Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ODS vyzvala Pekárka ke složení mandátu. Chce, aby zákonodárcům ve vězení přestal chodit plat

ODS vyzvala Pekárka ke složení mandátu. Chce, aby zákonodárcům ve vězení přestal chodit plat

19.12.2012 16:23
Autor: mediafax

ODS dnes vyzvala pravomocně odsouzeného poslance Romana Pekárka, aby složil poslanecký mandát. Zároveň v lednu předloží návrh, podle něhož přijde odsouzený zákonodárce o svůj plat, a to na celou dobu výkonu trestu, týkalo by se to také Pekárka, platnost by byla okamžitá.

Poslanecký klub ODS se dnes zabýval situací kolem pravomocně odsouzeného poslance Romana Pekárka, kterému již dříve pozastavil členství ve straně. Vrchní soud v Praze v úterý vyměřil Pekárkovi pět let za to, že si v roce 2009 coby místostarosta Kolína řekl o milionový úplatek. Mandát složit nechce, jak řekl Mediafaxu, cítí se nevinný a podá dovolání k Nejvyššímu soudu. Do té doby se o mandát připravit nenechá.

"Znovu Romana Pekárka důrazně vyzýváme, aby složil poslanecký mandát. Na začátku příštího roku v souvislosti s touto situací předložíme zákon, podle něhož senátoři a poslanci nedostávají plat po dobu výkonu trestu za úmyslný trestný čin. Když je zvolená osoba ve vězení, nebude pobírat plat, abych to řekl natvrdo," popsal záměry občanských demokratů šéf jejich poslaneckého klubu Marek Benda.

Podotkl, že situace není šťastná, ale poslanci ani ODS nemají žádný nástroj, jak Pekárka nebo jiného zákonodárce ke složení mandátu přimět. "Nám nezbývá než na pana Pekárka apelovat. My ho nemůžeme zbavit mandátu, takový je zákon, vycházíme z reálného stavu věcí," řekl.

Ve sněmovně se bude příští rok řešit i návrh předsedkyně dolní komory Miroslavy Němcové (ODS), podle něhož by pravomocně odsouzeným zákonodárcům mandát zanikal, týkalo by se to úmyslných trestných činů a norma by se vztahovala až na ty, kdo ve sněmovně zasednou v příštím volebním období, zpětná platnost není možná. "Ale u návrhu na přerušení výplaty si myslíme, že je možná okamžitá platnost, chceme se s návrhem vypořádat již v únoru ve zrychleném čtení, v polovině toho měsíce by mohl putovat do Senátu," dodal Benda.

ODS si zatím nevyjednala podporu pro svůj návrh mezi ostatními politickými stranami, ale Benda věří, že ve sněmovně je obecná vůle takový zákon přijmout. "Jak vnímám náladu kolem, jsem přesvědčen, že návrh bude schválen," uzavřel.

Sněmovna dnes opět hlasuje o daňovém balíčku, který se sem vrátil se zamítavým stanoviskem Senátu. Když se o něm zákonodárci dolní komory rozhodovali naposled, 7. listopadu, byl to právě Pekárkův hlas, který koalici pomohl k prohlasování. Pekárek se do sněmovny dostal, když trojice rebelů z ODS složila své mandáty, protože nechtěla zvednout ruce pro zvyšování daní. Jen co pomohl schválit církevní restituce a daňový balíček, vyzvala jej ODS, aby se vzdal poslaneckého mandátu a pozastavila mi členství ve straně. V dnešním hlasování s Pekárkovým hlasem už ODS nepočítá. "Já jsem byl od něj informován, že na dnešní schůzi nebude, takže pro balíček s jeho hlasem nepočítáme. Předpokládáme, že sem do února chodit nebude," zmínil Benda.


Váš názor
  •  
    19.12.2012 16:38

    Vždyď on do té společnosti opravdu patří.
    Homo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průměrná mzda, reálný růst, y/y
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y