Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Svobodný obchod je jen pro přátele, vůči Číně je třeba mnohem tvrdší kurz, tvrdí americký profesor

Svobodný obchod je jen pro přátele, vůči Číně je třeba mnohem tvrdší kurz, tvrdí americký profesor

12.10.2012 18:12
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Spojené státy a Čína nevyhnutelně směřují ke kolizi - a čím dřív si to politici ve Washingtonu uvědomí a změní dosavadní politiku vůči nastupující asijské velmoci, tím líp, myslí si profesor strategického managementu univerzity Dartmouth Richard D´Aveni. Podle něj je čínský obr pro Ameriku jasným soupeřem číslo jedna, přičemž pokud se její obchodní politika nezmění, svoji pozici vedoucí supervelmoci rychle ztratí.

V duelu mezi dvěma největšími ekonomikami světa, který D´Aveni neváhá označit termínem „hospodářská studená válka“, má prý Peking navrch, jelikož americká politika volného obchodu nemá proti čínskému státnímu kapitalismu šanci. Podle zprávy amerického Kongresu se státem vlastněné společnosti podílejí na čínském nezemědělském HDP ze dvou pětin. Pokud se započítají i firmy dostávající dotace, dostane se tento podíl na polovinu.

„Čínská forma kapitalismu jim dovoluje soustředit obrovskou sílou celého státu a dělat si, cokoli se jim zlíbí,“ tvrdí profesor. Jako příklad uvádí ocelářský průmysl, kde díky masivním úsporám z rozsahu a neustálému navyšování produkce a spotřeby mohou čínské firmy určovat ceny zbytku světa.

Zatímco v minulosti čínské ocelářské odvětví tvořila změť malých, nekonkurenceschopných podniků, po státem nařízeném rozsáhlém slučování vznikli tří giganti a pěti dalších hráčů středního kalibru – dost na to, aby si mohli vzájemně konkurovat doma a také vyrazili na zkušenou do zahraničí.

Čína nyní vyrábí dvakrát tolik oceli co Japonsko, Spojené státy, Indie a Rusko dohromady. „Čínské hutě musí zvýšit vývoz, jelikož nemají kontrolu nad vlastní produkcí. Snížení výroby by znamenalo zastavení provozu a propouštění, což by huti přineslo ztráty, zatímco její tržní podíl by si uzmuli ostatní,“ shrnuje podmínky v odvětví Xu Zhongbo, výkonný ředitel Beijing Metal Consulting. Proti levným čínským exportům (např. ocelových lan) přijaly antidumpingová opatření krom Evropské unie a Spojených států i některé asijské a jihoamerické státy. S ochranářskými opatřeními přišlo také Rusko.

Problémy se v poslední době objevují téměř v každém sektoru ekonomiky. Před několika týdny americká administrativa ohlásila, že u Světové obchodní organizace (WTO) podá na Čínu stížnost kvůli údajně nepovolené podpoře automobilového průmyslu. Podle Washingtonu uvalil Peking loni v prosinci na dovoz amerických automobilů neoprávněné clo. To postihlo 80 % amerického exportu aut do Číny a jeho hodnota se vyšplhala na 3,3 mld. USD. Čína prý také poskytuje nedovolenou státní podporu vlastnímu automobilovému průmyslu.

Podle profesora D´Aveniho ale žaloby u WTO Čínu nezastaví. Spory před soudními panely se táhnou léta a nakonec prý sice Peking nabídne menší zdvořilostní ústupek, omluví se, avšak pak si stejně bude dělat, co chce. Mezitím se dotčené odvětví dostane do čínských rukou.

Zatím poslední větší kontroverze se týká mobilních a komunikačních zařízení vyráběných čínskými soukromými společnostmi Huawei a ZTE. Nedávno vydaná zpráva amerického Kongresu doporučuje, aby americké regulační úřady blokovaly plány fúzí a akvizic obou firem v USA. Vzhledem k obavám z hackerských útoků z Číny je podle kongresmanů také zapotřebí, aby státní počítačové systémy neobsahovaly žádné komponenty vyrobené oběma firmami. "Čína má prostředky, příležitost a motiv k využívání telekomunikačních společností ke zlovolným účelům," píše se ve zprávě. Výbor Sněmovny reprezentantů pro zpravodajské služby v ní dále doporučuje, aby byl Huawei a ZTE odepřen přístup na americký trh. Americké společnosti by pak měly co nejpodrobněji informovat o rizicích průmyslové špionáže a dalších hrozbách, na než při styku s čínskými partnery narazí.

Na soukromý sektor by ale D´Aveni nespoléhal. Právě naopak - velké americké korporace, které si chtějí udržet přístup na gigantický a rychle rostoucí čínský trh, považuje za hlavní lobbisty propagující dobré vztahy s Čínou. Americká společnost United Technologies Corporation nedávno přiznala, že do Číny prodala software, který její armádě pomohl vyvinout první moderní bitevní vrtulník. Jedná se přitom o jeden ze stovek podobných případů porušení amerických exportních kontrol, které se udály v posledních dvaceti letech. Žalobce prohlásil, že zbrojovka velmi dobře věděla, že export modifikovaného softwaru Číně umožní testovat a vyvinout novou vojenskou helikoptéru s názvem Z-10, která k pohonu využívá 10 motorů. Helikoptéra Z-10, která začala být zaváděna do služby v roce 2009, se podle expertů může stát jedním z nejmodernějších a nejvýkonnějších bojových vrtulníků na světě. Při jejím vývoji pomáhal například i evropský koncern Eurocopter.

Tváří tvář čínskému tlaku D´Aveni doporučuje „zbavit se kapitalismu volného trhu“, který má prý své kořeny v počátcích dvacátého století, kdy daň z příjmu nahradila cla a dovozní poplatky jako hlavní zdroj financování vlády. Podle profesora, který za příliš měkkého považuje i republikánského kandidáta na prezidenta Mitta Romneyho, nastal čas na tvrdou hru. „Svobodný obchod je jen pro přátele. Jestliže chtějí přístup na náš trh, musí nám poskytnout přístup na svůj,“ tvrdí D´Aveni.

Další z navrhovaných opatření zahrnují státní podporu vybraných odvětví ekonomiky, základního výzkumu a technologických inkubátorů. „Naši vedoucí představitelé musí podniknout kroky k tomu, aby Američané získali svůj spravedlivý podíl a také aby v Americe znovu ožila střední třída. Musíme do ofenzivy – hrát a vyhrát,“ prohlašuje D´Aveni.

(Zdroj: Daily Ticker, Bloomberg, CNBC, ČTK, WSA)


Váš názor
  • platilo vždy
    12.10.2012 18:49

    na komunisty platil vždycky jen karabáč. Pak byli poslušní a hodní. Na tom se nikdy nic nezmění.
    Jesse
Aktuální komentáře
23.04.2024
17:56Akciová korekce, prudký obrat finančních podmínek a dopad akciového trhu na celou ekonomiku
17:36Vrací se důvěra ve výsledky? Techy vedou Wall Street vzhůru  
16:43Korekce na amerických akciích ještě neskončila, varují stratégové
14:19WEBINÁŘ za okamžik: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
14:07Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy, tedy devět korun na akcii
13:52Komentář analytika: Slabší prodeje Pepsico v Severní Americe byly kompenzovány silným růstem na mezinárodních trzích  
13:43Sázky na akcie staré ekonomiky pomohly fondu překonat benchmark
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 23. 4. 2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020
11:28Česká národní banka příští týden podle Michla možná ještě sníží úrokové sazby
11:13České firmy by většinou uvítaly zavedení eura, ukázal průzkum Deloitte
10:55Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout
10:49Koruna nehledí na podpůrné komentáře, zatímco akcie ve světě se dál zvedají  
10:35Robustní ceny elektromobilů od Renaultu a nižší náklady kompenzují pomalejší poptávku na trhu
9:06Rozbřesk: Česko v pasti NIMBYsmu. Holub z ČNB preferuje snížení sazeb o 50bps
8:50ČNB nemusí se snižováním sazeb spěchat, v USA údajně hrozí prohloubení výprodejů a futures jsou zelené  
6:38FX Strategie: Fed zpomalí tempo kvantitativního utahování, a to přibrzdí dolar v krasojízdě. Přijde smršť důležitých makro-dat  
22.04.2024
17:32Téměř rekordní relativní nezájem o dluhopisy, akcie tančí na hudbu budoucnosti
16:48Techy se zvedají, ale Wall Street se nedaří nahrazovat páteční ztráty  
14:37Vstup na burzu by investiční firmu CVC mohl ocenit až na 15 miliard eur

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Prodeje nových domů