Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zpráva: Islámské banky budou expandovat. Poperou se s klasickou konkurencí

Zpráva: Islámské banky budou expandovat. Poperou se s klasickou konkurencí

11.12.2012 7:58
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Islámské banky budou rozšiřovat svoji působnost a stále více konkurovat tradičním finančním domům, jimž budou chtít přebírat zákazníky, tvrdí zpráva konzultantské společnosti Ernst & Young.

Podle autorů dnes vydané studie aktiva všech bank operujících podle zvláštních pravidel, která neodporují koránu, letos dosáhnou hodnoty 1,55 bilionu USD. Do dvou let by tato suma měla překročit hranici 2 bilionů USD. Finanční ústavy v Perském zálivu se na celkových aktivech odvětví podílí z jedné třetiny.

Rozvoj islámských bank by měl být spojen se zacílením na zákazníky, kteří očekávají víc než jen dodržování práva šaría a požadují produkty a služby na úrovni klasických bank. K tomu bude podle analytiků Ernst & Young třeba transformace podnikatelského modelu a přizpůsobení se větším konkurentům.

Centry islámského bankovnictví, které zakazuje vybírání úroků nebo spekulaci čistě za účelem zisku, jsou Blízký východ a jihovýchodní Asie. Žádná z bank však zatím nemá větší mezinárodní nebo i regionální přítomnost. Institut úroku je u nich nahrazen jinými instrumenty, odpovídajícími islámskému právu. Všechny bankovní operace musí být zahrnuty pod pojem „obchodní činnost“.

Jako pravděpodobné kandidáty na vzestup studie identifikuje 20 institucí, jejichž podíl na celkových aktivech sektoru nyní představuje 55 %. Většina z nich v posledních třech letech co do aktiv rostla dvouciferným tempem.

„Je to nesouměrně rozvinuté odvětví. Jen 13 bank má ve vlastním kapitálu víc jak 1 mld. USD,“ tvrdí Ashar Nazim, jeden z autorů zprávy. Rozdíly mezi malými a velkými hráči na trhu se podle něj budou zvětšovat. Za nejperspektivnější trhy, na nichž lze služby islámského bankovnictví zatím využívat v omezené míře, považuje Egypt, Libyi, Indonésii, Pákistán a Bangladéš. V deseti z pětadvaceti nejrychleji rostoucích ekonomik z kategorie emerging markets tvoří muslimové velkou část obyvatelstva.

Přes rychlý růst uplynulých let islámské banky zaznamenaly pokles ziskovosti, přičemž průměrná návratnost vlastního kapitálu (ROE) za tradičními konkurenty zaostává o pětinu. Od finanční krize se zhoršily výkonnostní ukazatele oběma typům bank, avšak zatímco u islámských ROE propadla na 12 %, ty tradiční dosahují kolem 15 %.

Návratnost aktiv (ROA) u islámských bank v roce 2011 klesla na 1,3 %, oproti 1,7 % z roku 2008. Klasické finanční ústavy naproti tomu ve stejném období zaznamenaly růst - z 1,5 % na 1,7 % v roce 2011. Provozní náklady islámských bank jsou o 50 % vyšší, avšak v nákladech na financování mají oproti klasickým bankám stále výhodnější podmínky. Řada islámských finančních ústavů se začíná soustřeďovat na zvyšování efektivnosti a snižování nákladů. Jejich marže by tak prý do dvou až tří let mohla stoupnut o 25 %.

Islámské banky nejsou teritoriálně spojeny pouze se státy s dlouhodobě zakořeněnou náboženskou tradicí. Ve Velké Británii působí obchodní banka Islamic Bank of Britain. Vedle arabských zemí fungují islámské banky například v Malajsii nebo Somálsku. V těchto zemích mohou ale podnikat i tradiční banky, pokud se ovšem přizpůsobí pravidlům šaríi. Jako příklad lze uvést Deutsche Bank, které centrální banka Malajsie udělila licenci na emisi islámských dluhopisů v místní měně. Velmi aktivní jsou v této sféře také Citigroup a HSBC

 
(Zdroje: Reuters, Bloomberg, Ernst&Young)


Čtěte více:

První islámská banka míří do Německa. Nabídne produkty podle práva šaría – bez úroků
30.8.2012 11:29
V Německu se má otevřít první banka, která funguje podle islámského pr...

Váš názor
  • Trhák spořicí účet
    11.12.2012 12:51

    S rekordním úrokem 0,0 procenta na spořicím účtu, tyhle islámské banky naženou konkurenci strach. Také Vám nabízí poplatek za pozdrav, 10 Kč za Pozdrav Pán Bůh Alláh, a místo plyšáka z ČSOB dostanete 72 panen, ale musíte nejdříve s baťůžkem plným odjištěných výbušnin navštívit konkurenční neislámskou banku.
Aktuální komentáře
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti
10:30Italská vláda dohodnuta, ale euro se drží. Koruna koriguje ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data