Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kdo dominuje komu – politici centrálním bankám, nebo naopak?

Kdo dominuje komu – politici centrálním bankám, nebo naopak?

10.1.2013 12:29
Autor: Redakce, Patria.cz

Makroekonomické debatě nyní vládne téma „politické dominance“. Ta hovoří o stavu, kdy volení politici nutí centrální banky ke krokům, které by jinak neučinily. Jednoznačně se tak již děje v Japonsku. Tam nová vláda donutila centrální banku přijmout nový inflační cíl a dokonce mění její vedení tak, aby zajistila, že Bank of Japan bude sledovat politiku vhodně doplňující politiku fiskální. Známky politické dominance můžeme pozorovat i v tom, jak svou rozvahu používá ECB či Bank of England. Podle mnohých investorů se dokonce nacházíme v bodě, kdy přichází konec nezávislosti centrálních bank ve vyspělých zemích. Podle mého mínění jde ale o velmi předčasný závěr, protože mimo Japonska můžeme většinou pozorovat spíše opačný trend.

Víra ve ztrátu nezávislosti centrálních bank pramení z toho, že tyto banky se v současnosti pohybují daleko za hranicemi tradiční politiky a dostaly se do oblasti, která byla dříve považována za „politickou“. Například Joseph Stiglitz, který v nezávislé centrální banky nikdy nevěřil, minulý týden uvedl, že je ostudné, když byla moc nad finančními zdroji vůbec dána nevolenému subjektu. Zároveň kritizoval New York Fed za pomoc poskytnutou bankám v roce 2008 s tím, že tento krok byl pro banky velmi výhodný. John Cochrane z Chicaga zase tvrdí, že nakonec vše skončí tím, že monetární politika bude plně spadat pod vliv politiků. Povšimněme si ale, že všechny kroky centrálních bank po roce 2008 byly v souladu s tím, co si přály vlády. Politici tak mohou jen těžko cítit, že by bylo nutné dostat centrální banky pod kontrolu. Pokud by v nich začali převažovat jestřábi, mohlo by se to změnit. Dnes ale známky takového posunu patrné nejsou.

Svou roli při hodnocení možnosti ztráty nezávislosti centrálních bank hraje i vztah mezi monetární a fiskální politikou. Například Paul McCulley a Zoltan Pozsar tvrdí, že pro obnovu růstu, který je třeba na snížení poměru dluhu k HDP, může být podle politiků zapotřebí expanzivní fiskální politiky. Pokud by tato politika byla financována dluhem prodávaným soukromým subjektům, došlo by k růstu sazeb a poničení důvěry. Politici by proto „nařídili“ centrálním bankám, aby zvětšovaly monetární bázi a financovaly rozpočtové deficity. Tím se sníží dluhy a když to povede k inflaci, půjde o vítaný vedlejší efekt.

Popsaný proces nyní probíhá v Japonsku. Je ovšem třeba si uvědomit, že než k tomu došlo, byla po celých dvacet let ekonomická aktivita utlumená. Vývoj v Japonsku bude mít sice významný vliv i na názory jinde ve světě, od fiskální dominance jsme ale ještě hodně daleko. V USA se chystá utahování rozpočtu ve výši 1,7 % HDP, ve Velké Británii a eurozóně se situace o mnoho neliší. Definice fiskální dominance tomuto stavu neodpovídá. Naopak, spíše to vypadá na dominanci monetární. V Evropě i v USA se totiž zdá, že to jsou právě centrální bankéři, kdo nutí politiky do neobvyklých kroků. Například Ben Bernanke zmiňoval, že by vláda měla přijmout kroky, které by více stimulovaly. Fiskální dominance se stane relevantním tématem až v době, kdy se banky rozhodnou utáhnout svou politiku.

(Zdroj: Blog Gavyna Daviese)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.5.2018
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti
10:30Italská vláda dohodnuta, ale euro se drží. Koruna koriguje ztráty  
10:30V klidném vakuu na pražské burze si nejlépe vede VIG

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data