Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Obchodujme!

Obchodujme!

19.9.2012 17:44

Greg Mankiw na svém blogu popisuje hru, kterou jeho kolega učitel hraje se svými žáky na začátku kurzu mikroekonomie. Zajde do obchodu a nakoupí nějaké nesmysly za pár dolarů (neutratí prý více než 100 dolarů, které má na svůj kurz k dispozici). Tyto věci pak náhodně rozdá studentům ve třídě a ti jim musí přiřadit známku od 1 do 10 podle toho, jak „cool“ pro ně obdržená věc je; učitel pak sečte celkové hodnocení za celou třídu. Pak mají studenti pět minut na to, aby mezi sebou měnili, do obchodu nesmí míchat vnější faktory (dáš mi to a já ti večer koupím pivo). Po tomto obchodovacím kole jsou opět přiřazovány hodnoty „coolovosti“ držených předmětů a ty jsou opět sečteny.

Principem uvedeného je ukázat, jak takový obchod zvedá užitek ve společnosti – naměřené hodnoty po obchodování jsou totiž pravidelně vyšší než před ním. Poslední pokus prý přinesl rozdíl 128 vs. 180 (tzn. 40 % růst bohatství/užitku) – důsledek toho, že si každá cetka našla držitele, pro nějž měla největší užitek. Povšimněme si tedy, že obchod funguje nejen na výrobní straně (každý vyrábí to, co umí nejefektivněji), ale i na spotřební straně – umožňuje, aby do sebe užitkově maximalizační puzzle dobře zapadly.

Navíc se zdá, že výše uvedené čistě konzumní hledisko není tím jediným relevantním pohledem na obchod. Dokumentuje to studie, na jejíž název si již nevzpomínám, obsah mi ale utkvěl v paměti. Týkala se chování jihoamerických indiánů a toho, jak mezi sebou obchodují. Jednotlivé kmeny si mezi sebou vyměňovaly předměty, které ti druzí neměli k dispozici – tedy výše uvedená klasika. Ale k obchodu docházelo i mezi kmeny, které měly k dispozici v podstatě stejný obchodní „materiál“. Jinak řečeno, z produkčně-užitkově maximalizační hlediska si neměly co nabídnout. Tato výměna měla totiž úplně jiný základ – podle studie to byla jakási prevence proti konfliktu, proti válce.

V popsaném případě byl tedy obchod, byť z hlediska konzumu iracionální, prostředkem k přátelskému kontaktu, sblížení a poznání toho, že ti druzí (tj. ti jiní) nejsou hrozbou. Je to podobné, jako když nám dopředu známá návštěva přinese pozornost, ale v obráceném gardu – přinesení obchodované pozornosti vytváří vítanou návštěvu. Je tak mimochodem možné, že uvedená studijní demonstrace nejen ukázala, jak obchod zvedá užitek, ale také utužila partu. A mimo jiné se tak můžeme ptát, co je asi efektivnější z hlediska celosvětové mírotvorby - obchodní sankce u těch neposlušných, či naopak snaha o jejich věší zaangažování v obchodu. Tedy jakési obrušování hran mezinárodním obchodním konzumem.

K uvedenému můžeme doplnit, že je vlastně jednoduché si povšimnout, jak je v těžkých dobách první na ráně právě obchod. Přichází sankce, protekcionismus a různé další překážky. Nastává posun ke „každý na svém písečku“. Patrné je to nyní i v Evropě, ani ne tak u zboží a služeb, jako u kapitálových trhů. A tím se dostávám k poslednímu bodu: U jakého typu obchodů funguje onen mírotvorný mechanismus? Denní obrat na NYSE dosahuje asi 50 miliard dolarů, denní obrat na FX trzích asi 4 biliony dolarů. Pokud by i takové typy obchodů fungovaly jako ty mezi indiány, museli bychom žít na naprosto bezkonfliktní planetě. Asi ale tušíme, že anonymní trading tento potenciál nemá. Alespoň ne přímo. Nevede nás ale nákup zahraničních aktiv v té či oné formě také přece jenom k poznávání cizích „kmenů“?

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
 • obchod fungoval už za lovců mamutů
  20.9.2012 15:50

  Pan Soustružník se probral z letargie a jelikož chce bonusy tak splnil čárku a napsal nějaký članek :-) užitková hondota tohoto članku je blízká 0 :-) Jestli mám koupit Erste nebo ČEZ taková članková odezva by byla lepší ale dobrá :-)
  martík
 •  
  20.9.2012 12:19

  jednalo se o cca 10 vesnic v udoli Xingu kteri vzajemnou monopolizaci na urcite vyrobky pomerne dobre eliminovaly konflikty tzn vzajemne vyvrazdovani (resp balancovani v ramci ekosystemu)
  eple
 • Obchodování při plné robotizaci
  19.9.2012 22:40

  Další z kvalitních zamyšlení p. Soustružníka. Vlastně se toto děje i nyní a na významu se bude obchodování mezi sebou (self service) stále zvyšovat. Berme limitní případ plné robotizace (na strmém rozvoji), kdy nebude zapotřebí lidská síla. Na lidstvo připadne pouze a jen obchodování se vším možným (suroviny, polotovary, konečné výrobky, služby, atd). Tvrdím, že při tomto stavu nebudou žádné bouře proti strojům, ale díky moderní technice tomu bude naopak a dojde pouze k rozvoji toho tak hledaného 4. sektoru (po službách) a to obchodu. Objem a množství zboží se bude limitně blížit plné zaměstnanosti a úměrně tomu pružné délce pracovního úvazku (klidně 2 hodiny denně).
  Pibik
  • Re: Obchodování při plné robotizaci
   20.9.2012 6:39

   Plná zaměstnanost - tady někdo četl Špidlu, už chybí jenom zdroje jsou.
   tk69
   • A to si myslíš
    20.9.2012 10:16

    že si tě tady budou oligarchové držet na semeno?
    maart
Aktuální komentáře
18.12.2017
11:07Evropa v novém týdnu roste, Ryanair po sníženém doporučení -4 %
11:05Týdenní výhled: České dění ovlivní poslední letošní zasedání ČNB, v USA finišuje rozhodování o daňové reformě  
10:50ČNB zvýšila rezervu na ochranu úvěrového trhu (+komentář analytiků Patrie)
9:55Další americká burza začala obchodovat s termínovými kontrakty na bitcoin
9:14Rozbřesk: Jak napjatý bude trh s ropou v roce 2018?
8:51Západoevropské burzy mohou předvánoční týden zahájit růstem, možná i ta pražská  
8:18V Rakousku složí slib nová vláda, povede ji 31letý Sebastian Kurz
7:09Francii hrozí dluhová krize, stačí k ní sebenaplňující se proroctví
5:14Poskytujete někomu ubytování? Dejte si pozor na daně!
17.12.2017
16:42Elektrická sprcha pro ropné býky
7:26Víkendář: Pochybná ekonomika Hvězdných válek
16.12.2017
15:15Jen biozemědělství lidstvo v roce 2050 neuživí
8:22Víkendář: Nová filozofie USA - lepší diktátor než anarchie?
15.12.2017
22:02Další historická maxima díky daňové reformě
18:11Bitcoin, bustcoin, happiness
17:53ČEZ po dvou letech za pět set
17:20Technická analýza: Boj eura s dolarem, slábnoucí koruna a brexitu odolná libra
17:03Summary: Kámen úrazu u Oracle, nadšení u Adobe a velkoobchodní solidno u Costco  
16:51Libra padá, další jednání o brexitu nebudou jednoduchá...  
16:51Perly týdne: Bitcoin bude zdaněn, největší společností na světě je VOC a Země je plochá

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y