Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Smrt akciového trhu?

Smrt akciového trhu?

12.9.2012 13:48
Autor: Petr Žabža, Patria Online

Jedním z nejčastěji diskutovaných témat na finančních fórech je v poslední době otázka dramatického poklesu zobchodovaných objemů, kterému čelí de facto všechny hlavní burzy vyspělého světa. Některé poraženecké hlasy dokonce hovoří o tom, že akcie „to nejlepší“ mají už za sebou a zájem investorů o ně – jako o svébytnou třídu aktiv – postupně uvadá. Jde však o zjednodušující závěr, kterému lze poměrně dobře oponovat. Relativně zajímavě se této argumentace chopil „quanto-team“ banky JPMorgan Chase a některé z jejich závěrů určitě stojí minimálně za úvahu:

- je nezpochybnitelným faktem, že objemy obchodů realizované prostřednictvím burz dosáhly v srpnu tohoto roku rekordního minima. Z cyklického pohledu byla primárním důvodem tohoto stavu extrémně nízká volatilita, realizovaná na hlavních trzích. Míra korelace mezi volatilitou a zobchodovanými objemy je u indexu S&P500 více jak 70 procent a její srpnový pokles na hodnotu přibližně +/- 6 procent tak pomáhá vysvětlit, proč trhy v US na konci prázdnin fakticky „zamrzly“.

- bez ohledu na srpnové extrémy je dlouhodobý nezpochybnitelný trend zobchodovaných objemů na NYSE … dolů. Jedním z hlavních viníků tohoto vývoje je znatelný odklon od burzovních obchodů a naopak příklon k obchodování na mimoburzovních platformách, v tzv. „černých skříňkách“ a na mezibankovních obchodních systémech.

- pokud se podíváme na zobchodované objemy z pohledu počtu kusů akcií, za posledních 10 let k velkým změnám překvapivě nedochází. Pokles počtu kusů, zaznamenaný mezi roky 2009-2012, je do značné míry připisovaný růstu jejich ceny v tom samém období – dolarové objemy obchodů zůstaly téměř stejné, jen jednotlivých akcií bylo k dosažení tohoto objemu potřeba méně.

- dalším faktorem, negativně ovlivňujícím reálné objemy obchodů s akciemi, je dramatický růst zájmu o obchodování derivátů. Za posledních 10 let se nominální objemy obchodů s akciemi a od nich odvozenými deriváty více jak zdvojnásobily, velká většina tohoto růstu jde však ve prospěch derivátů. V daném období se poměr obchodů s akciovými deriváty zvýšil z 35 procent na plných 75 procent celkového objemu! Objemy obchodů s indexovými akciemi (ETF) a opcemi na ETF jsou více jak dvojnásobné. Objevily se však i nové třídy aktiv, například opce a futures kontrakty na index VIX. Ty nyní obchodují v denním nominálním ekvivalentu 150 milionů akcií … tj. cca 25 procent průměrného denního objemu na NYSE.

Abychom však nekončili na příliš negativní notě – JPM predikuje, že směrem ke konci roku se objemy jak akcií, tak od nich odvozených derivátů opětovně zvýší. V září bude pozitivně působit sezónní růst volatility, společně s expirací opcí a futures kontraktů. Říjen a listopad bude ve světle vyšší aktivity, provázející období kolem amerických prezidentských voleb, společně s výsledkovou sezónou za Q3/2012. A v prosinci přijde další kolo expirací derivátů plus každoroční rebalancování portfolií.

Smrt akciového trhu se (prozatím) odkládá…

Petr Žabža (zabza@patria.cz)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC