Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Frankel: Pomůže spíše fiskální věda než monetární alchymie

Frankel: Pomůže spíše fiskální věda než monetární alchymie

1.2.2013 16:58
Autor: Redakce, Patria.cz

S rokem 2013 přicházejí stoletá výročí dvou významných institucionálních změn v USA. První z nich bylo zavedení federální daně z příjmů a druhou založení Fedu. Trvalo nějakou dobu, než obě změny začaly být spojovány s fiskální a monetární politikou. Až John Maynard Keynes poukázal na to, že v situacích, jako byla Velká deprese, je výhodné použít expanzivní fiskální politiku. Milton Friedman zase vinil Fed z toho, že nechal během Velké deprese klesnout peněžní nabídku. Keynes podporoval aktivismus a nesystematické kroky, které by působily proticyklicky, podporovaly ekonomiku v recesi a tlumily ji během boomu. Friedman byl proti aktivismu a nesystematičnosti. Vládní instituce podle něho nebyly schopné provést efektivní intervence ani na fiskální, ani na monetární rovině. Oba ekonomové ale protestovali proti proticyklické politice, jako například proti neuváženému utažení politiky v roce 1937.

Po druhé světové válce obsahovaly makroekonomické učebnice všechna poučení z 30. let, v následujících desetiletích ale začala být opomíjena. Vytlačily je jiné jevy, jako například vysoká inflace 70. let. Dnes tak opakujeme mnoho stejných chyb jako ve 30. letech. Současní zastánci úsporných opatření správně tvrdí, že dlouhodobě expanzivní makroekonomická politika má dlouhodobě negativní důsledky. Zastánci stimulace zase správně poukazují na to, že utažení politiky v prostředí vysoké nezaměstnanosti a nízké inflace povede k nízkému ekonomickému růstu a nárůstu poměrů dluhu k HDP. Nejhorší jsou ale návrhy na procyklickou politiku, což platí v Evropě i v USA. Zastánci tohoto přístupu se snažili o expanzivní politiku během boomu (2003 – 2007) a o utaženou politiku během recese (2008 – 2012). Pravdu mají stále zastánci proticyklické politiky. Musí docházet k tlumení boomu a stimulace během recese.

Další z probíraných témat představuje efektivita monetární politiky. Věnoval se jí už John Hicks a odpověď shrnuje všeobecně známý IS-LM model. V prostředí nízkých sazeb je monetární politika relativně méně efektivní, protože sazby nelze snížit do záporných hodnot. Keynes v této souvislosti hovořil o pasti likvidity. Firmy navíc v takové situaci nebudou tak citlivé na nízké sazby a jejich investice zůstanou nízko, protože nemají poptávku po své produkci. Fiskální expanze je pak považována za efektivnější, protože nezvyšuje sazby a neomezuje poptávku soukromého sektoru. Monetární stimulaci bychom ale úplně zatracovat neměli už proto, že fiskální politika je pevně sevřena politickou situací. Stojí za to vyzkoušet vše, co je k dispozici. Tedy i kvantitativní uvolňování, různé cíle, včetně nominálních. Výsledky jsou ale velmi nejisté.

Ekonomické učebnice hovoří o fiskálních multiplikátorech, které zvyšují poptávku nad rámec stimulačních výdajů. Dnes je tento koncept velmi významný. Například délka a hloubka recese ve Velké Británii ukazuje, že multiplikátory jsou nejen pozitivní, ale dokonce vyšší než 1. Tedy přesně tak, jak už dlouho tvrdí učebnice. Nedávná studie MMF to potvrzuje a odvážně uznává, že dřívější projekce MMF pracovaly s podhodnocenými multiplikátory. Výsledky fiskální politiky jsou samozřejmě nejisté. Nikdy například nevíme, kdy rostoucí dluh znepokojí globální investory a následně dojde k prudkému růstu sazeb. Nejistota vládne i ohledně efektu vyšších daní, či naopak jejich snižování.

I přes výše uvedené ale můžeme tvrdit, že v současné situaci znamená větší pomoc fiskální politika než politika monetární. Lze dokonce hovořit o „monetární alchymii a fiskální vědě“. Jde o opačný přístup, než jaký v roce 2010 popsal Eric Leeper, který hovořil o fiskální alchymii a monetární vědě. Je pravda, že monetární politice dnes rozumíme velmi dobře, zatímco fiskální politika je ovlivňována politickým procesem, který jen mizivě odráží ekonomickou realitu. Za ekonomickou alchymii můžeme považovat prohlášení Andrewa Mellona: „Zlikvidujte pracovní místa, zničte akcie, farmáře a nemovitosti ... náš systém to očistí.“ Dnes ale v souvislosti s fiskální politikou o alchymii už hovořit nemůžeme.

Uvedené je výtahem z „Monetary alchemy, fiscal science“ od Jeffreyho Frankela z Harvard Kennedy School.

(Zdroj: VOX)


Váš názor
  • multiplikátor není keynesiánská pověra
    1.2.2013 18:04

    Někdo mě tady napadal, že na multiplikátor už nikdo nevěří, že je to stará keynesiánská pověra (např. uživatel Hans, 19.8.2011 v diskuzi k článku Krugman: Trhy se nebojí deficitu ani inflace, ale stagnace.) Koukám, že pověrčivý je kromě Krugmana i Frankel... :-D
    sgt.Mike
Aktuální komentáře
25.5.2018
18:56Blíží se doba, kdy bude hotovost opět královnou?
17:36Smrt tradičního maloobchodu probíhá úplně jinak, než se většinou domníváme
17:34Technická analýza: Koruna v defenzívě, euro nejníže od loňského listopadu
17:24Erste potopila pražskou burzu, ČEZ pod tlakem prodávajících. Unicredit bank – 3,5%!  
17:17Itálie a ropa ovládly závěr týdne. Euro dál padá  
17:00Estonské banky "vypraly" miliardy dolarů a eur z Ruska
16:35Martin Cakl a Martin Kycelt: CD Projekt. Kyberpunkáč herního průmyslu (video)
16:26Společnost Czech Investment Fund SICAV, a.s. - Informace o nové emisi akcií na BCPP
15:16ČEZ OZ uzavřený investiční fond a.s.- pozvánka na valnou hromadu 2018
15:07Rusnok očekává, že koruna začne v příštích týdnech opět posilovat
14:56Vlastnosti, které by podle Buffetta měl mít dobrý investor
14:56Samsung má podle soudu zaplatit 539 milionů USD firmě Apple
13:34Ropě se nad 80 dolarů za barel (zatím) příliš nechce  
12:15Perly týdne: Je vám zima? Těžte kryptoměny
12:11Pokles podnikatelské důvěry v Německu se zastavil
12:03Vedení Unipetrolu navrhuje nevyplatit akcionářům dividendu
10:59Faktograf: Evropě přibývají problémy  
10:33Evropa zahájila v zeleném, automobilky se vzpamatovávají z Trumpových prohlášení
10:02Eurodolar se vrací pod 1,17, trhy koncem týdne kreslí smíšený obrázek  
9:23Rozbřesk: Turecká nákaza na forexu ve střední Evropě? Racio se hledá jen těžko…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university