Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rusko – stále stejný příběh velkých snů a nulového pokroku

Rusko – stále stejný příběh velkých snů a nulového pokroku

31.01.2013 11:23
Autor: Redakce, Patria.cz

Rusko by rádo diverzifikovalo svou ekonomiku a snížilo závislost na ropě a plynu. Přes veškerá politická prohlášení bylo ale doposud dosaženo jen minimálního pokroku. Ropa a zemní plyn stále představují téměř 70 % exportu zboží. Následující graf ukazuje, jak se podíl minerálních zdrojů na exportech postupně zvyšuje (v konstantních cenách, červené pole):

rusko

Jen málo ruských firem se snaží o získání podílu na mezinárodních exportních trzích a ještě méně tak činí v oblasti zboží s vysokou přidanou hodnotou. Na počátku 90. let mělo Rusko konkurenční výhodu pouze u 12 % produktových řad (podle čtyřmístné SITC klasifikace) a většinou šlo o přírodní zdroje. Srovnáme-li uvedenou situaci například s Čínou, ta měla tuto výhodu u třikrát většího počtu řad. Od 90. let se přitom koncentrace ruských exportů ještě zvýšila a schopnost posunu k diverzifikaci a novým produktům naopak klesla.

Na vině popsané situace je stále to samé – špatné podnikatelské prostředí. To, co by vláda měla s tímto problémem v principu dělat, je jasné. Problémem je ale implementace. V celém Rusku jsou za největší komplikace považovány korupce, dostupnost financí a potřebných dovedností a také daně. Pokud ale porovnáváme jednotlivé regiony, zjistíme, že mezi nimi najdeme velké rozdíly. Existuje tak velký prostor pro jejich konkurenci a vzájemné učení se od druhých. U některých regionů je také na místě větší specializace i přesto, že Rusko jako celek by mělo sledovat větší diverzifikaci. Špatné podnikatelské prostředí se projevuje v malém počtu nově vznikajících firem. Ekonomice stále dominují velké společnosti, podíl menších firem je ve srovnání s EU poloviční. Jen málo Rusů zkusilo založit vlastní firmu, a pokud ano, jejich úspěšnost byla mizivá.

Jestliže má Rusko zvýšit produktivitu a diverzifikaci, musí vedle zlepšení podnikatelského prostředí zlepšit i vzdělávání. V tomto ohledu je na tom sice lépe než většina rozvíjejících se ekonomik, zároveň je ale patrné, že v čase nedochází k žádnému zlepšování. Podniky trápí zejména nedostatek kvalitních manažerů a je pravděpodobné, že u nově zakládaných firem je tento problém ještě palčivější než u těch existujících. Někdy dokonce společnosti kvůli nedostatku potřebných zaměstnanců odloží uvedení nového produktu na trh.

Vláda někdy ve snaze o diverzifikaci a posun k novým odvětvím spoléhá na státem financované firmy, jako je například Rusnano Corporation. Výsledky jsou ale poměrně omezené. Jen málo pozornosti se věnuje vztahu mezi tím, co trh poptává a jaké jsou výsledky výzkumu a vývoje. Situaci v této oblasti nepomáhá ani to, že dosud na ruský trh vstoupilo jen málo zahraničních firem. Ruská vláda ale z uvedených problémů viní selhání trhu, které se snaží napravit aktivistickou politikou. Namísto toho, aby zlepšovala celkové prostředí, zaměřuje se na financování předem vybraných sektorů a technologií, jako jsou třeba nanotechnologie. Tento proces doprovází nedostatečná transparentnost, slabé vedení projektů a široká škála požadovaných cílů. Zkušenosti přitom ukazují, že nejlepších výsledků je v podobné situaci dosahováno v případě, kdy vláda investuje do fondu, které je spravován soukromým subjektem.

Uvedené je výtahem z „Diversifying Russia“, autory jsou Simon Commander a Alexander Plekhanov.

(Zdroj: VOX)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
04.04.2020
15:22Alexander: Mají roušky smysl?
9:45Víkendář: Kdo by měl nyní pracovat a kdo ne
03.04.2020
22:25Závěr týdne v USA ve znamení dalších poklesů, Tesla +5,6 %
17:45Akcie ZOOM kvůli obavám z koronaviru vystřelily jako raketa. Má to ale háček
17:34Hodnota roušky na 7 600 korunách a nejlepší investice v historii lidstva
17:23Klidný závěr týdne se začíná trochu kazit. Data dnes byla "zajímavá"  
16:38Prodej aut v březnu klesl o 36 procent na 13.685 vozů
16:25Natixis: Přichází fragmentace globální ekonomiky i financí
15:06Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů
14:57Propad americké zaměstnanosti - rekord odolal, ale pěkné číslo to není  
13:19Perly týdne: Google test na virus, horní hranice nezaměstnanosti a my rozděleni chalupařením
11:21Akcie středoevropských bank: Patria kvůli nejistotě mění doporučení  
11:20Morgan Stanley: Ekonomika USA letos klesne nejvíce od roku 1946
11:13Ropné nadšení opadlo. Zvládnou trhy další špatná data?  
10:29Podnikatelská aktivita v eurozóně je na minimu za dobu měření
9:46Tesla v prvním čtvrtletí zvýšila prodej o 40 procent
9:38ADB: Náklady pandemie mohou svět přijít až na 4,1 bilionu USD
9:18Rozbřesk: Cena ropy raketově vystřelila. Končí cenová válka?
8:50Evropské burzy mohou otevřít mírným poklesem, ropa ztrácí část zisků  
8:22Středoevropské měny by mohly mít nejhorší rány utržené koronavirem za sebou

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data