Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Management investičního rizika dnes není luxusem, ale nutností

Management investičního rizika dnes není luxusem, ale nutností

26.10.2012 13:53
Autor: Redakce, Patria.cz

Risk management investičního portfolia si můžeme představit jako čtyři vzájemně na sebe navazující režimy. Ty odpovídají velikosti potenciálních ztrát a protože větší ztráty mívají menší pravděpodobnost, probíhá neustálý pohyb mezi jednotlivými režimy. Jejich podstatu shrnuje následující obrázek. Modře je vyznačena možná fluktuace trhu – rozsah a pravděpodobnost ztrát a zisků. V poli vyznačujícím ztráty jsou zakresleny zmíněné čtyři režimy.

management

Nejmenším pohybům trhu (do 5 % ztrát) je nejlepší čelit dynamickou změnou struktury portfolia. Investoři tak používají algoritmy, které na základě výše volatility mění podíl akcií, dluhopisových instrumentů a hotovosti v portfoliu. Obrana před většími ztrátami (přibližně do 15 %) je založena na výběru aktiv s rozdílnými betami a na diverzifikaci. Hlubším ztrátám (do 35 %) čelíme zajištěním využívajícím opční strategie. Ty jsou z hlediska managementu rizika spojeného s málo pravděpodobnými událostmi nenahraditelné. Králem je ale hotovost. V případě katastrofických událostí není lepší strategie než přístup k okamžité likviditě.

Možné ztráty se neustále pohybují mezi jednotlivými výše naznačenými hranicemi, je proto nutné využívat více strategií najednou. Jejich konkrétní výběr závisí na odhadu pravděpodobnosti ztrát a toho, jak trh tyto scénáře oceňuje. Musíme si uvědomovat i to, že diverzifikace v sobě má náklad příležitosti, protože se kvůli ní vzdáváme určitého výnosu. Hotovost zase na jedné straně poskytuje likviditu, její držení ale také nese náklad. Tím jsou ztráty investičních příležitostí a také ztráta kupní síly. V době, kdy se velká část rizika odvíjí od politického vývoje, pak musíme být otevření všem možnostem. Management rizika portfolia dnes není luxusem, ale nutností.

(Zdroj: Pimco)


Váš názor
  • novinky stare asi 50 let.......
    27.10.2012 19:46

    kdybysme nemeli rusaky za nas vzor tak jsme tohle mohli vedet jiz pred 50 lety. A to same se da rici o vetsine veci, ktere se ted rychle doucujeme aby jsme mohli uspet ve svete. Proc je asi VW Mlada Boleslav tak uspesna ve svete - protoze podle toho jedou uz leta. Dekujeme za novosti - Patrije.
    Jezdec
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC