Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dřívější dluhoví hříšníci jsou dnešními premianty

Dřívější dluhoví hříšníci jsou dnešními premianty

04.02.2013 7:58
Autor: Redakce, Patria.cz

Vlády vyspělých zemí čelí významným problémům týkajícím se krátkodobé i dlouhodobé udržitelnosti dluhu. Rozvíjející se ekonomiky se nacházejí v jiné situaci. Jejich zadlužení dlouhodobě klesá a ekonomický růst je relativně vysoký. K tomu se přidávají nízké sazby a všeobecně udržitelná fiskální politika. Hrubý vládní dluh těchto zemí by se měl v následujících pěti letech stabilizovat, nebo vykazovat jen minimální růst.

Pokud ale vezmeme do úvahy i implicitní dluh, tedy všechny budoucí platby plynoucí ze současných závazků, není obrázek už tak jasný. Tento implicitní dluh souvisí zejména s oblastí zdravotní péče a důchodového systému. Jestliže ho diskontujeme na současnou hodnotu, pak si země jako Čína a Rusko už nevedou tak dobře. To i přesto, že jejich dluh dnes leží ve srovnání s vyspělými ekonomikami nízko. Jako příklad země, která má v současnosti velkou dluhovou zátěž, ale jen omezené budoucí závazky, můžeme uvést Indii.

Podle MMF je čistá současná hodnota nárůstu výdajů v letech 2011 – 2050 v Číně, Rusku, Koreji a Turecku ve výši 100 – 260 % HDP. U Indie, Mexika, Indonésie a Jižní Afriky s Polskem to je méně než 100 % HDP. To ovšem neznamená, že takové dluhy skutečně vzniknou. Jsou implementovány penzijní a zdravotní reformy, fiskální politika může být upravena s ohledem na to, jak se závazky vyvíjejí. V minulosti působil rozvíjejícím se ekonomikám problémy zejména dluh v zahraniční měně. Dnes vidíme, že klesl jejich celkový dluh a klesl i podíl zmíněného dluhu. Zároveň tyto ekonomiky hromadí měnové rezervy, což dále výrazně snižuje riziko spojené s dluhy v zahraniční měně. Velká část tohoto dluhu přitom byla nahrazena závazky vůči zahraničním subjektům, které jsou ovšem denominovány v měně dlužníka.

Fiskální deficity rozvíjejících se ekonomik jsou obecně nízké, většinou nepřesahují 3 % HDP (významnou výjimku představuje Indie). Jak bylo zmíněno, poměr dluhu k HDP by se měl držet na stabilních úrovních, v mnoha případech se zlepšuje i struktura dluhu z hlediska průměrné doby splatnosti. Riziko problémů s jeho refinancováním je díky uvedeným faktorům nízké. Následující graf ukazuje výši hrubého vládního dluhu k HDP v roce 2012 a očekávanou výši zadlužení v roce 2017. Výrazný růst by neměl přijít u žádné ze zobrazených zemí. U nejvíce zadlužených ekonomik, tedy Indie, Brazílie a Polska, by mělo dojít k poklesu zadlužení. Výrazného snížení by měla dosáhnout Čína, která by se tak dostala na pozici nejméně zadlužené země.

dluh

(Zdroj: Deutsche Bank)


Váš názor
  •  
    04.02.2013 9:25

    Škoda, že Kalousek nečte takové zprávy, Místo vrkání se Sobotkou přerd televizními kamerami.
    Homo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data