Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Retailové investiční produkty: EU míří k větší transparentnosti

Retailové investiční produkty: EU míří k větší transparentnosti

7.1.2013 5:30
Autor: KŠB, KSB

Návrh, který je součástí širšího legislativního balíčku věnovaného obnově důvěry spotřebitelů ve finanční trhy, se zaměřuje na tzv. retailové investiční produkty. Tento pojem zahrnuje širokou paletu investičních produktů pravidelně nabízených drobným investorům. Týká se zejména fondů kolektivního investování, ale také například určitých druhů pojistných smluv pro investiční účely (pojišťovnami často nabízené tzv. investiční životní pojištění) či různých strukturovaných produktů. Nová právní úprava se nebude naopak vztahovat na produkty výslovně v návrhu uvedené. Nebudou jí tedy podléhat prosté akcie či dluhopisy nebo třeba „nestrukturované“ vklady, jejichž míra návratnosti je určována pouze ve vztahu k úrokové sazbě.

Evropská komise chce návrhem řešit stávající situaci, kdy informace, poskytované ohledně retailových investičních produktů, jsou pro průměrného neprofesionálního investora často zavádějící a příliš složité. Mnohdy jsou zaměřeny spíše na snižování právních rizik pro tvůrce produktů než na efektivní komunikaci s potenciálními zákazníky. Podle takových údajů je pak poměrně obtížné produkty hodnotit a srovnávat rizika a náklady s nimi spojené.

Sdělení klíčových informací

Jádrem návrhu je stanovení povinnosti tvůrce retailového investičního produktu vytvořit tzv. sdělení klíčových informací (Key Information Document). To by měl být krátký, jednoduchý text, který poskytne investorům odpověď na základní otázky ohledně vlastností vybraného produktu, včetně rizik a nákladů s ním spojených. Nařízení pevně stanoví obsah, formu a strukturu sdělení tak, aby investoři mohli snadno produkty srovnávat a hodnotit. Podrobně upraven bude také způsob jeho poskytování, přičemž pravidla by měla být nastavena tak, aby investor obdržel informace v dostatečném předstihu před uzavřením příslušné transakce.

Sdělení klíčových informací v režimu navrhované úpravy je s určitými odlišnostmi podobné klíčovým informacím pro investory, které musí vypracovávat fondy kolektivního investování podle směrnice č. 2009/65/ES, respektive podle zákona o kolektivním investování. I investiční produkty fondů kolektivního investování však spadají do vymezení retailových investičních produktů podle připravovaného nařízení a návrh by se tedy měl vztahovat i na ně. Bude tomu tak však až po pěti letech od vstupu připravovaného nařízení v platnost, neboť po tuto dobu mají být dle navrhovaného znění z jeho působnosti vyloučeny. V tomto ohledu jde návrh poněkud proti jednomu ze svých cílů – zajistit možnost snadného porovnání mezi investičními produkty. V období zmíněných pěti let totiž budou fungovat dva odlišné režimy zveřejňování.

Předpokládá se, že nové nařízení by mělo vstoupit v platnost koncem roku 2014. Na jeho úpravu by měla navazovat celá řada prováděcích právních předpisů jak na evropské, tak na vnitrostátní úrovni. Vnitrostátní předpisy by měly především upravit problematiku sankcí za nesplnění povinnosti poskytovat sdělení klíčových informací, které budou mít zřejmě podobu správních pokut. 

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.12.2017
11:56Nové byty v Praze meziročně zdražily o 15 procent, tvrdí analýza Deloitte
11:32Přichází přelomový rok pro fúze a akvizice
11:11Evropské indexy mírně rostou, Gemalto +33 %
10:19Koruna kvůli pomalejší inflaci už tolik neláká, dražší ropa má omezený vliv na komoditní měny  
9:28Unipetrol vyhodnotí dopad ranního požáru na výrobu. Byl zvládnut rychle a bez zranění
9:13Rozbřesk: Inflace nahrává jen pomalému růstu sazeb, koruna postrádá jestřábí hlas
8:53Evropské futures v zeleném, asijské trhy v červeném. Kam se přidá Praha?  
6:46Ropný fond bez ropy? Horká otázka pro Norsko
11.12.2017
22:00Amerika vkročila do nového týdne pravou nohou
18:29V USA dvojkový scénář a matoucí zvířecí pudy
17:16Praha začala týden v červeném, nedařilo se CETV a Unipetrolu
17:02Libra nadále pod tlakem, dolar srážejí inflační prognózy  
15:57Jednoduché řešení brutální příjmové nerovnosti. Není to revoluce, ale akcie
13:49Německo si kupuje stále větší část globální ekonomiky a jen tak nepřestane
12:07Týdenní výhled: Dění tohoto týdne určí centrální banky, korunu budou zajímat inflační data  
11:20Evropa zahájila týden beze změny, komoditním titulům se ale daří
11:06Slavná Poldi půjde do konkurzu, zaměstnance čeká propouštění
9:59Rozbřesk: Centrální bankéři řeknou své poslední slovo...
9:46Pražská burza nenavazuje na pozitivní konec minulého týdne
9:23Inflace ustupuje ze svých maxim

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Denní kalendář hlavních událostí
    Nebyla nalezena žádná data