Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak v měnových válkách vyjednat důstojného klidu zbraní?

Jak v měnových válkách vyjednat důstojného klidu zbraní?

4.10.2012 7:58
Autor: Redakce, Patria Online

Brazilská prezidentka Dilma Rousseff a její ministr financí Guido Mantega útočí na Fed kvůli jeho rozhodnutí rozjet třetí kolo kvantitativního uvolňování. Tím, že agresivně nakupuje dluhopisy, se snaží snížit sazby. To bude mít negativní dopad na dolar. Následně bude poškozena Brazílie a další rozvíjející se ekonomiky. Podle Mantegy jde navíc o záměr. Domnívá se, že Spojené státy vyhlásily měnovou válku.

Mantega si stěžuje na politiku, která byla dříve nazývána ožebračováním souseda svého. Jeho názory jsou částečně oprávněné. Mnohé země se snaží manipulovat kurzem a získat tak výhodu na úkor svých obchodních partnerů. Jde ale o kolektivní snahu, která nakonec nikomu neprospěje a o jejíž ukončení by se měli všichni zasadit. Významné důvody k obavám má právě Brazílie, jejíž ekonomika čelí negativním tlakům. Do země se hrne kapitál, který je zlákán relativně vysokými sazbami (výnos tříměsíčních vládních dluhopisů dosahuje nad 7 %). To drží měnový kurz příliš vysoko, což následně brzdí aktivitu a zvyšuje nezaměstnanost.

Je tedy jasné, proč se Mantega domnívá, že QE3 problémy jeho země ještě zvýší. Jeho útoky na Fed ale nejsou oprávněné. Pokud jeho záměr vyjde, Brazílie z toho bude těžit a i když QE fungovat nebude, o měnovou válku nejde. Cílem Fedu není manipulace s kurzem dolaru, ale podpora domácí poptávky. Pokud by se mu to povedlo a spotřebitelé i firmy zvýšily své výdaje, porostou dovozy do USA, z čehož by těžila i Brazílie. Určité oslabení dolaru by Fedu jistě nevadilo, jeho hlavním cílem ale není.

Obecné obavy z manipulace měnových kurzů jsou ovšem namístě. Definujeme-li manipulaci s kurzem jako snahu o zastavení posilujícího kurzu u zemí, které dosahují přebytku běžného účtu, je největším provinilcem Čína, i když není zdaleka sama. Joseph Gagnon z Peterson Institute for International Economics uvádí seznam dvaceti dalších zemí manipulujících se svým kurzem. Patří mezi ně například Japonsko, Saúdská Arábie, Rusko, Tchaj-wan, Korea či Švýcarsko.

Obranou proti manipulacím s kurzem může být omezení toku kapitálu. Takový krok ale poškozuje obchodní partnery a vyžaduje velkou opatrnost. Výhodnější by bylo, pokud by byl zaveden dohled nad měnovými kurzy, který by prováděl Mezinárodní měnový fond či Světová obchodní organizace. Tyto organizace by rozhodovaly i o případných sankcích. Přestože již nyní manipulace s kurzem porušují jejich pravidla, neexistuje mechanismus, jak to napravit. To by se mělo změnit.

(Zdroj: Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data