Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kde je nejlepší centrální banka na světě?

Kde je nejlepší centrální banka na světě?

5.10.2012 18:07
Autor: Redakce, Patria Online

Američtí ekonomové analyzují poslední dvě recese a následující oživení, které nepřineslo výraznější tvorbu nových pracovních míst. Jejich závěr je takový, že došlo k posunu ve struktuře světové ekonomiky. V Austrálii se ale dvě poslední recese prostě nekonaly. Ovšem zatímco si tato země vede lépe než USA ve snaze o vyhnutí se dlouhým obdobím s vysokou nezaměstnaností, situace je opačná co se týče dosahování nízké a stabilní inflace. Podle mého názoru nejde o náhodu.

Lidé občas tvrdí, že Austrálie je pouze příběhem vývozu komodit do Číny. Pohled na inflaci ale ukazuje jiný obrázek. Boom, který nastal na konci 90. let, přinesl inflaci dosahující mnohem vyšších hodnot, než tomu bylo v USA. Její snižování pak nebylo tak agresivní jako boj Fedu. Po globální finanční krizi se inflace v USA dostala do záporných čísel, důvodem byl hlavně pokles cen komodit. Na komodity zaměřená Austrálie ale měla inflaci pozitivní a dokonce docházelo k jejímu mírnému růstu. I toho je tedy možné dosáhnout, pokud skutečně chceme.

Austrálie tak za posledních dvacet let neprošla recesí a podle mého názoru je důvodem to, že má tu nejlepší centrální banku na světě. Reserve Bank of Australia na počátku týdne snížila sazby a pomohla tak růstu akciím, které do té doby trpěly obavami z vývoje v Číně. Jde o důležitý moment, protože pokud Austrálie skutečně dovede bojovat s recesemi monetární politikou, jedná se o poučení pro větší země. Možná bychom měli dosadit nějaké centrální bankéře z Austrálie do Japonska, Velké Británie a Spojených států.

Skeptici se domnívají, že australský únik z recese let 2008 – 2009 představuje důsledek boomu vývozu komodit do Číny. Toto tvrzení ale ignoruje fakt, že během americké recese v letech 2000 – 2001 australská ekonomika také neklesla a ceny komodit přitom ležely nízko. Jestliže poptávka po australských komoditách roste, australský dolar posiluje a Australané bohatnou. Když poptávka klesá, děje se opak. Je lepší být bohatý než chudý a pokud jste vývozcem komodit, hodí se vám jejich vysoké ceny. Reserve Bank of Australia nad nimi kontrolu nemá, může ale i tak zajistit, aby nerostl počet nezaměstnaných. Jak ukazuje vývoj nezaměstnanosti v následujícím grafu, není v tom sice dokonalá, ale její výsledky jsou dost dobré.
 
CB

Když globální ekonomika v letech 2001 a 2008 spadla do recese, nezaměstnanost se zvedla. Nepřišly ale dlouhé roky pomalého oživení a tento příklad ukazuje, že tomu tak nemusí být ani jinde. Pokud mají pravdu skeptici, čínské zpomalení nyní Austrálii přinese dlouhodobou masovou nezaměstnanost. Mám-li ale pravdu já, Austrálie bude OK. Snižování sazeb podporované vyšší, ale stabilní inflací spolu s rychlejším růstem populace zabrání kolapsu. Nezaměstnanost se zvedne, ale jen trochu, a pak dojde k jejímu rychlému poklesu.

Autorem je Matthew Yglesias.

(Zdroj: Slate)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data