Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bohatí Američané se zbavují aktiv. Než vzrostou daně

Bohatí Američané se zbavují aktiv. Než vzrostou daně

13.11.2012 12:54
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Ať už nervy drásající rozpočtová debata ve Washingtonu dopadne jakkoli, všem je víceméně jasné, že daně ve Spojených státech se budou zvyšovat, obzvlášť po znovuzvolení prezidenta z Demokratické strany. Pro mnoho lidí s dobře zdanitelnými typy aktiv v portfoliu tak následujících několik týdnů nabízí poslední šanci zavčas prodat a ponechat si z vlastního majetku co nejvíc.

Schodek amerického rozpočtu letos počtvrté za sebou přesáhne jeden bilion USD, a vytlačí tak celkové zadlužení Spojených států nad 16 bilionů USD. Situaci budou od ledna řešit automatické stabilizační škrty ve výdajích a zvyšování daní, jejichž rozsah by mohl největší ekonomiku světa vážně poškodit. Ze zhruba 600 mld. USD, které by měl fiskální útes pojmout, by 100 mld. USD mělo připadnout na plošné výdajové škrty (zejména v obraně) a víc než půl bilionu dolarů na zvýšení daní či a rušení daňových úlev.

Zejména bohatí Američané se obávají růstu odvodů z kapitálových výnosů, dividend, nemovitostí, dědictví a dalších zdanitelných položek. Snaží se proto ještě před koncem roku zpeněžit své akcie, firmy nebo domy, aby ušetřili miliony dolarů na daních.

„Téměř v každém představitelném scénáři dává smysl realizovat zisky letos,“ tvrdí Gregory Curtis, výkonný ředitel poradenské společnosti Greycourt & Co. Klienti podle něj neprodávají za každou cenu, ale pokud mohou vydělat, jdou do transakce nyní.

S vypršením daňových úlev z éry George Bushe mladšího by sazba daně z kapitálových výnosů měla vzrůst z 15 % na 20 %. Dalších 5 % by mělo přibýt na odvodech na zdravotním pojištění a změnách v odečitatelných položkách, čímž se výsledná sazba pro lidi s vysokým příjmem vyšplhá na 25 %. Sazba u dividend by ze současných 15 % mohla vzrůst na 40 % a víc. Dědická daň by ze současných 35 % u pozůstalostí v hodnotě nad 5 mil. USD mohla vyskočit na 55 %, přičemž práh by mohl být snížen na 1 mil. USD.

Nejvíc jsou výprodejem postiženy akcie, což potvrzují správci aktiv movitých klientů. Řada lidí prodává a realizuje zisk, nebo prodává a opět nakupuje, aby si snížila základ, z něhož se pak bude vypočítávat daň s vyšší sazbou. Jelikož jedno procento nejmajetnějších domácností ve Spojených státech drží přes 50 % všech emitovaných akcií, může i mírná změna jejich chování zásadně ovlivnit situaci na trhu.

Podle bankéřů se před zvýšením daní snaží zaštítit i majitelé firem. Pokud by například podnikatel prodal živnost v hodnotě 100 mil. USD, mohl by na rozdílu v odvodech federálním úřadům vydělat 10 mil. USD. Světoznámý producent a scénárista George Lucas, od něhož zábavní gigant Disney nedávno za 4 mld. USD koupil jeho hlavní aktivum Lucasfilm, na daních potenciálně ušetřil stovky milionů dolarů.

Zvýšenou aktivitu registrují také realitní kanceláře inzerující drahé vily a haciendy. Několik nedávných transakcí v hodnotě milionů dolarů v New Yorku, Kalifornii a na Floridě prý bylo částečně motivováno snahou ušetřit na daních.

Dopad očekávaného růstu daňových sazeb je podle analytiků těžké přesněji zhodnotit, a to jak u cen aktiv, tak na straně příjmů státní kasy. Krátkodobě by se prý valuace mohly dostat pod mírný tlak. Co se příjmů státu týče, je budoucnost ještě nepředvídatelnější. Když se v roce 1987 zvyšovala sazba u kapitálových výnosů z 20 % na 28 %, klesl objem vybraných prostředků meziročně o 50 %. O rok dříve přitom stát vybral dvakrát tolik co v roce 1985.

(Zdroje: CNBC, AP, Bloomberg)


Váš názor
 • VM
  21.11.2012 19:50

  ještě držíš reit stocks nejen na divi ?
  AMN
  • Re: VM
   21.11.2012 19:53

   NLY
   Velkamedvědice
   •  
    21.11.2012 20:18

    škoda že tento článek pan T nenapsal v září že ? :-) také držím.divala jsem se na souvislosti se zdanením divi u techto reit.vztahuje se na ně těch 40 % misto 15 % . vydali prohlašení minulý týden ohledně divi stocks typu A B C D / cca 0,52 až 0,56 /. u nich bude nárok 31.12.vyplacena po novém roce. předpokládám že držíš stejnou jako já tedy obyč.stocks. narok na ní je 27.12.ale vyplacena bude také po novem roce - vyše zatim nebyla stanovena -nenašla jsem - nebo ano ? , ale prý protože budou vyplaceny v lednu , asi je zdani novou sazbou :-(
    AMN
 • Jesse
  21.11.2012 19:36

  To je bordel ty daně v americe ,co?
  Velkamedvědice
Aktuální komentáře
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti
10:30Italská vláda dohodnuta, ale euro se drží. Koruna koriguje ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data