Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rusko – stále stejný příběh velkých snů a nulového pokroku

Rusko – stále stejný příběh velkých snů a nulového pokroku

31.01.2013 11:23
Autor: Redakce, Patria.cz

Rusko by rádo diverzifikovalo svou ekonomiku a snížilo závislost na ropě a plynu. Přes veškerá politická prohlášení bylo ale doposud dosaženo jen minimálního pokroku. Ropa a zemní plyn stále představují téměř 70 % exportu zboží. Následující graf ukazuje, jak se podíl minerálních zdrojů na exportech postupně zvyšuje (v konstantních cenách, červené pole):

rusko

Jen málo ruských firem se snaží o získání podílu na mezinárodních exportních trzích a ještě méně tak činí v oblasti zboží s vysokou přidanou hodnotou. Na počátku 90. let mělo Rusko konkurenční výhodu pouze u 12 % produktových řad (podle čtyřmístné SITC klasifikace) a většinou šlo o přírodní zdroje. Srovnáme-li uvedenou situaci například s Čínou, ta měla tuto výhodu u třikrát většího počtu řad. Od 90. let se přitom koncentrace ruských exportů ještě zvýšila a schopnost posunu k diverzifikaci a novým produktům naopak klesla.

Na vině popsané situace je stále to samé – špatné podnikatelské prostředí. To, co by vláda měla s tímto problémem v principu dělat, je jasné. Problémem je ale implementace. V celém Rusku jsou za největší komplikace považovány korupce, dostupnost financí a potřebných dovedností a také daně. Pokud ale porovnáváme jednotlivé regiony, zjistíme, že mezi nimi najdeme velké rozdíly. Existuje tak velký prostor pro jejich konkurenci a vzájemné učení se od druhých. U některých regionů je také na místě větší specializace i přesto, že Rusko jako celek by mělo sledovat větší diverzifikaci. Špatné podnikatelské prostředí se projevuje v malém počtu nově vznikajících firem. Ekonomice stále dominují velké společnosti, podíl menších firem je ve srovnání s EU poloviční. Jen málo Rusů zkusilo založit vlastní firmu, a pokud ano, jejich úspěšnost byla mizivá.

Jestliže má Rusko zvýšit produktivitu a diverzifikaci, musí vedle zlepšení podnikatelského prostředí zlepšit i vzdělávání. V tomto ohledu je na tom sice lépe než většina rozvíjejících se ekonomik, zároveň je ale patrné, že v čase nedochází k žádnému zlepšování. Podniky trápí zejména nedostatek kvalitních manažerů a je pravděpodobné, že u nově zakládaných firem je tento problém ještě palčivější než u těch existujících. Někdy dokonce společnosti kvůli nedostatku potřebných zaměstnanců odloží uvedení nového produktu na trh.

Vláda někdy ve snaze o diverzifikaci a posun k novým odvětvím spoléhá na státem financované firmy, jako je například Rusnano Corporation. Výsledky jsou ale poměrně omezené. Jen málo pozornosti se věnuje vztahu mezi tím, co trh poptává a jaké jsou výsledky výzkumu a vývoje. Situaci v této oblasti nepomáhá ani to, že dosud na ruský trh vstoupilo jen málo zahraničních firem. Ruská vláda ale z uvedených problémů viní selhání trhu, které se snaží napravit aktivistickou politikou. Namísto toho, aby zlepšovala celkové prostředí, zaměřuje se na financování předem vybraných sektorů a technologií, jako jsou třeba nanotechnologie. Tento proces doprovází nedostatečná transparentnost, slabé vedení projektů a široká škála požadovaných cílů. Zkušenosti přitom ukazují, že nejlepších výsledků je v podobné situaci dosahováno v případě, kdy vláda investuje do fondu, které je spravován soukromým subjektem.

Uvedené je výtahem z „Diversifying Russia“, autory jsou Simon Commander a Alexander Plekhanov.

(Zdroj: VOX)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Domino's Pizza Group PLC (12/19 Q4)
Raiffeisen Bank International AG (06/20 Q2)
Sysco Corp (06/20 Q4, Bef-mkt)
Vestas Wind Systems A/S (06/20 Q2)
1:50JP - Obchodní bilance, mld. JPY
8:00UK - Míra nezaměstnanosti 3M
8:00UK -Změna zaměstnanosti
9:00HU - CPI, y/y
10:30Prudential PLC (06/20 Q2)
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - PPI bez energií a potravin, y/y