Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Evropský růstový model – co ponechat, co napravit

Evropský růstový model – co ponechat, co napravit

12.10.2012 7:58
Autor: Redakce, Patria Online

V současné době slyšíme časté volání Evropanů po „novém růstovém modelu“. Je dobré, že skončilo období nemístného sebeuspokojení, hrozí však, že snaha o zlepšení povede i k eliminaci toho, co v Evropě funguje. Možná nejvýznamnějším rysem evropského ekonomického modelu je přitom schopnost docílit růstu bohatství u chudých zemí. Tento mechanismus můžeme považovat za dobře fungující „konvergenční stroj“. Vedle toho si Evropa vybudovala globální značku, kdy „evropský“ znamená kombinaci technických rysů produktu a designu, který z něj dělá poptávané zboží po celém světě.

Jak si může Evropa udržet svůj konvergenční stroj v chodu a svou globální značku neporušenou? Krátká odpověď zní následovně: Řada evropských zemí si vede dobře na poli obchodu a financí, mnohé v inovacích a podnikání. Mnohem méně zemí je ale dobrých v oblasti fungování vládního sektoru a trhu práce. Je třeba lepšího managementu veřejných financí v dobách boomu a posílené regulace, která by se zaměřila na prevenci vzniku dalších krizí. Evropské podniky byly v posledních patnácti letech schopny tvořit nová pracovní místa, zvyšovat přidanou hodnotu i zvyšovat zisky z exportů. Detailnější pohled ale ukazuje, že nejlépe si v tomto ohledu vedou země na severu, dobrou pozici mají i ekonomiky Německa, Nizozemí, Polska a České republiky. Špatně je na tom jih Evropy, kde firmy do roku 2008 sice tvořily pracovní místa, ale v sektorech s pochybnou budoucností.

Obavy by měly budit dva trendy. Během posledních dvaceti let produktivita práce ve srovnání s USA a Japonskem klesala. A na jihu Evropy byl vývoj ještě horší – tamní produktivita se zhoršovala i ve srovnání se zbytkem kontinentu. Země jako Finsko, Švédsko, Dánsko a Německo nyní mezeru mezi nimi a USA uzavírají, východ Evropy má také potenciál pro rychlou adaptaci na nové technologie. Přímé zahraniční investice směřující na jih ale naopak klesají. Pro tyto země zaměřené na služby pak není nejlepší strategií zvyšování výdajů na výzkum a vývoj, ale reformy v oblasti tržní regulace. Evropa rovněž čelí klesající pracovní síle. Zřejmě nejlepší řešení představuje zvýšení pracovní mobility na vnitřním trhu. Musí nastat i změny v tom, jak je stanovována výše mzdy a jak jsou nastaveny záchranné sociální sítě v jednotlivých zemích. Změnit je ale nutno zejména míru ochrany zaměstnanců, která dnes snižuje zaměstnanost a ochotu pracovat.

Co se týče vládního sektoru, prioritou je fiskální konsolidace. Evropské vlády jsou v průměru o deset procentních bodů HDP větší, než je tomu jinde ve světě. Jde přitom zejména o odraz sociálních výdajů. Výdaje na zdravotnictví a vzdělání nejsou nadprůměrné, opak ale platí o penzijních systémech. Tyto výdaje pak nezvyšují výjimečně vysoké důchody či starší populace, ale nízká věková hranice nároku na důchod. Země, které vydávají více než 10 % HDP na sociální oblast, tím přitom mohou zmenšovat zdroje, které by šly na investice do budoucího růstu.

Podle Světové banky se po roce 1987 podařil posun z nízkých do vysokých příjmů dvaceti sedmi zemím. Některé z nich toho dosáhly díky ropě, jiné sledovaly agresivní strategii zaměřenou na exporty. Polovina těchto zemí ale pochází z Evropy. Pokud tedy tvoříte součást zmíněného konvergenčního stroje, nemusíte mít pro dosažení prosperity nějaké mimořádné štěstí. Evropským zemím stačí jen disciplína.

Autory jsou Indermit Gill a Martin Raiser.

(Zdroj: VOX)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.12.2017
22:02Technologickému sektoru se dnes nedařilo
18:18Evropa má skrytého technologického šampiona, vydělává až moc
17:08Praha zpět v zeleném, pomohl ČEZ a KB
17:07Odpoledne patří dolaru a zlepšení tržního sentimentu  
15:50Česká zbrojovka a.s.: Oprava notářského zápisu o průběhu schůze vlastníků dluhopisů konané 21. 11. 2017
15:48ZEW: Pokles důvěry v německou ekonomiku překonal odhady
15:43ČEZ, a.s. - Zápis z valné hromady ČEZ OZ UIF 16.8.2017
15:30Tesla dostala největší objednávku na svůj Semi, Pepsi jich koupí 100
15:26Výbuch rakouského plynového terminálu odřízl Itálii, Slovinsko a Chorvatsko. Ceny komodity prudce rostou
14:32Polovodiče, mikročipy a Micron: stojí ještě za to? (pohled analytika)  
14:13Maloja Investment SICAV a.s.: Výroční zpráva za období 1. 11. 2016 - 31. 8. 2017
13:34Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
13:09Tenoučká prasklina zalomcovala trhy s ropou
12:26Americká studie: Brexit oslabí Velkou Británii i vliv USA v Evropě
11:56Nové byty v Praze meziročně zdražily o 15 procent, tvrdí analýza Deloitte
11:32Přichází přelomový rok pro fúze a akvizice
11:11Evropské indexy mírně rostou, Gemalto +33 %
10:19Koruna kvůli pomalejší inflaci už tolik neláká, dražší ropa má omezený vliv na komoditní měny  
9:28V areálu v Záluží hořelo, Unipetrol omezil provoz
9:13Rozbřesk: Inflace nahrává jen pomalému růstu sazeb, koruna postrádá jestřábí hlas

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data