Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ETF: skokan roku mezi finančními instrumenty

ETF: skokan roku mezi finančními instrumenty

31.12.2012 18:03
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Uplynulý rok se na trzích nesl ve znamení nejistoty, výkyvů a nepředvídatelnosti. Jen několik hodin před příchodem Nového roku většina investorů ve Spojených státech netuší, jaké bude platit daně, někteří si po lednu nemohou být jisti ani pracovním místem. Negativní vývoj na burzách opět oživil hodně diskutované téma konce akcií jako základního stavebního kamene každého portfolia. Pokud na tom je něco pravdy, pokles popularity klasických akcií v posledních letech kompenzují finanční instrumenty, které jsou na vývoj akcií nebo akciových kurzů navázané.

Největšímu nárůstu obliby se letos těšily tzv. indexové akcie (Exchange-Traded Funds, ETF), do nichž přiteklo víc peněz než v rekordním roce 2008 a celkový objem vložených prostředků se vyšplhal na 1,34 bilionu USD. ETF, které zpravidla sledují vývoj akciového indexu nebo nejrůzněji definované skupiny titulů či derivátů, zatím s velkým odstupem zaostávají za konkurenčními podílovými fondy, které spravují investiční společnosti a v nichž je uloženo zhruba 9 bilionů USD. Mezera se ale začíná ztenčovat.

Na rozdíl od většiny podílových fondů se ETF nesnaží výkonnostně předstihnout zvolené referenční aktivum, ale pouze kopírovat jeho vývoj. Smysl indexových akcií tedy nespočívá v předhonění zbytku trhu, nýbrž v jeho co nejvěrnějším napodobení. Ačkoliv se ETF objevily už na začátku 80. let minulého století, větší popularitě se začaly těšit teprve v posledních deseti letech. ETF mohou mít i pákový charakter, a nabízet tak zajímavé výnosy, či být konstruovány pro short operace, při nichž investor sází na pokles podkladového aktiva. Držitelé ETF také mohou dostávat dividendy.

Podle Nicholase Colase, hlavního stratéga společnosti CovergEx, úspěch ETF vyvolává řadu otázek o budoucnosti kapitálových trhů, obzvlášť akcií. „Data mluví jasně: ETF tu nebudou pouze spoluexistovat, budou dobývat trhy,“ tvrdí Colas. Za letošní rok objem prostředků v ETF nabobtnal o 26 %, v absolutních číslech o 282,6 mld. USD. Stávajícím tempem by indexové akcie mohly do 12 let podílové fondy dostihnout.

Výhodou ETF je snadnější manipulace. Jelikož se obchodují jako akcie, lze je pořídit v běžných hodinách burzovního provozu. Listy v podílových fondech tak snadno zakoupit nelze, navíc s jejich správou bývají spojeny vyšší poplatky.

Popularita ETF také dokládá sílu trendu pasivního investování. Zesilující všeobecné korelace na trzích činí diverzifikaci stále obtížnější a spoléhání se na indexy je snadný způsob jak omezit volatilitu při zachování solidního výnosu. Index S&P 500 letos zatím posílil o 10 %. I když některé ETF jsou spravovány aktivně, většina pouze sleduje vybrané sektory či indexy.

Podílovým fondům, jejichž složení se mění podle zvolených investičních strategií, se v posledních letech v porovnání s referenčními aktivy či indexy příliš nedařilo. Výsledkem je odliv prostředků z fondů a jejich přítok do alternativ typu ETF.

Indexovým akciím nahrává další trend, který mění finanční trhy, a sice posun od provizí za jednotlivé transakce směrem k výběru poplatků za správu portfolia. To vyhovuje ETF, jejichž konfigurace nahrává nízkonákladovému provozu prostřednictvím poplatků.

Růst popularity ETF také zpochybňuje tezi o tom, že investoři utíkající z akciových trhů přelévají peníze do dluhopisů nebo do peněžních trhů. Ve skutečnosti si téměř polovina ze 130 mld. USD, které letos odtekly z akciově zaměřených podílových fondů, našla k akciím opět cestu – přes ETF.

(Zdroje: CNBC, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.09.2021
13:57FX Strategie: Lehce jestřábí prognóza Fedu může pomoci dolaru. A jedna německá divoká karta  
13:24Zelené dluhopisy Velké Británie trhají rekordy
12:53Vyšší globální inflace vytváří krátkodobá rizika pro ekonomiku. OECD mění odhad pro růst cen
12:16Z šílenství kolem zelených investic by mohla vzniknout bublina. Návrh regulace už je na spadnutí
12:12Akcie Universal Music Group při svém debutu vylétly až o 39 procent. Investoři sází na streamování
11:28Strach klesá, investoři hledají příležitosti. Akcie obrátily nahoru  
11:07Shell ustupuje z Permské nížiny  
10:33Holub z ČNB se "pravděpodobně" přikloní ke zvýšení sazeb o půl procentního bodu
10:11Šéf Evergrande věří, že se firma z problémů dostane. Podle S&P ale vláda jen tak nezasáhne
9:50UNICAPITAL Invest III a.s.: Oznámení o výplatě výnosů dluhopisů
9:42UNICAPITAL Invest III a.s.: Oznámení o výplatě výnosů dluhopisů
9:02Rozbřesk: Čínská realitní nákaza děsí trhy
8:47Akciové výprodeje ustávají, futures míří do zeleného  
6:07Hlas z Morgan Stanley: Začínají trhy věštit obrat směrem nahoru?
20.09.2021
22:02Krach čínského obra se může přelít do celého světa  
17:57Evergrande a jádro věci
17:32Amerika přebírá štafetu, investoři se dál zbavují akcií, daří se dluhopisům  
16:40Evropské akcie mají prozatím to nejlepší za sebou
15:54Lufthansa prodá nové akcie za 2,14 miliard eur. Chce tak splatit pomoc Německa
14:43Yardeni: Evergrande není Lehman, do Číny neinvestujte, komodity možná za vrcholem

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Adobe Inc (08/21 Q3, Aft-mkt)
AutoZone Inc (08/21 Q4, Bef-mkt)
FedEx Corp (08/21 Q1, Aft-mkt)
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
14:30USA - Počet nově zahájených staveb