Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Shell usiluje o podíl v ruském obřím poli Štokman. Může nahradit Statoil

Shell usiluje o podíl v ruském obřím poli Štokman. Může nahradit Statoil

06.11.2012 16:37
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Ruský Gazprom si neví rady s jedním z největších světových nálezů zemního plynu, ukrytém pod nehostinnými arktickými vodami Barentsova moře - Štokmanovým ložiskem. Snahu o podmanění si obrovských zásob už pravděpodobně vzdala norská společnost Statoil. Nahradit by ji mohl nizozemsko-britský koncern Royal Dutch Shell.

Konsorcium Stokhman Development AG, které ruský monopolista v roce 2008 vytvořil s norským Statoilem a francouzským Totalem, před dvěma lety rozhodlo o odložení investičního rozhodnutí na letošek. Trio těžařů se však nedokázalo včas dohodnout na schématu rozvoje ložiska, a tak musí zahraniční partneři své podíly Gazpromu prodat zpět.

Statoil už tak učinil a podle informací deníku Kommersant za svůj 24% podíl v ložisku od Gazpromu dostal kolem 340 mil. USD, tedy zhruba tolik, kolik společnost dosud na poli proinvestovala. Norové se podle všeho takto pojistili v akcionářské smlouvě Stokhman Development AG. Total svých 25 % akcií v konsorciu zatím drží dál, přičemž není jasné, za jakých podmínek mu byla účast v projektu prodloužena.

Statoil vyplacenou kompenzaci komentovat nechce s tím, že přijal „nezbytná opatření k ochraně své investice“. Podle Sergeje Vachramějeva z fondu Metropol je velmi pravděpodobné, že Gazprom Norům vrátil vložené prostředky v plné výši. Statoil tak z konsorcia vyšel s čistým štítem a Gazprom nemusel přeplácet. Celkem bylo zatím na průzkumné práce na Štokmanu vydáno zhruba 1,4 mld. USD.

Všeobecně se očekává, že Total si účast v konsorciu zachová, přičemž místo Statoilu zaujme jiný významný zahraniční těžař, pravděpodobně Shell, který o projekty těžby zemního plynu v Rusku dlouhodobě projevuje zájem. Za vstup bude muset Gazpromu dát stejnou sumu, jakou Statoil obdržel na kompenzacích.

Norové sice s Gazpromem jednají dál, zároveň mají ale v hledáčku další projekty, například s ropnou Rosněftí, která chce začít těžit na mořském šelfu u severních břehů Sibiře. Další aktivity v Rusku mají i ostatní potenciální či stávající účastníci štokmanského konsorcia. Total s nezávislým ruským těžařem Novatek dobývá plyn na poloostrově Jamal a hodlá zde postavit terminál na jeho zkapalnění a vývoz. Shell zase s Gazpromem těží plyn na dálněvýchodním ostrově Sachalin, kde se nachází zatím jediný LNG terminál v zemi. Většina produkce končí v Japonsku. Ve Vladivostoku se navíc Gazprom chystá postavit další kapacity na vývoz LNG. Podle analytiků je nepravděpodobné, že při současném přebytku na trzích se zkapalněným plynem mohou fungovat všechny tři plánované projekty najednou.

Odklady investičního rozhodnutí o rozvoji Štokmanu dobře ilustrují změnu situace na světovém trhu s plynem. Produkce plynu ze Štokmanu měla být původně orientována na americká odbytiště. Ruský gigant dokonce uvažoval o investicích do amerických importních terminálů. Pak ale vše zvrátila revoluce v těžbě břidlicového plynu. Nekonvenčně těžený plyn se nyní na celkové americké těžbě podílí ze 34 %, přičemž do dvaceti let by jeho podíl měl vzrůst na 60 %. Z perspektivního zákazníka Gazpromu se nakonec vyklubal potenciální konkurent. Loni se v USA vytěžilo 653 mld. m3 plynu, v Rusku to bylo 659 mld. m3. V roce 2017 to má být ale 763 miliard kubíků v USA proti ruským 757 miliardám.

(Zdroje: Kommersant, Moscow Times, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
24.04.2024
11:46Obrovský zájem investorů o technologické IPO: Na trh jde Rubrik s Microsoftem v zádech
11:45Braňo Soták: ASM International překonala očekávání na všech úrovních a dává polovodičům tolik potřebnou vzpruhu  
11:34Muskovy plány zlepšily sentiment na trzích, další na řadě Meta  
11:09Jakub Blaha: Otřesné výsledky Tesly zažehnány zprávami o autonomii a cenově dostupném modelu  
10:37Komentář: Spotřebitelská nálada na vzestupu
9:18Komentář analytika: Spotify se "prošetřilo" k rekordnímu zisku  
9:11Rozbřesk: Proč Čína prudce zvyšuje zásoby kritických komodit?
9:06Evropa zahájí zeleně, akcionáři KB rozhodnou o dividendě  
8:29Tržby Tesly (+13 %) poprvé za čtyři roky klesly, zisk se snížil o 55 procent
6:15Invesco: Neobvyklé pravdy – Německá želva a americký zajíc
23.04.2024
22:02Wall Street má za sebou druhou rally v řadě; je to již definitivní návrat k růstu?  
17:56Akciová korekce, prudký obrat finančních podmínek a dopad akciového trhu na celou ekonomiku
17:36Vrací se důvěra ve výsledky? Techy vedou Wall Street vzhůru  
16:43Korekce na amerických akciích ještě neskončila, varují stratégové
14:19WEBINÁŘ za okamžik: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
14:07Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy, tedy devět korun na akcii
13:52Komentář analytika: Slabší prodeje Pepsico v Severní Americe byly kompenzovány silným růstem na mezinárodních trzích  
13:43Sázky na akcie staré ekonomiky pomohly fondu překonat benchmark
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 23. 4. 2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m