Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vítejte na postmoderní trhy, na kterých vítězí filozofové

Vítejte na postmoderní trhy, na kterých vítězí filozofové

12.10.2012 17:48
Autor: Redakce, Patria.cz

Christopher Cole ze společnosti Artemis Capital Management zastává neotřelé názory na současný vývoj na trzích. Jeho poslední filozofické zamyšlení se zaobírá zejména tím, jak jsou současné trhy ovlivněny intervencemi vládního sektoru. Cole se domnívá, že centrální banky dnes manipulují s cenou rizik a proces cenotvorby na trzích s aktivy se tak odtrhl od reality. Výsledkem jsou ceny, které by podle teorie efektivity trhů neměly existovat.

„Abstrakce trhů se stala realitou, která funguje sama o sobě. Již nelze hrát podle starých pravidel, protože ta již nefungují. Vím, na co myslíte. Nedostali jste svůj titul MBA proto, abyste se stali amatérskými filozofy. Vaší prací jsou rozhodnutí založená na tvrdých faktech, ne četba toho, co napsal Platón. Máte ale smůlu. Během následujících deseti let bude trh odměňovat filozofy, ne ty, co studovali ekonomii. Proč? Protože současný investor musí zvažovat několik protichůdných názorů a žádný z nich podle tradičních ekonomických pouček nedává smysl,“ píše Cole.

Chování dokonale efektivních trhů je svou povahou náhodné. Pokud však trh začne mít příliš velký vliv na ekonomickou realitu, kterou by měl jen odrážet, tok informací se stane méně efektivní. To pak má významné důsledky, protože informace se začnou točit v kruhu a trh se stane svým vlastním zrcadlem, tvrdí Cole. Výsledný „nedostatek náhodného chování“ pak paradoxně vyvolává chaos.

Cole v souvislosti s uvedeným zmiňuje francouzského filozofa Jeana Baudrillarda a povídku o tom, jak kartografové v jedné říši vytvořili mapu tak detailní, že byla velká jako říše sama. Podle Baudrillarda pak její pád vedl k tomu, že obyvatelé začali žít v uvedené mapě a domnívali se, že jde o realitu (toto dílo bylo inspirací pro film Matrix). Lidé zapomenou na realitu a žijí v tom, co sami vytvořili. A tento příběh je dobrým přirovnáním pro dnešní stav na finančních trzích.

Cole také tvrdí, že v postmoderní ekonomice jsou tržní očekávání důležitější než poptávka a nabídka, kterou by měly ceny na trhu odrážet. Náš blahobyt je nyní „zajatcem našeho finančního a monetárního díla“. Centrální banky se to nesnaží zatajit a vytvářejí „iluzi prosperity“ tak, že zvyšují ceny aktiv a tím stimulují ekonomiku. Slovy Fedu je využíván „efekt bohatství“, kvůli kterému jsou lidé ochotni zvýšit své výdaje. „Říše padla a my žijeme v pouhé abstrakci, aniž bychom si toho byli vědomi,“ domnívá se Cole.

(Zdroj: FTAlphaville)


Váš názor
  • Borec na konec
    12.10.2012 18:24

    Nic nového. To co tady pán popisuje, funguje už desítky let. Že na to pán přišel až teď neznamená, že to objevil jako první. Přišel s tím už Shiller v roce 1995. Pouze navazuje, na to, s čím už přišli dávno jiní.
    Nyk Lísn
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - CPI, y/y
14:30USA - CPI, y/y