Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ministr Heger navrhuje vyšší zdravotní pojistné i poplatky, cílem je pomoci hospodaření VZP

Ministr Heger navrhuje vyšší zdravotní pojistné i poplatky, cílem je pomoci hospodaření VZP

17.10.2012 9:17, aktualizováno: 17.10. 13:41
Autor: ČTK

Aktualizováno

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) navrhuje vládě, aby se zvýšilo zdravotní pojistné živnostníků i zaměstnanců, vzrostly regulační poplatky ve zdravotnictví a ze zdravotního pojištění byly vyřazeny zubní plomby. Cílem opatření, jejichž seznam si objednal premiér Petr Nečas (ODS), je zlepšit hospodaření Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) a dalších zdravotních pojišťoven. Píšou to dnešní Hospodářské noviny (HN).

Nejkonkrétněji podle deníku zatím vypadá návrh na zvýšení regulačních poplatků. Za prohlídku u specialisty, k němuž nemají doporučení, by lidé měli místo nynějších třiceti korun zaplatit stokorunu. Pacientům, kteří nechodí na preventivní prohlídky, by se poplatek zdvojnásobil na 60 korun.

Vedle toho ministerstvo zdravotnictví navrhuje více kontrol v nemocnicích a ordinacích, aby se snížily náklady, a také zrušení fondů prevence, z nichž zdravotní pojišťovny přispívají na doplňková očkování nebo plavání. Mezi návrhy je také pohyblivé zdravotní pojištění, které by pojištěnci neodváděli procentuální částkou z platu, ale paušálem stanoveným zdravotní pojišťovnou. Tím by si měly pojišťovny konkurovat.

Podle HN by zdravotní pojišťovny takto mohly získat do hospodaření celkem jednotky miliard korun ročně. VZP je na tom nyní finančně srovnatelně jako v době před nucenou správou v roce 2005. Tehdy měla na účtech rezervu na jeden den péče o své klienty, dnes nemá na žádný a přeposílá vše, co přijde. Problém prohlubuje také to, že už není možné sahat ani do jiných pojišťoven. Jejich rezervy se z velké části rozpustily faktickým zestátněním letos v lednu, píše deník.

Podle zprávy o vývoji hospodaření systému veřejného zdravotního pojištění loni jeho výdaje přesáhly příjmy o více než pět miliard korun a všechny pojišťovny byly poprvé od roku 2008 v minusu. Čtěte více:

Zdravotní pojišťovny do konce roku budou bez rezerv, propad může být 7 mld. Kč
09.10.2012 17:53
Zaměstnanecké zdravotní pojišťovny letos dočerpají zbytky rezerv a Vše...
Heger: Vedení VZP je vnitřně rozloženo, nefunguje, nemocnice nemají doplacenu péči
11.10.2012 14:36
Vedení Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) je podle ministra zdravotn...

Váš názor
 • Oskubeme pojistence
  17.10.2012 10:59

  Pane ministře, neuhlídal jste VZP. To je Vaše selhání. Před tím než opustíte post ministra, laskavě vyhoďte ředitele, zruště správní radu, protože nefunguje. Z VZP udělejte s.r.o., kam jedenkrát ročně pošlete NKÚ. Ušetříte a tlučhuby typu Šnajdra nebudeme živit. Tečka.
  JardaFarda
  • Re: Oskubeme pojistence
   17.10.2012 13:29

   Ne vyhodit a zrušit, ale hnát k zodpovědnosti. Stále trvrdím dokud tito lidé neponesou skutečnou hmotnou odpovědnost za hospodaření se svěřenými prostředky v souladu s jejich funkcemi nic se nezmění.
   berta
  • Re: Oskubeme pojistence
   17.10.2012 13:17

   Pane Heger, vypadáte jako slušný člověk a pravděpodobně na ty super zloděje a grázly ve VZP nestačíte, měl by ste uvažovat o rizignaci ale než to uděláte označte a potrestejte viníky, kteří VZP rozkradli a netahejte peníze z občanů. protože to nemá žádný smysl -to co tam dají navíc tito zloději zase rozkradou.
   Jim
  • Re: Oskubeme pojistence
   17.10.2012 11:05

   Horák měl být zatčen už před minimálně 2 roky.
   Jesse
   •  
    17.10.2012 11:48

    Mirek Dušín existenci návrhu ve vládě popírá...
    Kalka.
 • Schizofrenik
  17.10.2012 9:47

  "Vedení Všeobecné zdravotní pojišťovny je podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera vnitřně rozloženo. VZP podle něj nefunguje, jak má, nedoplatila nemocnicím péči za loňský rok a má nefunkční výpočetní systém."
  Mudrc
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y