Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Týdenní zpráva o koruně: Zklamání z regionu, naděje z Německa

Týdenní zpráva o koruně: Zklamání z regionu, naděje z Německa

25.01.2013 17:46
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Koruna zakončuje další klidný týden, kdy se její kurz k euru příliš nevychyloval od 25,60. Stabilitě napomohla absence nových zpráv z domácí ekonomiky - důležitá data nebyla na programu a komentáře centrálních bankéřů pro tentokrát ustaly. Vedle toho ale česká měna nechávala bez reakce také vývoj v regionu i na hlavních trzích. Kurz se usazuje na úrovni, kde se snížila pravděpodobnost intervence centrální banky. Toto téma tak kurz momentálně netlačí dál vzhůru, ale na druhou stranu mu hrozba intervencí poskytuje dostatečnou podporu. Na současné hladině by koruna mohla vyčkat, jestli zástupci ČNB ve svých postojích nějak zohlední jednak slabší kurz nebo třeba slibné signály z Německa.

Z domácí ekonomiky žádné důležité údaje nepřišly, čísla z Německa jsou však pro ČR i region příznivá. Všechny měkké indikátory, které v posledních dnech vyšly, dokládají zlepšování nálady v největší evropské ekonomice. Nejprve výrazný růst vykázal index ekonomické nálady ZEW, nad očekávání se pak zlepšily také indexy nákupních manažerů nebo index podnikatelského klimatu Ifo. K tomu se přidává také odhad Bundesbanky, že se německá ekonomika zřejmě již odrazila ode dna. Čísla podporují představu, že se hospodářství po horším přelomu roku začne ještě v prvním pololetí zvedat. Pro ekonomické satelity Německa, mezi něž ČR patří, je to dobrá zpráva. Zlepšování vývozu, navíc podpořeného slabší měnou, by mohlo lépe kompenzovat slabou domácí poptávku. Zvýšit náladu domácích spotřebitelů ale potrvá déle a bude vyžadovat silnější důkazy o oživení.

Nová data z Polska ukazují, že avizovaná pauza v uvolňování měnové politiky spíše nepřijde. Po průmyslu zklamal také maloobchod a rétorika centrálních bankéřů je opět více holubičí. Nová data byla horší také v Maďarsku, kde se příští týden počítá s dalším poklesem sazeb, a to i přes trvalý nesouhlas vedení MNB, které je pravidelně přehlasováváno. Zůstává navíc riziko ještě měkčí politiky po změně na postu guvernéra. Téma měnové politiky je rizikem také pro korunu, ale vliv regionálních zpráv je v poslední době velmi malý. Na současné hladině by česká měna měla slušně odolávat i v případě, že se ostatní měny dostanou pod tlak negativního výhledu sazeb.

V Japonsku došlo k očekávanému navýšení nákupů aktiv, navíc bez časového omezení, a ke zvýšení inflačního cíle. Nákupy ale mají začít až příští rok, pozitivní dopad na trhy se tak nedostavil. Americká Sněmovna reprezentantů schválila zákon dočasně umožňující automatické zvyšování dluhového stropu. V Senátu by norma měla projít bez problémů. Pro trhy jde o pozitivní zprávu, která však bezprostředně neměla velký vliv, neboť byla zastíněna firemními výsledky. Výsledková sezóna se zatím vyvíjí příznivě, zhruba tři čtvrtiny firem překonaly odhady. Z jejich řady však výrazně vystoupil Apple, který zklamal hlavně výhledem a dostal trhy přechodně pod tlak. Lehké zklamání způsobila nová prognóza MMF předpokládající nižší růst globální ekonomiky a prodloužení poklesu eurozóny. Na druhou stranu lépe, než se čekalo, vyšel čínský index nákupních manažerů v průmyslu. Pozitivní reakci vyvolalo koncem týdne také oznámení ECB, že do konce ledna banky předčasně splatí 137 miliard euro z tříletého LTRO.

Na příští týden jsou v kalendáři prakticky všechna důležitá data z USA, která lze vymyslet. Pozornost se tak zaměří jednoznačně na ně. V současné situaci to vypadá, že data mohou poptávku po riziku spíše utlumit, než ještě dál posílit. V odhadech není znát nějaký přehnaný optimismus a pokud za nimi data zaostanou, půjde o zklamání. Na druhou stranu při lepších výsledcích hrozí, že pozitivní reakci utlumí spekulace na méně agresivní Fed. U eurodolaru by tento faktor měl převážit, případná dobrá čísla by tak byla podporou pro americkou měnu, a naopak. Do hry přitom nevstoupí jen data, ale také přímo Fed, jehož měnový výbor se k jednání sejde v úterý a ve středu. Krom toho je na programu stále ještě slušná řádka firemních výsledků.


... celou analýzu si klienti Patria Plus mohou stáhnout ve formátu pdf ZDE

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.04.2024
7:40WEBINÁŘ už dnes: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
6:38FX Strategie: Fed zpomalí tempo kvantitativního utahování, a to přibrzdí dolar v krasojízdě. Přijde smršť důležitých makro-dat  
22.04.2024
17:32Téměř rekordní relativní nezájem o dluhopisy, akcie tančí na hudbu budoucnosti
16:48Techy se zvedají, ale Wall Street se nedaří nahrazovat páteční ztráty  
14:37Vstup na burzu by investiční firmu CVC mohl ocenit až na 15 miliard eur
13:32Týdenní výhled: Korporátní výsledky, nervozita kolem velkého techu. Nová data asi růst výnosů nezažehnají  
11:35Akcie se zvedají z pátečního propadu, sentiment však zůstává křehký  
11:18Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč
10:58Trhy mohou absorbovat geopolitická rizika, ale jen do určité míry
9:09Rozbřesk: Revize neutrální sazby ČNB se blíží - co čekat?
8:56ČEZ zažaloval ČNB kvůli milionové pokutě, na řadu přijdou tento týden výsledky big techu a futures jsou zelené  
8:53Bitcoin prošel dalším halvingem. Silný vliv na jeho cenu má letos spuštěné obchodování s ETF
6:37Venku mrazy, na trzích dle Bank of America hezká letní rally?
21.04.2024
8:58Víkendář: Vysoký dolarový optimismus, zdravá korekce na akciích, ale trend mířící vzhůru
20.04.2024
16:00Summers: Vyšší inflační tlaky nejsou překvapením, celkově je ale stále pravděpodobnější mírný pokles sazeb v letošním roce
8:54Víkendář: Monetární politika je utažená, ale ekonomika hodně stimulována
19.04.2024
22:01Propadu na technologiích vévodil Netflix a Nvidia  
17:18Celkový akciový optimismus na úrovních z let 2001/2002. Posouvá se základní psychologické nastavení investorů?
16:46Poptávka po bezpečí slábne, ale investoři se zpět do akcií nehrnou  
16:37Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Prodeje nových domů