15%). Přesto si australská vláda od zákona slibuje, že počet milovníků nikotinu sníží o dalších 5 procent. Je očividné, že Austrálie myslí svůj boj se závislostí na cigaretách skutečně vážně. Plán na obecné desetiprocentní zastoupení kuřáků v populaci navíc bledne ve srovnání s ambiciózním cílem v australském státě Tasmánie, kde je z celé země počet kuřáků nejvyšší. V Tasmánii by totiž měl být navždy zakázán prodej tabákových výrobků lidem narozeným po roce 2000. Novelu příslušného zákona již schválila horní komora tasmánského parlamentu. Cílem této iniciativy je vytvořit první generaci nekuřáků.

V České republice pro srovnání kouří 30 procent lidí nad 15 let, mezi mladými od 15 do 18 let až 40 procent. Tabák podle odhadů způsobuje ročně 18 tisíc předčasných úmrtí, tedy v průměru asi 50 denně. Na rozdíl od Austrálie se ale nedá říci, že by Česko bylo ve snižování počtu kuřáků přehnaně aktivní. Česká republika jako poslední člen EU ratifikovala po osmi letech odkladů úmluvu Světové zdravotnické organizace o kontrole tabáku, která vstoupila v platnost v minulých dnech. Úmluva přitom již platí ve 173 zemích světa a v EU.

Další právní omezení podnikání v tabákovém průmyslu jsou zřejmě na cestě i v EU, byť ve srovnání s Austrálií jsou chystané restrikce mírnější. V rámci EU zavádí ČR protikuřácká opatření mezi posledními a obvykle jsou české předpisy vůči tabákovému průmyslu mírnější. Například daň z cigaret máme stále na nejnižší úrovni, kterou EU umožňuje.

V tuto chvíli je proto ryze teoretickou otázkou, jak by se k případnému absolutnímu zákazu reklamy na cigaretových krabičkách postavily české soudy. Dá se však odhadnout, že by se stejně jako v australském případě zvedla velká vlna nevole a výrobci tabákových výrobků by se v soudní bitvě vyzbrojili dosavadními zkušenostmi ze všech jurisdikcí světa. Pokud by takové další omezení vyplývalo z evropských předpisů, bude nakonec pro celou Unii rozhodující názor Evropského soudního dvora.

Uvidíme, zda a jak intenzivně bude trend zpřísňování protikuřácké legislativy pokračovat. Osobně doufám, že se najdou další státy, které se nechají Austrálií inspirovat a budou ji v přijímání prokazatelně efektivních restriktivních opatření následovat.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.5.2018
22:01Wall street: Dow Jones opět pokořil 25 000 bodů
18:24Na jaké hodnotě uzavře index S&P 500 na konci roku
17:58PŘIVÁDÍME: Juventus FC. Akcie klubu s „nejchytřejší“ přestupní a hráčskou platovou politikou
17:38Švédové už pociťují nezamýšlené důsledky přechodu na bezhotovostní společnost
17:26Akcie Tesly posilují. Pražská burza zakončila ztrátou  
17:21Zájem o riziko na trzích převládá, ale Itálii obchází. Koruna dál nabírá ztráty  
16:35CEFC Shanghai, dcera čínské CEFC Energy, nedokáže splácet dluh
16:14Globální dividendy byly v prvním čtvrtletí rekordní
16:04Pompeo: Írán pozná nevídaný finanční tlak, jadernou zbraň nezíská
15:17Ničí velké technologické firmy maloobchodní trhy?
14:23UNIMEX GROUP - Oznámení o fúzi společností
13:58Týdenní výhled: Hrozba cel odvolána, brzdit mohou evropská data. Výsledkovou sezónu uzavře retailový komplex  
12:33Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu
12:12Atraktivní světové akcie už od zítřka na domácí burze a za koruny!
11:06Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není  
10:44Má nemocenská vůbec smysl?
10:15PX mírně roste při slabších objemech. Část evropských burz je kvůli svátkům zavřená
9:51HN: J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC
9:11Rozbřesk: Vyšší výnosy odráží důvěru ve vyspělé ekonomiky… co ji může nahlodat?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba