Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Obce, pozor! Během zimy nestačí udržovat jen chodníky

Obce, pozor! Během zimy nestačí udržovat jen chodníky

22.1.2013 5:30

Nakolik je tento závěr překvapivý, ať každý čtenář posoudí sám. Rozhodnutí Nejvyššího soudu (NS) by ale neměli podceňovat zejména představitelé obcí, jimž záleží na zdraví jejich občanů i obecní kase. Nedávno se o tom přesvědčila obec Břasy na Rokycansku. Právě její případ NS řešil.  

Úraz na zastávce

Připomeňme, že povinnost udržovat schůdnost chodníků plyne ze zákona o pozemních komunikacích. Obce jako jejich vlastníci jsou povinny odstraňovat závady vzniklé náledím nebo sněhem. Jinak odpovídají za škodu, která porušením této povinnosti vznikla. U „naší“ obce však nehrál hlavní roli chodník, ale zledovatělé nástupiště autobusové zastávky, na kterém si cestující, vystupující z autobusu, zlomil kotník. Zraněný pochopitelně žádal satisfakci za způsobenou újmu na zdraví. Ačkoli jeho žaloba mířila proti více subjektům, viníkem nehody byla nakonec shledána obec. A to i přesto, že zastávka (tedy pozemek včetně objektů na něm umístěných) nebyla v majetku obce a sloužila pro provozování autobusové dopravy zajišťované soukromým dopravcem.

S tímto argumentem ale obec neuspěla u žádné soudní instance. Soudy konstatovaly, že nástupní ostrůvky a čekárny linkové osobní a veřejné hromadné dopravy nejsou součástí ani příslušenstvím dálnice, silnice a místní komunikace. Jelikož tedy autobusová zastávka je považována za součást pozemku a ne za komunikaci, nelze posuzovat odpovědnost za vzniklou škodu podle zákona o pozemních komunikacích. Nedostatečná údržba nástupiště zastávky je ale podle soudů porušením obecné prevenční povinnosti. Odpovědnost za takto vzniklou škodu pak nese obec, protože je ze zákona povinna pečovat o všestranný rozvoj svého území a potřeby svých občanů, jako je mimo jiné bydlení, ochrana a rozvoj zdraví či doprava a spoje. Jelikož nástupiště zastávky, stejně jako čekárna či přístřešek pro cestující jsou zařízení, která slouží k uspokojování potřeb občanů, i NS uzavřel, že obec byla povinna se o zajištění schůdnosti autobusové zastávky postarat. 

Ať tedy tento případ slouží jako vodítko pro ty obce, které stále váhají, kde všude mají odklízet sníh a náledí. Vzhledem k tomu, že jaro je ještě daleko, včasnou nápravou lze ušetřit mnoho zbytečné bolesti, fyzické i finanční.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data