Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
DB: Evropa bude donucena ke konsolidaci rozpočtů, lze jí docílit vhodnými změnami daní

DB: Evropa bude donucena ke konsolidaci rozpočtů, lze jí docílit vhodnými změnami daní

09.10.2012 18:16
Autor: Redakce, Patria.cz

Současný, ne zrovna povzbudivý, ekonomický výhled nutí mnohé evropské země do reforem, které by měly podpořit růst. Již od počátku krize jsou ale zároveň nuceny ke konsolidaci rozpočtů. Skloubení tohoto cíle s podporou růstu je někdy velkou výzvou. Jedním způsobem, jak toho dosáhnout, může být změna daňového systému. Zvýšení spotřebních daní a současné snížení daní z práce a kapitálu totiž může ekonomiku stimulovat. Zdanění práce a kapitálu by přitom mělo být nízké, aby nedocházelo k pokřivenému rozhodování ekonomických subjektů, které pak vede k brzdění růstu. Zdanění spotřeby má v tomto ohledu menší negativní vliv.

V Evropě je mírný posun k nastavení daní, které podporuje ekonomickou aktivitu, patrný od počátku tisíciletí. Daňový systém byl změněn zejména na severu Evropy a v Evropě východní. Ve střední Evropě naopak velké změny nenastaly. Krize pak má vliv na daňové systémy v celé EU. Její důsledky budou patrné v krátkém i delším období. V krátkém období se některé země snaží stimulovat poptávku daňovými úlevami. V delším období ale bude priorita přiřazena fiskální konsolidaci. To pak může vést i ke zvyšování daní.

První graf porovnává jednotlivé evropské země z hlediska podílu celkových daňových příjmů na HDP:

db1

Z obrázku je vidět, že evropské země můžeme rozdělit do tří hlavních skupin. Země na periferii, tedy na jihu i východu Evropy, mají obvykle nižší daňovou zátěž. Země střední Evropy mají všechny podíl daňových příjmů na HDP převyšující 38 % a největší daňovou zátěž mají země severské. Druhý graf pak ukazuje, jaké typy daní generují daňové výnosy:

db2

V zemích východní Evropy je poměrně velký podíl daňových příjmů generován spotřebními daněmi, na severu a ve střední Evropě je rozhodující zdanění práce. Zejména v zemích jako Německo, Francie či Nizozemí se jedná o odraz velkého podílu sociálního pojištění.

V následujících letech bude Evropa donucena ke konsolidaci veřejných rozpočtů. Hlavní důvody jsou dva: Dluh před krizí dosáhl neudržitelných úrovní a navíc můžeme očekávat, že stárnoucí populace vyvolá pokles vládních příjmů a zároveň růst výdajů. Přechod na daňové systémy podporující růst je jedním ze způsobů, jak se maximálně vyhnout negativním důsledkům tohoto vývoje. Dosavadní kroky naznačují, že se vývoj ubírá správným směrem. V mnohých zemích rostou spotřební daně, zdanění kapitálu naopak klesá. Pouze zdanění práce se neubírá kýženým směrem.

(Zdroj: Deutsche Bank)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průměrná mzda, reálný růst, y/y
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y