Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
EU připravuje pravidla pro dělení nákladů z investičních arbitráží

EU připravuje pravidla pro dělení nákladů z investičních arbitráží

26.11.2012 5:30
Autor: KŠB, KSB

V pozadí chystaného nařízení stojí Lisabonská smlouva, která rozšířila oblast výlučných pravomocí EU a zahrnula do nich nově i přímé zahraniční investice. Samotné členské státy mají v současné době uzavřeno okolo 1200 dvoustranných dohod o přímých zahraničních investicích. EU se ale v budoucnu chystá uzavřít dohody o přímých zahraničních investicích i na evropské úrovni. Nejméně jedna taková dohoda již vznikla.

Na základě těchto dohod má zahraniční investor mimo jiné možnost žalovat stát, pokud stát poruší dohodu o ochraně investic. Investoři ale budou moci žalovat i přímo EU, a to v případě porušení dohody, kterou EU uzavřela. A právě finanční odpovědnost, respektive nároky vzniklé z těchto sporů má nové nařízení řešit. Stanoví totiž, kdo má finanční kompenzaci (a další náklady vzniklé při projednávání sporu) investorovi platit – zda členský stát, nebo EU.

Zjednodušeně řečeno, platit by měl podle nařízení ten, kdo jednal způsobem, který přiměl investora k podání žaloby. Pokud bude původcem jednání členský stát, bude platit on, pokud instituce EU, půjde platba za EU.

Rozdělení finanční odpovědnosti má do určité míry chránit rozpočet EU. A to zejména před situacemi, kdy by z rozpočtu EU musela být hrazena přiznaná kompenzace a náklady prohraného řízení i tehdy, pokud by investor žaloval EU kvůli jednání členského státu. Investorům má rozdělení finanční odpovědnosti poskytnout vyšší právní jistotu a zajistit hladký průběh uspokojení nároků.

Investoři podle návrhu nařízení nesmějí být nepříznivě dotčeni případnou neshodou mezi EU a členským státem o to, kdo má finanční odpovědnost za prohraný spor nést. Tuto neshodu by bylo obecně řečeno nutné řešit podle zásad, které vyplývají ze Smlouvy o EU a z judikatury Soudního dvora EU, především podle zásady jednoty vnějšího zastupování a povinné spolupráce.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:00Bed Bath & Beyond Inc (08/20 Q2, Bef-mkt)
0:00Constellation Brands Inc (08/20 Q2, Bef-mkt)
0:00PepsiCo Inc (09/20 Q3, Bef-mkt)
1:50JP - Index podnikatelské aktivity Tankan
8:00Hennes & Mauritz AB (08/20 Q3)
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Index ISM v průmyslu
16:00USA - Výdaje ve stavebnictví, m/m