Aktualizováno Dvojčata Tyler a Cameron Winklevossovi, kteří neuspěli v tvrdé soudní bitvě se zakladatelem Markem Zuckerbergem, zkoušejí rozjet nový projekt. Poté, co se bratrům podařilo na a Zuckerbergovi vysoudit minimálně 65 milionů dolarů, můžou tyto prostředky použít na podporu projektu jejich bývalého spolužáka z Harvardovy univerzity. Divya Narendra byl také jejich spojencem v bitvě o .
Narendra v roce 2008 s dalším absolventem Harvardu Aalapem Mahadeviou založil komunitní síť SumZero, která funguje na principu , je však zaměřena výhradně na profesionální investory. Bratři Winklevossovi se zatím na rozjezdu SumZero podíleli příspěvkem 1 milionu dolarů, uvádí list Wall Street Journal. "Parta je zase pohromadě," řekl podle WSJ Tyler Winklevoss, když o víkendu s ostatními uspořádali oběd v hotelu Ace na newyorském Manhattanu.
Bratrům se na a Zuckerbergovi podařilo vysoudit minimálně 65 milionů dolarů, z toho kolem 20 milionů v hotovosti a zbytek v akciích . Vyrovnání bylo stanoveno v době, kdy byla společnost ohodnocena zhruba na 15 miliard dolarů (dnes je to více než 47 mld. USD, zatímco květnové IPO ocenilo firmu na více než stovku miliard dolarů).
I když největší soudní bitvu o koncept komunitní sítě prohráli, vysouzené peníze by jim mohly jako odškodné s rozjezdem nového projektu pomoci. Doména Sum.Zero.com má určité podobnosti s první verzí Facebooku a podle Narendry je klíčem k zajištění kvality sdílených informací exkluzivita. Síť umožňuje členství pouze investorům „na nákupní straně“, což je podle SumZero skupina profesionálních investorů působících v hedge fondech, podílových fondech a private equity společnostech. Naopak analytici „z prodejní strany“, mezi nimi především banky z Wall Street, přístup nemají.
„Web by měl sloužit jako alternativa k analytickému výzkumu prodejní strany,“ uvedl k projektu Narendra. Součástí služby je všem přístupný týdenní newsletter. Ústřední myšlenkou je, aby členové komunity sdíleli informace o svých investicích, tipech a strategiích a sdílení zároveň bylo nutnou podmínkou k zachování přístupu k informacím od ostatních. Čtyři roky fungující síť má zatím zhruba 7,5 tisíce členů a zakládá si na exkluzivitě. Narendra uvedl, že každou žádost o členství hodnotí také on osobně a zhruba tři čtvrtiny z nich zamítá.
Dvojčata a jejich spolužáka Narendru v roce 2010 proslavil film Sociální síť, který popsal základy a soudní spory mezi Zuckerbergem a jeho prvními spolupracovníky. WSJ připomíná, že dvojčata a jejich spolužák Divya Narendra se v prosinci 2002 setkali na vysokoškolské koleji, aby projednali zamýšlený projekt s názvem Harvard Connection. Z něj měla vzniknout univerzitní komunitní síť. Název se pak změnil na ConnectU a koncem roku 2003 byl podle WSJ přizván Zuckerberg, aby pomohl s návrhem. Začátkem roku 2004 Zuckerberg vytvořil společnost a se společníky se pak rozešel. Poté začala tvrdá soudní bitva o to, kdo si může činit nárok na původní myšlenku.
(Zdroj: WSJ, čtk)