Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Krugman: V dlouhém období směrem ke společnosti třídního boje?

Krugman: V dlouhém období směrem ke společnosti třídního boje?

31.12.2012 18:12
Autor: Redakce, Patria.cz

Většina toho, co dnes čteme, se týká krátkodobého ekonomického výhledu: Vlivu fiskálního útesu, krize v eurozóně či posledních pokusů Japonska o vymanění se z deflace. Tento pohled lze pochopit, protože útlum globální ekonomiky má přímý vliv na každého z nás. Současné problémy ale jednou skončí. Co víme o tom, jaký bude dlouhodobý vývoj?

Dlouhodobé projekce obvykle spočívají na dvou hlavních předpokladech. První z nich říká, že růst v následujících desetiletích bude odpovídat růstu dosaženému v několika posledních desetiletích. Zejména produktivita by měla růst podobně jako v období po 70. letech. A druhým předpokladem je to, že příjmová nerovnost, která v posledních 30 letech prudce vzrostla, se bude zvyšovat už jen mírně. Není těžké pochopit, proč subjekty jako Rozpočtová kancelář Kongresu berou takové předpoklady za své. O budoucnosti toho víme jen málo a je tak přirozené, že si za vodítko bereme minulost. Ale pokud by příjmová nerovnost rostla dále vysokým tempem, dostaneme se do společnosti, kde vládne třídní boj. O takové budoucnosti vládní instituce uvažovat nechtějí.

Robert Gordon z Northwestern University nedávno vyvolal pozdvižení svým tvrzením, že růst prudce zpomalí. Jeho tahounem byly v minulosti „průmyslové revoluce“, z nichž každá pramenila z rozdílných faktorů. První z nich měla za základ parní stroj, druhá spočívala v rozšíření elektrické energie, spalovacích motorů a podobných technologií. Třetí revoluce pramenila z využití informačních technologií a Gordon tvrdí, že její přínos byl již menší. Já mám za to, že stroje budou možná již brzy schopny provádět úkony, které vyžadovaly velké množství lidské práce. To by znamenalo rychlý růst produktivity a ekonomiky. Klíčová otázka ale je, kdo by z takového vývoje profitoval. O oficiálních projekcích a předpokladech můžeme každopádně úspěšně pochybovat, píše Paul Krugman na stránkách NYTimes. Na svém blogu se pak věnuje svému oblíbenému tématu – výši sazeb v USA. Zaměřuje se zejména na to, jaký vliv na ně má politika Fedu: 

001
 
Podle mnoha komentářů neříká výše sazeb nic o stavu ekonomiky, protože veškeré vládní dluhopisy kupuje Fed. Tyto nákupy ale někdy probíhají a někdy ne. Když skončilo QE2, bylo široce rozšířeno očekávání, že sazby porostou. Nestalo se tak. Ceny aktiv by totiž měly být ovlivněny jejich celkovou zásobou a ne tím, jak se tato zásoba mění v krátkém časovém období. Jestliže dluhopisoví investoři ztratí důvěru, budou prodávat velký objem dluhopisů a sazby porostou bez ohledu na to, jak se chová Fed.

Už v roce 2008 stačilo použít základní IS-LM model na dvě základní predikce: Pokud ekonomika zůstane v depresi, inflace a sazby budou nízko bez ohledu na to, jak velký je deficit a jak poroste rozvaha Fedu. Tehdy byly podobné predikce zesměšňovány, ale jak je budeme hodnotit dnes? Proto jsou opakovaná varování před inflací a deficity poté, co se znovu a znovu ukazuje jejich nesmyslnost, velkou záhadou. A nezkoušejte to na mě prosím s vládou, která maskuje skutečnou výši inflace. Její nezávislé odhady se totiž moc neliší od těch oficiálních. 

002
 
(Zdroj: Blog Paula Krugmana, NYTimes)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.04.2024
8:43Akciové trhy zrudly pod tíhou obav z konfliktu na Blízkém východě, Netflix překvapil vysokým počtem platících uživatelů  
6:03Evercore: Hlavním příběhem je mimořádná odolnost ekonomiky
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:48Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity
11:52Výhled TSMC překonal odhady díky podpoře poptávky po AI čipech
11:36Akcie se zvedají. Jak pevnou oporu dodají firmy?  
9:54Ifo: Německé firmy letos plánují snižování investic
9:05Rozbřesk: Zachrání Super-Mario (znovu) Evropu?
8:45EU nebude formálně vyšetřovat investici Microsoftu do OpenAI
8:30Evropa čelí podle guvernéra BoE menší inflační hrozbě než USA, Microsoft se vyhne vyšetřování kvůli akvizici Open AI a futures jsou zelené  
6:40Fidelity International: Německá medvědí data jsou příznivá pro německé státní dluhopisy
17.04.2024
22:01Zámořské akciové indexy nedokázaly zvrátit úvodní pokles  
18:46Martin Uher: Rozruch na dluhopisech, české banky a zranitelné USA
17:32Wall Street mezi výsledky a sazbami dál klesá  
17:14Jednoduchý scénář: Inflace neklesá, Fed nesnižuje, inflace klesá, Fed snižuje

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data