Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Růstová výzva pro Čínu

Růstová výzva pro Čínu

20.11.2012 7:58

Během právě ukončeného 18. sjezdu čínské komunistické strany všudypřítomné televizní obrazovky ve vlacích a ve stanicích metra vysílaly živé zpravodajství o tomto shromáždění. Zaneprázdnění obyvatelé Pekingu však nejevili známky hlubšího zájmu: podle nich nešlo o nic mimořádného.

Lhostejnost čínské veřejnosti vůči slavnostnímu předání moci v jejich zemi není nijak překvapivá. Všechna podstatná rozhodnutí se činí před sjezdem, za zavřenými dveřmi, s nepatrným vlivem kohokoli zvenčí. Všeobecně se však očekává, že tato zdánlivě zcela plynulá obměna přinese Číně – a okolnímu světu – komplikované a potenciálně náročné desetiletí.

Čína je na rozcestí. Vzhledem k tomu, že víc než 100 milionů lidí je stále pod oficiální hranicí chudoby a příjem na hlavu aktuálně v nominálních hodnotách jen těsně převyšuje 6000 dolarů, je zapotřebí zachovat robustní hospodářský růst. Odcházející prezident Chu Ťin-tchao naznačil, že do roku 2020 by se úhrnný čínský HDP a příjem na hlavu měl zdvojnásobit, což bude vyžadovat průměrné 7,5% roční tempo růstu. Je to zvladatelné?

Nedávná zlepšení v údajích o průmyslové výrobě, fixních investicích a maloobchodních tržbách napovídají, že čínská ekonomika, která v posledních čtvrtletích zpomalila, by už mohla být na cestě k nápravě. Úřady jsou ale stále obezřetné, jelikož čínské ekonomické vyhlídky silně závisejí na externích podmínkách, které jsou pramenem většiny současné nejistoty. Za současného stavu věcí však většina nezávislých ekonomů očekává 7-7,5% roční HDP v letech 2013-2017, zatímco Mezinárodní měnový fond předpovídá pro toto období optimističtější 8,2-8,5% tempo.

Jak jsme během sjezdu opakovaně slyšeli, čínské vedení má za to, že největší politickou výzvou nadcházejících let bude přesun od exportem taženého růstu k ekonomickému modelu založenému pevněji na domácí spotřebě. To teď získalo na naléhavosti, neboť Spojené státy a Evropa patrně mnoho podpory čínským vývozům nezajistí. Skutečně se teď očekává, že Čína svůj terč ve výši 10% růstu obchodu v roce 2012 podstřelí, přestože vývoz do ekonomik rozvíjejících se trhů během prvních devíti měsíců roku stoupal rychlejším tempem.

Pro posun čínského růstového modelu jsou stěžejní růst příjmů a nižší míry úspor domácností. Obojí vyžaduje klíčové reformy. Pobídnout více domácností, aby vyčlenily větší díl svého příjmu na spotřebu, by mělo například lepší poskytování zdravotní péče, vzdělávání a péče o seniory a jeho přizpůsobení potřebám a očekáváním líhnoucí se střední třídy. Rovněž zvýšení úrokových sazeb vyplácených z bankovních vkladů by umožnilo pokles úspor bez propadu příjmu.

Zároveň platí, že jak Čína postupuje po cestě směřující k tržnímu hospodářství, již před více než 30 lety vytyčil Teng Siao-pching, tvorba politických přístupů se začíná komplikovat. Ekonomiku je zapotřebí kormidlovat žádoucím směrem, aniž by to vyvolávalo nestabilitu, takže je zásadní správné řazení a koordinace politických opatření. Jak mi řekl jeden čínský kolega, úspěch reforem v příštím desetiletí bude víc než dřív záviset na správné koncepci.

Konkrétně nové vedení bude muset věnovat pozornost vazbám mezi reálnou ekonomikou a expandujícím finančním sektorem, až bude reorganizovat státní firmy a liberalizovat banky. Tvorba cen, od komodit po finanční aktiva, by měla být více tržně založená a transparentnější, přičemž by se měla zefektivnit alokace kapitálu a omezit rozsah dobývání renty a korupce. Navíc vytrvalým tempem pokračuje internacionalizace žen-min-pi, a tak by domácí liberalizace měla probíhat společně s hlubší globální integrací.

Klíčovým tématem nadcházejících let, reflektovaným v Chuově zahajovacím proslovu, bude vztah mezi státem a trhem. Reformy však budou nadále řízené shora a postupné, zejména ve finančním sektoru, kde se jich většina zřejmě bude koncentrovat do příští dekády.

Mnozí Číňané zřejmě věří, že tržní kázeň přinese férovou soutěž a přispěje k zasypávání rozevírající se mezery mezi bohatými a chudými. Čínská distribuce příjmů se výrazně vychýlila: na hodnotě 0,438 ji Giniho koeficient, jímž se poměřuje příjmová nerovnost, umisťuje blíž ke Spojeným státům než k rovnostářským společnostem severní Evropy (s výjimkou Spojeného království). Nespravedlivou alokaci zdrojů, která obohacuje řadu osob a rodin s dobrými politickými konexemi, je přitom čím dál těžší snášet.

Stěžejní otázkou pro příští desetiletí je tedy to, zda růstové cíle čínských úřadů postačí k zachování sociální soudržnosti, zatímco se budou postupně zavádět další ekonomické a politické reformy. Až ekonomický koláč neporoste tak svižně, pro sociální stabilitu bude zásadní větší spravedlnost. Jak se zdá, nové vedení si to uvědomuje. Jestli dokáže koncipovat nezbytné institucionální změny, se však teprve uvidí. 


Paola Subacchi je ředitelkou výzkumu pro oblast mezinárodní ekonomie v Chatham House.

Copyright: Project Syndicate, 2012.


Váš názor
 •  
  21.11.2012 9:43

  "Rovněž zvýšení úrokových sazeb vyplácených z bankovních vkladů by umožnilo pokles úspor bez propadu příjmu." Snad naopak ne ?
  J.D.
  •  
   21.11.2012 10:00

   Ne nutně. V tomhle kontextu chápu větu tak, že pokud by banky vyplácely větší úroky z vkladů, domácnosti by mohly na bankovních účtech držet menší částky a zbytek rozfofrovat v ekonomice...při vyšším úroku z depozita můžeš snížit výši vkladu a přitom co do výnosu z vkladu zůstat na svém...
   Any
   •  
    21.11.2012 10:02

    Něco jako z 5 milionů by mohla domácnost rozfofrovat 100.000 ?:-))
    Jesse
Aktuální komentáře
22.5.2018
10:30Velký den pro pražskou burzu. Otevřenější regulátor ve Francii  
9:51Pokles italského napětí vrací eurodolar nad 1,1800  
9:31Atraktivní světové akcie na domácí burze a za koruny!
9:12Rozbřesk: Nová vlna státních dluhopisů na obzoru
8:54Po ránu by se mělo dařit Německu, do Prahy nastupují světové tituly  
6:41Továrny budoucnosti budou vypadat jinak, než si obvykle představujeme
21.5.2018
22:01Wall street: Dow Jones opět pokořil 25 000 bodů
18:24Na jaké hodnotě uzavře index S&P 500 na konci roku
17:58PŘIVÁDÍME: Juventus FC. Akcie klubu s „nejchytřejší“ přestupní a hráčskou platovou politikou
17:38Švédové už pociťují nezamýšlené důsledky přechodu na bezhotovostní společnost
17:26Akcie Tesly posilují. Pražská burza zakončila ztrátou  
17:21Zájem o riziko na trzích převládá, ale Itálii obchází. Koruna dál nabírá ztráty  
16:35CEFC Shanghai, dcera čínské CEFC Energy, nedokáže splácet dluh
16:14Globální dividendy byly v prvním čtvrtletí rekordní
16:04Pompeo: Írán pozná nevídaný finanční tlak, jadernou zbraň nezíská
15:17Ničí velké technologické firmy maloobchodní trhy?
14:23UNIMEX GROUP - Oznámení o fúzi společností
13:58Týdenní výhled: Hrozba cel odvolána, brzdit mohou evropská data. Výsledkovou sezónu uzavře retailový komplex  
12:33Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba