Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Turecko u svých břehů intenzivně hledá ropu a plyn. Do 10 let plánuje soběstačnost

Turecko u svých břehů intenzivně hledá ropu a plyn. Do 10 let plánuje soběstačnost

10.01.2013 17:13
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

U břehů Turecka se rozbíhá těžařská horečka. Ve snaze o maximální využití dostupných energetických surovin pro rychle rostoucí ekonomiku se vláda rozhodla představit novou legislativu, která má otvírání nových ložisek pod mořským dnem dále urychlit. Země již teď funguje víc vrtných plošin než Norsko.

Boom se týká šelfů jak Černého tak Středozemního moře. Zatímco na konci roku úřady registrovaly 26 vrtných souprav, včera se jejich počet vyšplhal na 34. Výdaje na průzkum loni vyšplhaly na 610 mil. USD, oproti 42 mil. USD před 10 lety. Turecko se intenzivní průzkumnou a těžařskou aktivitou snaží omezit závislost na dovozech ropy z Iráku, Ruska, a hlavně Íránu, na nějž bylo loni v červenci uvaleno mezinárodní ropné embargo.

Ve vodách Středomoří byly v posledních letech učiněny rozsáhlé objevy, zejména u břehů Kypru a Izraele. Izraelské ložisko Leviathan, za něž australská Woodside Petroleum loni zaplatila 3 mld. USD, by mělo skrývat 17 bilionů m3 plynu. První dodávky by na lokální trh měly zamířit v roce 2016. Nový vlastník pole plánuje těžený plyn zkapalňovat a vyvážet na tankerech.

V tureckém případě se státní těžař Turkish Petroleum (TPAO) rozhodl spojit se zkušenými giganty Royal Dutch Shell a Exxon Mobil. TPAO již působí v Libyi, Iráku, Ázerbájdžánu a Kazachstánu a cílem firmy je navýšit produkci tak, aby do roku 2023 pokryla veškerou tureckou spotřebu.

Analytici se shodují, že těžba vlastních energetických surovin zemi jen prospěje. Ekonomika by letos měla expandovat o 3,5 %, což bude mezi většími hospodářskými celky jedno z nejvyšších temp. Podle nominálních směnných kurzů má Turecko 18. největší ekonomiku světa.

Podle údajů společnosti FirstEnergy mělo Turecko k roku 2010 kolem 300 mil. barelů potvrzených zásob ropy a plynu. Ty by nyní mohly dramaticky vzrůst. Loni země spotřebovala 258 mil. barelů ropy, z nichž 92 % dovezla. V případě dovozu plynu činil podíl 98 %. Závislost na importech zhoršuje deficit běžného účtu, podněcuje inflaci a ohrožuje budoucí růst.

V minulosti mělo monopol na průzkumné licence TPAO. Nyní do sektoru vstupují i menší hráči jako Transatlantic Petroleum či Anatolia Energy. Partneři TPAO si občas stěžují na nevýhodně nastavené podmínky kontraktů. Americký Chevron se rozhodl z Turecka stáhnout, jelikož mu státní moloch udělil pokutu za dva vrty v Černém moři, které Američané vyhloubili na vlastní náklady. Vláda se nicméně snaží učinit vše pro to, aby přilákala velké zahraniční těžaře.

Průměrná produkce ropy loni dosáhla 44 tisíc barelů denně, což stále zaostává za norskými 2 mil. barelů denně z roku 2011. Dvě třetiny těžby připadly na TPAO, o zbytek se podělily Perenco SA, Tiway Oil AS of Norway, Amity Oil International, Transatlantic Petroleum a Aladdin Middle East.

Turecko loni z Íránu dovezlo zhruba polovinu své spotřeby. Ke konci roku však v zájmu zajištění výjimky z amerických sankcí import omezilo. V posledním kvartále země z Íránu dovážela zhruba 100 tisíc barelů denně. Redukce byla kompenzována dodávkami ze Saúdské Arábie, Libye a Ruska. Po Rusku a Iráku je však Írán pro Turecko pořád třetím nejdůležitějším dodavatelem černého zlata. Jelikož byl Teherán loni v březnu vyloučen z mezinárodního systému elektronického bankovnictví SWIFT, platí mu Turci za ropu zlatem skutečným. V dubnu činila hodnota exportu tureckého zlata do Íránu 1,2 mld. USD, což představuje meziroční nárůst o 440 %.

(Zdroje: Bloomberg, Eurasia Daily Monitor, BP Statistical Review of World Energy 2012)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.04.2024
17:56Akciová korekce, prudký obrat finančních podmínek a dopad akciového trhu na celou ekonomiku
17:36Vrací se důvěra ve výsledky? Techy vedou Wall Street vzhůru  
16:43Korekce na amerických akciích ještě neskončila, varují stratégové
14:19WEBINÁŘ za okamžik: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
14:07Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy, tedy devět korun na akcii
13:52Komentář analytika: Slabší prodeje Pepsico v Severní Americe byly kompenzovány silným růstem na mezinárodních trzích  
13:43Sázky na akcie staré ekonomiky pomohly fondu překonat benchmark
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 23. 4. 2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020
11:28Česká národní banka příští týden podle Michla možná ještě sníží úrokové sazby
11:13České firmy by většinou uvítaly zavedení eura, ukázal průzkum Deloitte
10:55Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout
10:49Koruna nehledí na podpůrné komentáře, zatímco akcie ve světě se dál zvedají  
10:35Robustní ceny elektromobilů od Renaultu a nižší náklady kompenzují pomalejší poptávku na trhu
9:06Rozbřesk: Česko v pasti NIMBYsmu. Holub z ČNB preferuje snížení sazeb o 50bps
8:50ČNB nemusí se snižováním sazeb spěchat, v USA údajně hrozí prohloubení výprodejů a futures jsou zelené  
6:38FX Strategie: Fed zpomalí tempo kvantitativního utahování, a to přibrzdí dolar v krasojízdě. Přijde smršť důležitých makro-dat  
22.04.2024
17:32Téměř rekordní relativní nezájem o dluhopisy, akcie tančí na hudbu budoucnosti
16:48Techy se zvedají, ale Wall Street se nedaří nahrazovat páteční ztráty  
14:37Vstup na burzu by investiční firmu CVC mohl ocenit až na 15 miliard eur

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Prodeje nových domů