Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Očekávaná inflace strmě roste. V minulosti s ní rostla i cena zlata. Dnes by stejná rovnice vedla k unci za 2000 dolarů

Očekávaná inflace strmě roste. V minulosti s ní rostla i cena zlata. Dnes by stejná rovnice vedla k unci za 2000 dolarů

17.9.2012 15:54
Autor: Pavol Mokoš, Patria Finance

Oznámení třetího kola kvantitativního uvolňování americkým Fedem výrazně zvyšuje očekávání u inflace. Obavy z inflace a útěk do relativního bezpečí v podobě zlata by mohl znamenat, že z akce Fedu by mohla nejvíce vytěžit právě cena zlata. V tomto názoru se shodne mnoho analytiků i investorů včetně známého Marca Fabera, který je zarytým býkem na zlatě a při poklesu ceny na 1750 USD je připraven dále nakupovat.

Ne všichni analytici ale vidí vývoj u zlata tak jednoznačně. Analytici švýcarské banky Credit Suisse (22,08 CHF, 2,65%) odhadují vrchol u ceny zlata kolem 1820 dolarů za trojskou unci během prvního čtvrtletí příštího roku a omezený potenciál vidí kvůli výrazně nižšímu přesvědčení investorů o tom, že cena zlata skrývá ještě významný růstový potenciál.

Tento názor je však v současnosti spíše ojedinělý. Analytik společnosti ETF Securities, Martin Arnold, zlatu dál věří, když staví otázku vývoje ceny zlata na tom, zda vlády dokáží zvládnout své ekonomické problémy. „Skutečnou otázkou je: Věříte, že politici přinesou řešení? Vývoj na trhu naznačuje, že investoři politikům nevěří,“ uvedl analytik. Arnold věří, že Fed připravil zlatu půdu pro další růst a odhaduje, že se cena zlata dostane přes 1790 USD a poté bude atakovat rekordní úrovně kolem 1900 USD/ tr. unci.

Optimistou u zlata zůstává i analytik Suki Cooper ze společnosti Barclays (227,62 GBp, -0,59%), který rovněž považuje za klíčové spuštění QE3 americkým Fedem. Cooper navíc poukazuje na zvyšující se zájem trhu o fyzické držení zlata v Indii a Číně. Sílící poptávku, která se nezastavuje ani před zvyšující se cenovou hladinou přitom dává do souvislosti s pozitivními vyhlídkami ohledně budoucí ceny žlutého kovu.

Se zajímavým srovnáním ceny zlata a očekávané inflace přišli analytici společnosti TD Securities. Tamní šéf pro komoditní strategii Bart Melek uvádí, že cena zlata se v minulosti vyvíjela velice podobně jako očekávaná inflace a v této souvislosti očekává její růst až na 2000 USD. Tento vzájemný vztah znázorňuje následující graf, který zachycuje bílou barvou vývoj očekávané inflace a její aktuální prudký skok přes 2,2 procenta na pravé ose a žlutou barvou zachycený vývoj ceny zlata, která v posledních týdnech strmě vzrostla na 1770 USD/unce na levé ose. Očekávaná inflace je zde počítána jako rozdíl mezi výnosem běžného pětiletého amerického vládního dluhopisu (aktuálně kolem 0,7 procenta) a výnosem u pětiletého proti inflaci zajištěného amerického vládního dluhopisu (aktuálně kolem -1,58 procenta).

001

Bart Melek, který je mezi analytiky Bloombergu třetím nejúspěšnějším odhadcem vývoje ceny vzácných kovů za posledních osm čtvrtletí, k tomu řekl: „Riziko inflace narůstá kvůli vysoce akomodativní měnové politice. Strach přináší to, že navzdory růstu transakční rychlosti peněz, Fed může mít problém dostatečně rychle přebytečnou likviditu stáhnout.“

(Zdroj: Bloomberg, CNBC, Citi)


Čtěte více:

Zlatý standard – Bič na peníze tisknoucí centrální banky, ale i konec ochranné sítě pro akcie (+přehled zlatých rezerv)
24.8.2012 13:22
Po třiceti letech u ledu se myšlenka opětovného zavedení zlatého stand...
QE3 nebude jako QE1 a QE2... Akciím nepomůže, ale zlato možná vynese na nové rekordy
13.9.2012 12:43
Fed již napumpoval do globální ekonomiky 2,3 bilionu dolarů skrze dvě...
Fed oznámil neomezenou stimulaci: Zítra spustí QE3, a sazby nechá nízko další 3 roky. Trhy tleskají, komodity rostou a dolar nad 1,30
13.9.2012 18:50
Americká centrální banka dnes vyslyšela volání trhů, když oznámila zah...
Faber: Být Bernankem, odstoupím. Jeho QE na úkor skupinky likviduje americkou ekonomiku (+ video)
14.9.2012 13:24
Centrální bankéři zdevalvovali na tiskárnu peněz a šéf Fedu Ben Bernan...
Po QE2 přišel v následujících 3 měsících růst o 10% bez větší korekce, co nás čeká teď?
17.9.2012 13:10
Trhy dále posilují v reakci na příslib třetího kola uvolňování americk...

Váš názor
 • Deflace
  18.9.2012 11:11

  díky fedu a podobným pakům pravděpodobně podraží základní potřeby, které musí každý platit, nicméně vše ostatní bude muset zlevnit, nebo se to prostě přestane prodávat. Takže celková inflace půjde spíše dolů i když lidé mají stále vyšší náklady :o) se stárnutím populace se také začnou ve vyspělém světě stahovat peníze uložené ve fondech a začnou se spotřebovávat, ale ne za nová auta ale za jídlo a bydlení, takže z čeho by měl ten růst přijít ?
  Mike
 • Kam zamíří miliardy?
  18.9.2012 7:47

  Inflace? To asi těžko,nové miliardy nezamíří do reálné ekonomiky,kde se tvoří HDP, ale do světa finančních derivátů,který je co do objemu minimálně 10 x větší a poroste,kde neexistuje žádná DPH.A zisky? Do danˇových rájů,přece.Protože 99 % politiků nemá páru o co tam vlastně jde, budeme dál svědky,jejich údivů,že to jaksi nefunguje to QE3..., zatímco velcí hráči budou bohatnout díky QE dotacím, ostatní ovce si budou v rámci neustálých reforem utahovat opasky.Skvělé????!!!!
  Jožin
 • Japonská zkušenost varuje
  17.9.2012 17:51

  To, že zlato funguje jako pojistka proti inflaci není nic nového ani překvapivého. Skok v očekávané inflaci ještě nemusí znamenat, že se potvrdí v dalším období. I když totiž bude FED tisknout peníze a sypat je do bank, tak není jisté, že na nich nebudou sedět. Aby vznikla skutečná inflace, musí se podařit lidi přesvědčit, že bude inflace, aby ti, kteří mají nějaké úspory je běžěli utratit a ti co ještě mohou se zkusili víc zadlužit v naději, že jim inflace pomůže se splácením. Má to všechno ale jeden obrovský háček. Velká část úspor je totiž v USA na kontech důchodců, a tyto úspory většinou nejsou zajištěné proti inflaci (kdyby byly nemělo by QE smysl). Pokud ovšem Ben ožebračí miliony důchodců, kteří už nemají šanci zdroje doplnit, tak jejich jediná možná odpověď jsou úspory (někteří mladší důchodci mohou začít pracovat). To v konečném důsledku podrazí poptávku. Vůbec neplatí jednoduchá rovnice FED tiskne peníze, bude inflace. To si v Japonsku mysleli taky. Je pozoruhodné, jak byla Japonská zkušenost naprosto vytěsněna z ekonomického uvažování. Asi je pro to nějaký důvod...
  Skeptik
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university