Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rakousko: Růstový premiant s realitní bublinou

Rakousko: Růstový premiant s realitní bublinou

14.11.2012 7:58
Autor: Redakce, Patria Online

Rakousko je bránou do východní Evropy. Pro jeho malou a na exporty zaměřenou ekonomiku jsou nejvýznamnějšími obchodními partnery eurozóna a právě východní Evropa. Od rozšíření EU rakouské vývozy do tohoto regionu výrazně vzrostly a rakouský běžný účet vykazuje přebytek. Konkurenceschopnost země je vysoká, především z důvodu nízkých jednotkových nákladů práce daných vysokou produktivitou.

Rakousko v současnosti nesplňuje Maastrichtská kritéria; před krizí rozpočtové deficity nepřekročovaly 3% limit, po roce 2009 ale došlo k jejich prudkému prohloubení. Zvýšení výdajů bylo přitom částečně dáno stimulačními balíčky. Vládní dluh je od roku 2000 nad 60 % HDP a nyní se nachází na úrovni 75 % HDP. Situace ale není znepokojivá, zadlužení i výše rozpočtových deficitů leží pod průměrem zemí eurozóny. Navíc očekáváme, že v brzké budoucnosti deficity opět klesnou pod 3 %. Rakousko ale i přesto v lednu ztratilo svůj AAA rating, stejně tomu bylo u dalších zemí, například v případě Francie.

Růst rakouského produktu dosahuje vyššího tempa než průměr zemí eurozóny a HDP je nyní výše než před krizí. Oživení bylo taženo zejména exporty. Zaměstnanost během krize přechodně klesla. Nezaměstnanost se však nyní dostala na předkrizové úrovně 4 – 5 %; jde o nejnižší úroveň z celé měnové unie. Jednu z nejproblematičtějších oblastí ale představuje velmi restriktivní regulace trhu práce daná zejména silnými odbory. Rakousko tak i kvůli stárnoucí populaci a nízké míře porodnosti musí zvýšit flexibilitu trhu práce.

V Rakousku, na rozdíl od dalších evropských zemí, nedošlo během krize k poklesu cen nemovitostí. Ty naopak stále rostou a nyní se nacházejí na absolutních maximech. Rakouské banky se zaměřují zejména na východní Evropu, zejména na Rumunsko, Českou republiku a Maďarsko. Toto zaměření vyvolalo během finanční krize problémy a vláda musela nejzranitelnějším domácím bankám poskytnout pomoc.

První z následujících grafů porovnává vývoj produktu v Rakousku a v celé eurozóně, kde se na předkrizovou úroveň ještě nedostal. Druhý graf ukazuje, že produkční mezera je v Rakousku ve srovnání s eurozónou, Spojenými státy a zeměmi OECD nejmenší. Třetí graf porovnává vývoj cen nemovitostí v Rakousku (mimo Vídeň), kde jsou ceny na historických maximech, a v eurozóně, kde se na předchozí maxima ještě nedostaly. Poslední graf ukazuje na „bublinové tendence“ na trhu nemovitostí ve Vídni:

001

(Zdroj: Danske Bank)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data