Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Deutsche Bank: Země BRIC jsou nyní neinvestovatelné, zbytek rozvíjejících se trhů je drahý

Deutsche Bank: Země BRIC jsou nyní neinvestovatelné, zbytek rozvíjejících se trhů je drahý

17.09.2012 7:58
Autor: Redakce, Patria.cz

Současný vývoj v Číně můžeme porovnávat se situací v Rusku po rozpadu Sovětského svazu. Pokud se objeví náznak dobrých zpráv, čínské akcie rychle pozitivně zareagují, protože jejich ceny leží velmi nízko. Dlouhodobý fundamentální vývoj je u tohoto trhu ale jednoznačně negativní. Pro CNBC to uvedl John-Paul Smith, globální stratég pro rozvíjející se trhy v Deutsche Bank (33,72 EUR, 4,67%). Nízké valuace čínských titulů tak jsou podle jeho slov „jediným faktorem, který tlumí jeho medvědí pohled“. Nicméně většina ekonomů a stratégů začíná jen velmi pomalu chápat rozsah negativních strukturálních faktorů, které budou Čínu ovlivňovat.

Smith uvedl, že již dva roky radí klientům, aby rozvíjející se trhy ve svých portfoliích prudce podvážili. Pozitivní názor zastával naopak na USA; tamní trh si v dolarovém vyjádření vedl skutečně výrazně lépe. Oproti tomu investice do zemí BRIC znamenaly v posledních letech „pohromu“. Stratég považoval orientaci na tyto země perfektním tahem v roce 2001, nyní jde ale jen o „marketingovou záležitost“. Trhy svůj zájem o tyto země přehnaly, jiné rozvíjející se ekonomiky jsou ale zajímavé. Příkladem může být Chile nebo Mexiko, problémem je ale to, že nyní jsou již „docela drahé“.

Investoři zaměřující se na rozvíjející se trhy tak nyní čelí dilematu: Buď se zaměří na trhy mimo BRIC, které jsou ale drahé. Nebo se zaměří na země BRIC, které jsou však dnes podle stratéga pro dlouhodobější investory „neinvestovatelné“. Důvodem je vysoká míra státní intervence, výjimku může představovat jen Indie. V dalších zemích je nyní „důvodem existence firem to, aby sloužily širší ekonomice, ne generování zisků“.

Investoři se podle Smithe již delší dobu těší na to, že čínská vláda zvýší stimulaci ekonomiky. Problém však spočívá v tom, že minulé kolo stimulačních opatření ekonomiku velmi poškodilo, protože výrazně zvýšilo podíl dluhu k HDP. Ačkoliv se vláda v současnosti může opět pokusit rozjet velké projekty, její reálnou schopnost jejich financování stratég považuje za velmi omezenou. Smith zároveň souhlasí s názorem, že politické riziko není přítomno pouze v Číně a dalších zemích BRIC, ale že je momentálně patrné i v Evropě. Výjimkou je v tomto ohledu jen nefinanční sektor v USA. A Spojené státy také těží z toho, že podnikatelský model jejich firem je mnohem více nakloněn inovacím, než je tomu v rozvíjejících se ekonomikách.

Smith je opatrný i v tom, že by Čína mohla ke stimulaci využít své obrovské měnové rezervy. Poukázal na fakt, že v současné době již nedochází k přílivu kapitálu do této země, ale naopak. Navíc existují náznaky, že nejbohatší vrstva obyvatel, jejíž celková aktiva přesahují výši zmíněných rezerv, by ráda přemístila své bohatství do zahraničí. To neznamená, že by mělo dojít k okamžité pohromě, i zde však existují negativní tlaky.

(Zdroj: CNBC)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y