Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nečas k prezidentské volbě: Nemůžu podpořit člověka, který žádal o podporu KSČM

Nečas k prezidentské volbě: Nemůžu podpořit člověka, který žádal o podporu KSČM

25.1.2013 12:05, aktualizováno: 25.1. 12:24
Autor: Redakce, Patria Online

Aktualizováno

Karel Schwarzenberg udělal v předvolební kampani podle předsedy vlády a ODS Petra Nečase řadu chyb, přesto mu v druhém kole volby prezidenta dá svůj hlas. Druhého favorita Miloše Zemana sice považuje za jednoho ze tří nejvýraznějších politiků polistopadových dějin země, volit ho ale nemůže, protože žádal o podporu šéfa KSČM Vojtěcha Filipa. Nečas to řekl v rozhovoru pro dnešní Hospodářské noviny (HN). ODS jako strana i její neúspěšný kandidát Přemysl Sobotka už dříve podpořili Schwarzenberga.

"Schwarzenberg v posledních týdnech udělal tolik neprozřetelných kroků a dopustil se tolika nepromyšlených výroků, že udělal dost pro to, aby o můj hlas přišel.(...) Ale nyní to se skřípěním zubů prázdnou obálkou neskončí. Budu volit Karla Schwarzenberga," prohlásil Nečas o prvním místopředsedovi vlády.

Jako premiéra ho mimo jiné prý nepříjemně zaskočilo Schwarzenbergovo "neobratné" vyjadřování k otázce česko-německé minulosti, což by navíc od ministra zahraničí a zkušeného diplomata nečekal. Na druhou stranu Nečas považuje Zemanovo "brutální zvednutí této otázky s ostrými protiněmeckými tóny" za nezodpovědné.

Předseda české vlády se dále nechal v rozhovoru pro HN slyšet, že nesouhlasí s argumenty rodiny Václava Klause proti „nedostatečnému češství“ Karla Schwarzenberga premiér.

Za vyhrocenou a přehnanou pokládá premiér ale celou předvolební kampaň. Podle něj týmy obou kandidátů udělaly z prezidentského střetu souboj dobra se zlem a nesmyslně oživily opoziční smlouvu a dávno neexistující německou otázku a mýtus boje za udržení Sudet. "Tyhle debaty je přece minimálně deset nebo 15 let úplně zbytečné vést," řekl Nečas. 

To, že řada osobností z ODS má na podporu Schwarzenberga jiný názor, premiéra ale neznepokojuje. "Někdo může mít důvody vystavené jinak než já. Pro mě je závěrečným 'štemplem' to, že nikdo nemůže zároveň usilovat o hlas Vojtěcha Filipa a Petra Nečase," řekl předseda ODS.

Podle jeho vyjádření v HN ho nepřekvapilo ani to, že prezidentský kandidát Jan Fischer, který v prvním kole skončil třetí, nejdříve podporoval Schwarzenberga a poté se přiklonil na Zemanovu stranu. "Potvrdil se můj silný dojem, který jsem z něj měl od prvního okamžiku jeho politického angažmá v květnu 2009. Vždy měl pouze jeden bod programu. A ten se jmenuje Jan Fischer," dodal Nečas.

Závěrečná debat byla nejsledovanější, průlomová nikoliv

Závěrečnou debatu prezidentských kandidátů Miloše Zemana a Karla Schwarzenberga včera na obrazovkách České televize sledovalo 1,612 milionu diváků starších 15 let. Ze čtyř dosud odvysílaných prezidentských televizních debat před druhým kolem volby tak šlo o nejsledovanější duel.

Oživením proti předešlým debatám přinesly otázky příznivců obou kandidátů, které vnesly do debaty více emocí a snahu najít u soupeře slabiny. Silnější podporovatele přitom podle politologů měla Schwarzenbergova strana, především v osobě bývalé olympioničky Věry Čáslavské a herce Zdeňka Svěráka.

Podle politologa Tomáše Lebedy celkově televizní diskuse jako celek svou roli při rozhodování voličů určitě sehrály. Otevřela se v nich totiž témata, která štěpí společnost. Do prezidentské kampaně se tak dostala i nacionální nota a xenofobní výroky o Schwarzenbergovi a jeho rodině či jeho manželce. "To byla série drobných, laciných útoků, které jsou pro prezidentskou kampaň velmi nedůstojné, ale můžou být velmi účinné," řekl Lebeda. Zemanova kampaň tak pro něj představuje určité zklamání. 

"Stály proti sobě dvě kampaně úplně odlišného stylu, který odpovídal charakteru kandidátů," komentoval příštup volebních štábů obou favoritů politolog Michal Klíma. Zatímco Zeman podle něj vedl ofenzivní kampaň plnou někdy až kontroverzních útoků na Schwarzenberga. Jeho soupeř byl spíše defenzivní a gentlemanský. "Kdyby to byl box, byl by výsledek asi jasný, ale uvidíme, jak na voliče ty dvě různé kampaně zapůsobí," uzavřel.

V posledním televizním apelu na voliče se Zeman zaměřil na to, že ho podpořili dva neúspěšní kandidáti z řad nestraníků, Schwarzenberg se obrátil na celou společnost s tím, že by chtěl být prezidentem všech, zvláště pak těch v horší situaci. "Tam bylo vidět, že důraz oba kladou na úplně něco jiného, což možná může být docela zajímavým vodítkem," uvedl Lebeda. Podle Klímy v poslední výzvě voličům ani jeden z kandidátů nic nezkazil - Zeman se pokusil oslovit nestraníky a Schwarzenberg i levicovější voliče. 


(Zdroj: ČTK, HN, ČT)


Čtěte více:

Koho chcete za prezidenta? (anketa)
14.1.2013 13:23
Nečekaně silně úspěšný finišmen Karel Schwarzenberg vyzve průběžně pap...
Volba prezidenta: Poslední z průzkumů dává navrch Zemanovi. Kampaň rozdmýchala spor o Benešovy dekrety
21.1.2013 9:36
Předvolební průzkum agentury ppm factum, podle něhož zatím většina vol...
Fischer nepřímo podpořil Zemana. Schwarzenbergovi vytkl kritiku Beneše i odkaz na Havla
21.1.2013 17:58
Neúspěšný kandidát na prezidenta Jan Fischer ve druhém kole volby nepř...
Veletoč Jana Fischera odmítají jeho podporovatelé i tvůrci kampaně, budou volit Karla Schwarzenberga
22.1.2013 15:29
Dlouho favorizovaný a nakonec neúspěšný kandidát prvního kola preziden...

Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
 •  
  25.1.2013 14:19

  Bere si příklad z pí. Čáslavské
  Bobo
 • týýý fole
  25.1.2013 12:39

  Tenhle Kalouskův poslušný pudl škemral u SSM, aby ho přijali a stal se kandidátem KSČ :-))) Neuvěřitelný obrat. Stal se z něho navíc katolík :-))))) Takže stupeň morálky zcela zjevný.
  Jesse
 •  
  25.1.2013 12:31

  a před 10 lety u Klause mu to nevadilo? Podpora komunistů?
  volič
  •  
   25.1.2013 12:33

   Klaus nebyl škemrat v ulici politických vězńů.
   Velkamedvědice
   •  
    25.1.2013 12:40

    Za Klause škemrali jiní soudruzi. To děláš schválně, nebo jsi nechápavý?
    Jesse
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Rozjednané prodeje domů, m/m