Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Banky v USA čeká tlak na uvolnění informací o klientech kvůli daňovým únikům. ČR usiluje o bilaterální dohodu

Banky v USA čeká tlak na uvolnění informací o klientech kvůli daňovým únikům. ČR usiluje o bilaterální dohodu

05.02.2013 12:35
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Administrativa amerického prezidenta Baracka Obamy možná zanedlouho požádá Kongres o pravomoc vyžadovat po amerických bankách víc informací o účtech jejich zahraniční klientely. Podle zdrojů agentury Reuters o tyto údaje mají zájem zahraniční vlády, které se, stejně jako Washington, snaží došlápnout si na daňové úniky.

Krok, který určitě narazí na odpor bankovního sektoru, je přímým důsledkem podobné snahy Spojených států o získání důvěrných informací o účtech Američanů v bankách po celém světě. Ministerstvo financí má proti neplatičům silnou zbraň v podobě zákona FATCA (Foreign Account Tax Compliance Act), přijatého v roce 2010, který začne platit letos.

Za zprovoznění legislativy, podle níž má americký berní úřad při podezření z daňových úniků právo požadovat po cizích bankách data o účtech amerických občanů, musel Bílý dům cizím vládám slíbit reciprocitu. Země jako Francie, Německo a Čína teď požadují podobná privilegia pro své finanční úřady, které by tak mohly prolamovat bankovní tajemství Francouzů, Němců nebo Číňanů v amerických bankách.

Podle FATCA musí cizí banky, investiční fondy a další finanční instituce americkému finančnímu úřadu sdělit informace o účtech amerických občanů, na nichž je vloženo nejméně 50 tisíc USD. Za neuposlechnutí výzvy může být dotčená instituce odstřihnuta od amerického finančního systému.

Když byl zákon schválen v Kongresu a podepsán prezidentem, mnoho zahraničních bank si stěžovalo na to, že vyhověním požadavku na předání dat o kontech budou porušovat platnou domácí legislativu o bankovním tajemství. Americké ministerstvo financí proto začalo se zahraničními vládami vyjednávat bilaterální dohody o sdílení bankovních informací. Mateřské vlády v nich vystupují jako prostředníci mezi bankami a americkým finančním úřadem.

Zatím byly kompletně dokončeny jen čtyři smlouvy – s Velkou Británií, Dánskem, Irskem a Mexikem. Úředníci ministerstva financí jednají se zástupci dalších více než 50 zemí, přičemž dohody s hlavními finančními centry jako Německo, Francie, Itálie, Japonsko, Švýcarsko či Nizozemí stále hotové nejsou. Čína oficiálně FATCA nerespektuje, ale v zákulisí probíhají rozhovory o reciproční výměně informací.

Mezivládní přístup doporučilo české vládě loni v prosinci i naše ministerstvo financí. Podle něj by měla „Česká republika […] se Spojenými státy americkými uzavřít dvoustrannou mezinárodní dohodu, na základě které budou informace požadované zákonem FATCA poskytovány americké daňové správě prostřednictvím české daňové správy. Finanční instituce budou předávat informace požadované zákonem FATCA české daňové správě, která je následně poskytne daňové správě USA.“

Dalším krokem by podle ministerstva mělo být „přijetí potřebné legislativy umožňující finančním institucím shromažďovat a předávat potřebné informace v souladu s českým právním řádem.“ Přístup ministerstva podporuje i český bankovní sektor. Pro něj je problémem zejména fakt, že by měl třetí straně (americké daňové správě) poskytovat údaje o klientech, které jsou chráněny bankovním tajemstvím, a že by finanční instituce měly provádět určité srážky z transakcí, které z pohledu českého práva nejsou daní, a tyto srážky pak odvádět ve prospěch jiného státu.

Spojené státy již dnes s vybranými zeměmi sdílí některé informace relevantní pro daňové účely. Berní úřad letos začal některým vládám předávat údaje o úrocích, které cizí rezidenti získávají z účtů v amerických bankách. Podle některých amerických bankéřů je ale tímto ohroženo právo na soukromí.

(Zdroje: Reuters, IRS, MF ČR, Ersnt & Young)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
06.08.2020
17:31Trh jako v roce 2000? Jen na povrchu
17:13Zlato poráží další rekord nad 2000 dolary, někteří varují před korekcí
16:57Wall Street a Evropa se na směru neshodují. Koruna slábne s novou prognózou ČNB
16:21Žadatelů o podporu v nezaměstnanosti v USA za týden citelně ubylo
15:45Komentář analytika: Nejostřeji sledovaná položka výsledovky posílá akcie ING a Unicredit opačným směrem  
14:37ČNB sazby nemění, zhoršuje odhad hospodářského propadu. Koruna na denním dnu
14:07ČSOB se v pandemii soustředila na pomoc klientům a kapitálovou sílu. Pokračuje v digitálních inovacích
13:58Americká vláda stupňuje tažení proti čínským internetovým firmám
12:37Goldman Sachs: Úspěšná vakcína proti koroně může překlopit trhy
10:51KBC, majiteli ČSOB, klesl čtvrtletní zisk o 72 %
10:43FT: Spojené státy mohou udělat cokoliv a pozici dolaru to neohrozí?
10:28Průzkum Reuters: Měny regionu mají odolat obavám z druhé vlny  
10:27Česká zbrojovka, a.s - Oznámení úrokové sazby na 10. výnosové období dluhopisu Č.ZBROJOVKA VAR/2022, ISIN CZ0003513533
10:21Česká zbrojovka, a.s - Rozhodnutí "Per Rollam"
10:11Komentář: Stavebnictví brzdí nedostatek lidí
9:56Přebytek zahraničního obchodu ČR byl v červnu historicky nejvyšší
9:43Petr Dufek: Průmysl se postupně vzpamatovává z odstávek
9:37Lufthansa měla rekordní provozní ztrátu 1,7 miliardy eur
9:20Toyotě klesl zisk o tři čtvrtiny, prodala o polovinu méně aut
9:11Rozbřesk: ČNB ponechá sazby beze změny, čekala ještě horší dopad koronaviru

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, m/m
8:00UK - Jednání BoE, základní sazba
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.