Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Lagardeová: V mnoha částech světa se zabránilo kolapsu ekonomiky. Práce ale zbývá ještě dost

Lagardeová: V mnoha částech světa se zabránilo kolapsu ekonomiky. Práce ale zbývá ještě dost

18.01.2013 9:49
Autor: ČTK

Světoví lídři dokázali v mnoha částech světa zabránit hospodářskému kolapsu, neznamená to ale, že globální ekonomika má to nejhorší za sebou. Naopak je nutné se postarat o to, aby se nejistota dál neprohlubovala. Ve svém prvním letošním vystoupení ke stavu globální ekonomiky to řekla výkonná ředitelka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová. 

"Zabránili jsme kolapsu, měli bychom se ale postarat o to, aby se věci opět nezhoršily. Je důležité pokračovat v takové politice, která odstraní nejistotu," řekla na tiskové konferenci. Ve fiskální konsolidaci je podle ní nutné pokračovat například v Portugalsku, které se musí rozhodnout, co je pro něj nejvhodnější. 

Měnový fond ve středu rozhodl, že uvolní další část slíbeného záchranného úvěru pro Portugalsko a Řecko. Lisabon tak dostane dalších 838,8 milionu eur (asi 21,4 miliardy Kč), do Atén přijde 3,24 miliardy eur (asi 82,7 miliardy Kč). Část pomoci těmto zemím poskytují i další členské země eurozóny. 

Vyhlídky globální ekonomiky se podle šéfky MMF postupně zlepšují, v reformách je ale třeba pokračovat. Důležitá rozhodnutí ke zlepšení své finanční situace již učinily velké hospodářské mocnosti, včetně Spojených států a Evropy. Lagardeová ale varovala, že odhodlání zavést regulaci finančního sektoru slábne, přestože potíže globální ekonomiky v roce 2008 začaly právě kolapsem amerického finančního sektoru. 

Lagardeová také řekla, že je důležité, aby Spojené státy bez zbytečného otálení zvýšily strop pro zadlužení. "Pokud se to řádně nevyřeší a strop se včas nezvýší, mohlo by to mít katastrofální dopady pro globální ekonomiku," upozornila. Podle ní je nemyslitelné, aby se Spojené státy ocitly byť jen v technické v platební neschopnosti. 

Na adresu Evropy poznamenala, že tam vidí značný pokrok ve snaze zavést reformy. Evropa má prý dost nových nástrojů na to, aby si s finanční a dluhovou krizí lépe poradila. Evropská centrální banka (ECB) by měla zůstat u nynější uvolněné měnové politiky a od věci by prý nebylo ani politiku ještě víc uvolnit. 

"Zatím se neprokázalo, že by fungovaly protipožární zdi," řekla. Evropská unie má podle Lagardeová stále co dohánět v otázce bankovní unie, aby do budoucna zabránila opakování problémů. 

Lagardeová se vyjádřila i k Řecku, které ze všech zemí eurozóny nejvíce čelilo akutnímu kolapsu a o němž si řada ekonomů myslela, že nakonec bude muset eurozónu opustit. Šéfka MMF ale řekla, že reformy, které Atény zatím prosadily, snad obnovily důvěru. "Tentokrát je to jiné," řekla.


Váš názor
 • kolektivistka
  18.01.2013 10:04

  Lagardeová si vyhrnula rukávy, utřela pot z čela, zafuněla uf uf uf a zachránila svět :-)) Po ránu vynikající legrace:-)))
  Jesse
 • ČTK
  18.01.2013 9:52

  Tfuj tajxl ... zbÍvá
  Martin78
  • Re: ČTK
   18.01.2013 9:55

   Třeba už to tak napsala ČTK..? :-)
   sgt.Mike
 • "Práce ale zbívá ještě dost"
  18.01.2013 9:52

  Tak to už je vážně drsné, dát takovou hrubku přímo do nadpisu, to už je vážně síla. :-D
  Inky
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - PPI, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university