Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Krizový manažer a další insolvenční novinky. Co čeká společnosti od roku 2014

Krizový manažer a další insolvenční novinky. Co čeká společnosti od roku 2014

14.2.2013 5:30
Autor: Jaroslav Míkovec, KSB

Pro někoho možná nepříjemnou novinkou bude povinnost členů orgánů společnosti (například jednatelů, členů představenstva, správní rady nebo dozorčí rady) vrátit společnosti veškerý prospěch, který obdrželi od společnosti za poslední dva roky před prohlášením úpadku společnosti, pokud věděli nebo mohli vědět, že společnosti hrozí úpadek, avšak neučinili vše k jeho odvrácení. Slovy zákona mají učinit „vše potřebné a rozumně předpokládatelné“. Tato povinnost se týká i členů orgánů společnosti, kteří již v době prohlášení úpadku ve svých funkcích nejsou.

Vyloučení manažerů

Dalším právním pojmem, na který si manažeři budou muset zvyknout, je vyloučení člena statutárního orgánu obchodní korporace z výkonu funkce. Vyloučení hrozí všem členům představenstva a jednatelům společností, na jejichž majetek byl prohlášen úpadek a kteří tento úpadek způsobili anebo porušovali povinnost jednat s péčí řádného hospodáře v posledních 3 letech před prohlášením úpadku. O vyloučení bude rozhodovat soud v rámci insolvenčního řízení: pravomocné rozhodnutí o vyloučení bude znamenat právní překážku pro dotčenou osobu, aby po dobu 3 let vykonávala funkci člena statutárního orgánu jakékoliv společnosti nebo jinou obdobnou funkci. Toto rozhodnutí soud doručí obchodnímu rejstříku – právní mocí rozhodnutí o vyloučení zaniká členství vyloučené osoby v statutárním orgánu všech společností.

Přísnou sankcí za porušení vyloučení je ručení příslušné osoby za veškeré povinnosti, které vznikly v době, kdy vykonával funkci i přes zákaz vyplývající z vyloučení. Soud též může takovému hříšníkovi prodloužit vyloučení až na 10 let.

Krizový manažer

Posledním institutem, kterému se v tomto článku věnujeme, je ručení členů orgánu při úpadku společnosti v případě, že členové statutárního orgánu neučinili vše k odvrácení hrozícího úpadku společnosti, přestože o něm věděli. V modifikované podobě existuje podobná úprava již v současnosti v obchodním zákoníku. Novinkou bude od příštího ledna především výslovná zákonná výjimka pro krizového manažera; ustanovení o ručení se nepoužije na člena představenstva nebo na jednatele, kteří byli do funkce jmenováni prokazatelně již za účelem řešení úpadku nebo nepříznivé hospodářské situace a kteří svou funkci vykonávali s péčí řádného hospodáře. Z toho plyne jednoznačné doporučení pro krizové manažery trvat na tom, aby v rozhodnutí o jejich jmenování a ve smlouvě o výkonu jejich funkce byl potvrzen uvedený účel jejich činnosti, neboť mohou v případě, že se úpadek nepodaří odvrátit, potřebovat důkazy o zvláštním účelu své činnosti.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:30USA - Empire State Manufacturing index
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m