Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
No pasarán!

No pasarán!

16.11.2012 18:40

Při všech hovorech o volatilitě, riziku, špatné viditelnosti atd. nyní můžeme říci, že nedávný vývoj na akciovém trhu se držel předem pevně stanovaných pravidel. Přišlo zhoršení ekonomických podmínek, přišlo další QE a ani po něm se nepodařilo vytlačit valuace na americkém trhu nad nyní již magickou hodnotu 13. Je lehké zařadit se mezi pobitvové generály, zde ale před třináctkou křičící „No pasarán!“ varuji již od jara.

Osvěžme si nejdříve celou věc pohledem na následující graf ukazující hypotetický vývoj trhu při neměnných PE a skutečný vývoj PE. První útok na kótu 13 přišel na konci první pokrizové rally, dovolím si tvrdit, že tehdy ještě většina investorů snila o návraty na předkrizové 15tky. Léto 2011 vše hatí, další dva útoky na třináctku probíhají letos, ovšem se stejným výsledkem:

no pasaran

Pokud něco překvapilo, tak spíše to, že se PE opět vyšplhalo až na 13. PE je totiž v základu dáno bezrizikovými výnosy, rizikovými prémiemi a očekávaným růstem zisků. Bezrizikové výnosy se cca nemění, prémie možná trochu klesly (PE podpořily), větší prostor pro pokles (tedy útlum PE) ale mají růstová očekávání zisků. U nich totiž čelíme nyní již dosti známému faktu – jejich podíl na HDP je na historických maximech a to nejen v USA, ale i v mnoha dalších vyspělých ekonomikách. Je to zejména výsledkem cyklických i strukturálních tlaků na vyjednávací sílu práce, otázkou ale je, kam až tento trend může zajít (a jak moc zároveň škodí poptávce).

Na uvedené můžeme namítnout, že rizikové prémie a poptávka po bezpečí je stále vysoko a postupný pokles by mohl valuace zvedat. Nedovedu si ale moc představit, že by se podobný mechanismus rozjel v prostředí stagnující, či dokonce zhoršující se ziskovosti. Zároveň musím říci, že uvedený makropohled někdy koliduje s „bottom up“ pohledem na valuace jednotlivých firem. Nedávno jsem zde prezentoval určitou minisérii instantních valuací několika populárních společností. Jedním ze závěrů je to, že o nějaké plošné drahotě se hovořit nedá, spíše naopak. Tu z valuací dostaneme právě jen pokud přijmeme poměrně drakonické předpoklady ohledně růstu zisků a rizikových prémií. Ne náhodou je ale tento pohled již několik let outsiderem.

Současný vývoj nevyhnutelně vede k úvahám o dalším QE. Můj pohled je takový, že již QE3 přineslo určité prvky cílení (tj. uvolňujeme, protože chceme dosáhnout konkrétně X), efekt je ale stále mizivý. Pokud se tedy Fed drží teze, že monetárním uvolněním lze něčeho dosáhnout (tedy že nízké sazby nevyvolává, ale jsou jeho pochybenímneschopností oživit růst), bude se muset nějakým způsobem pohnout směrem k doposud exotickému cílení nominálního HDP. Ponoří se tak plně do světa sebenaplňujících se proroctví, což jsem nakousl například v „Budeme to dělat tak dlouho, dokud se neprojeví neexistující účinek“.

Zjednodušeně řečeno: Další QE ve starých kolejích maximálně spustí nějaké QErvítko a akcie na něj výrazně reagovat nebudou. Pokud nastane posun k cílení NHDP, začne se hrát úplně nová hra. Opět to ale nepříjemně zavání oním „čím hůře tím lépe“.

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
27.09.2021
17:32Růst výnosů doléhá na techy, akciový optimismus odpoledne polevil  
17:20Zisky daleko před produktem a FedEx indikátor dalšího vývoje cyklu
17:12Vláda schválila návrh rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun
15:29Německá inflace se bude držet nad 2 % asi až do poloviny příštího roku, předpovídá Bundesbanka
15:25Damodaran: Investice do „dobrých“ firem? Jen pomalu
15:10Nedostatek elektřiny v Číně zavírá továrny, analytici zhoršují výhledy růstu
15:05Raiffeisenbank a.s.: Oznámení o výsledcích ze schůze vlastníků dluhopisů
14:55Až 90 procent čerpacích stanic ve velkých britských městech nemá palivo
13:55Ruské a čínské firmy se nebudou moci zúčastnit stavby Dukovan, zákon podepsal prezident
13:23Týdenní výhled: Dlouhé sestavování vlády v Německu, sazby ČNB porostou rovnou o 50 bodů  
12:51Bloomberg: Evropská energetická krize se rozšiřuje i do zbytku světa
12:11Čínská ropná firma CNOOC plánuje vstup na burzu v Šanghaji
12:09Akcie a výnosy rostou. Německé volby přijaty kladně  
11:24RMS Mezzanine, a.s.: Konsolidovaná pololetní zpráva společnosti za 1. pololetí roku 2021
10:52Čeká Evropu tuhá zima? Zamrznutí dodávek ruského plynu se může protáhnout až do listopadu
9:11Rozbřesk: Vzkaz německého voliče: rudo-zelená koalice nebude
8:56Evropa je nastavena na rally. Rudo-zeleno v Německu nebude, výsledek voleb ale snadný není  
8:18S Merkelovou odchází i síla CDU/CSU. Německé volby vyhráli sociální demokraté
6:04Najít směr na současných trzích není tak těžké, říká expertka BofA. Jaká je její strategie?
26.09.2021
8:56Víkendář: U dlouhých hodin v práci skutečně platí, že méně je více

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m