Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Záchranáři eurozóny zapomněli na malý detail

Záchranáři eurozóny zapomněli na malý detail

2.11.2012 7:57
Autor: Redakce, Patria.cz

Oficiální teorie řešení problémů eurozóny, kterou vyznávají Evropská komise, MMF, OECD, Německo a další, vypadá následovně: Země, které mají problémy s vnějším deficitem a úpadkem průmyslu, nemohou devalvovat svou měnu. Konkurenceschopnost tak musí zvýšit vnitřní devalvací. To znamená, že musí klesnout jejich jednotkové náklady práce a následně i ceny. Podle našeho názoru ale tento přístup není efektivní, a to ze dvou hlavních důvodů:

Za prvé, snižování mezd v prostředí neflexibilních cen vede k prudkému propadu domácí poptávky. Následně roste nezaměstnanost a politika vnitřní devalvace se postupně stává nepřijatelnou jak z politického, tak ze sociálního hlediska. Tento vývoj také brání zlepšení veřejných financí. Za druhé, pokud některé země mají komparativní výhodu v poskytování služeb, ne v oblasti průmyslu, není reálné, že by vnitřní devalvace vedla k jejich opětovnému zprůmyslnění. Podobně nepovede ani k obnově vnější rovnováhy.

Jak ukazuje následující graf, inflace se v zemích na periferii i přes klesající reálné mzdy drží stále v pozitivních číslech:

001

Výsledkem je extrémně negativní efekt a není tedy překvapivé, že pokud vůbec dochází ke zlepšení exportů, nejde o nijak výrazný jev. Namísto toho ale můžeme pozorovat plošný pokles investic do výrobních kapacit.

Jestliže pak porovnáme faktory jako je úroveň vzdělání, míra inovací či počet patentů a geografickou polohu, je patrné, že minimálně Španělsko, Portugalsko a Řecko mají komparativní výhodu v oblasti služeb. I v případě Itálie můžeme konstatovat, že v průmyslu má mnohem méně komparativních výhod než Německo. Celkové srovnání tak ukazuje, že pouze Francie by mohla použít strategii vnitřní devalvace k obnově své průmyslové základny. Tato snaha je ale pro země, které v této oblasti nemají komparativní výhodu, nepřirozená.

A co můžeme čekat, bude-li růst v eurozóně v roce 2013 kvůli poklesu reálných mezd a investic výrazně pod očekáváním? Konečně dojde ke změně fiskální strategie a k posunu k mnohem pomalejšímu tempu při snižování deficitů. V zemích s velmi vysokou nezaměstnaností porostou sociální a politické tenze. A konečně uvidíme koordinovanou politiku zaměřenou na podporu ekonomické aktivity. V jejím rámci přijdou investice do evropské infrastruktury, daňové reformy a rychlejší růst mezd a expanzivní fiskální politika v zemích, kde je to možné (Německo).

(Zdroj: Natixis)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC