Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kdo dominuje komu – politici centrálním bankám, nebo naopak?

Kdo dominuje komu – politici centrálním bankám, nebo naopak?

10.01.2013 12:29
Autor: Redakce, Patria.cz

Makroekonomické debatě nyní vládne téma „politické dominance“. Ta hovoří o stavu, kdy volení politici nutí centrální banky ke krokům, které by jinak neučinily. Jednoznačně se tak již děje v Japonsku. Tam nová vláda donutila centrální banku přijmout nový inflační cíl a dokonce mění její vedení tak, aby zajistila, že Bank of Japan bude sledovat politiku vhodně doplňující politiku fiskální. Známky politické dominance můžeme pozorovat i v tom, jak svou rozvahu používá ECB či Bank of England. Podle mnohých investorů se dokonce nacházíme v bodě, kdy přichází konec nezávislosti centrálních bank ve vyspělých zemích. Podle mého mínění jde ale o velmi předčasný závěr, protože mimo Japonska můžeme většinou pozorovat spíše opačný trend.

Víra ve ztrátu nezávislosti centrálních bank pramení z toho, že tyto banky se v současnosti pohybují daleko za hranicemi tradiční politiky a dostaly se do oblasti, která byla dříve považována za „politickou“. Například Joseph Stiglitz, který v nezávislé centrální banky nikdy nevěřil, minulý týden uvedl, že je ostudné, když byla moc nad finančními zdroji vůbec dána nevolenému subjektu. Zároveň kritizoval New York Fed za pomoc poskytnutou bankám v roce 2008 s tím, že tento krok byl pro banky velmi výhodný. John Cochrane z Chicaga zase tvrdí, že nakonec vše skončí tím, že monetární politika bude plně spadat pod vliv politiků. Povšimněme si ale, že všechny kroky centrálních bank po roce 2008 byly v souladu s tím, co si přály vlády. Politici tak mohou jen těžko cítit, že by bylo nutné dostat centrální banky pod kontrolu. Pokud by v nich začali převažovat jestřábi, mohlo by se to změnit. Dnes ale známky takového posunu patrné nejsou.

Svou roli při hodnocení možnosti ztráty nezávislosti centrálních bank hraje i vztah mezi monetární a fiskální politikou. Například Paul McCulley a Zoltan Pozsar tvrdí, že pro obnovu růstu, který je třeba na snížení poměru dluhu k HDP, může být podle politiků zapotřebí expanzivní fiskální politiky. Pokud by tato politika byla financována dluhem prodávaným soukromým subjektům, došlo by k růstu sazeb a poničení důvěry. Politici by proto „nařídili“ centrálním bankám, aby zvětšovaly monetární bázi a financovaly rozpočtové deficity. Tím se sníží dluhy a když to povede k inflaci, půjde o vítaný vedlejší efekt.

Popsaný proces nyní probíhá v Japonsku. Je ovšem třeba si uvědomit, že než k tomu došlo, byla po celých dvacet let ekonomická aktivita utlumená. Vývoj v Japonsku bude mít sice významný vliv i na názory jinde ve světě, od fiskální dominance jsme ale ještě hodně daleko. V USA se chystá utahování rozpočtu ve výši 1,7 % HDP, ve Velké Británii a eurozóně se situace o mnoho neliší. Definice fiskální dominance tomuto stavu neodpovídá. Naopak, spíše to vypadá na dominanci monetární. V Evropě i v USA se totiž zdá, že to jsou právě centrální bankéři, kdo nutí politiky do neobvyklých kroků. Například Ben Bernanke zmiňoval, že by vláda měla přijmout kroky, které by více stimulovaly. Fiskální dominance se stane relevantním tématem až v době, kdy se banky rozhodnou utáhnout svou politiku.

(Zdroj: Blog Gavyna Daviese)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.09.2021
7:57Víkendář: Co táhne ceny nemovitostí? Význam sazeb je přeceňován
17.09.2021
22:08Wall Street v červeném, Visa -1,15 %  
18:23Tapering a logika psí boudy
17:29Skandál Světové banky ohledně manipulace hodnocení Číny vyvolává znepokojení u ekonomů
17:22Jak se vyhnout masivní tvorbě peněz
17:06Cena plynu v Evropě zamíří na rekordy, varuje šéf Gazpromu. A je připraven dodávat skrze Nord Stream 2...
16:42Závěr týdne nevyšel, akcie i dluhopisy padají  
16:09Berlín koupí 15.000 bytů od firem Vonovia a Deutsche Wohnen za 2,5 miliardy eur
15:48Jaromír Strnad: Navýšení sazeb ČNB by mohlo nahrát bankám obchodovaným v Praze
15:39Infineon v Rakousku otevřel závod na výrobu čipů za 1,6 miliardy eur
14:38Bankám v tuzemsku pomohla k vyšším ziskům v pololetí hlavně nižší rizika
14:09Carbon Tracker: Ropné firmy musí změnit kurz, jinak jejich hodnota propadne
12:25Perly týdne: Elektromobily Ferrari, pokrizových 12,5 % ročně a nejpopulárnější sázky na finančních trzích
12:04Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
11:35Inflace v EU i v eurozóně v srpnu výrazně vzrostla, je nejvýše za deset let
10:48Pozitivní dopoledne pro akcie a rostoucí šance na větší akci ČNB  
10:34Americký akciový trh zpomaluje. Některé sektory klesají z 52týdenních maxim o více než dvacet procent
9:04Rozbřesk: Jestřábí výroky Marka Mory zvyšují pravděpodobnost prudšího růstu sazeb a hrají do not koruně
8:57Dnešní ráno ukazuje na otevření s přírůstky, proběhne rebalance indexů PX a CECE  
8:3610 nejhodnotnějších firem světa: V čele Apple, Microsoft, Alphabet. Poprvé od 2017 bez Číny

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data